bugün

ışid, islamı bilmediğinden değil doğru bildiğinden böyle , zaruriymiş neden ışid ateist bir örgüt mü, dindar bir örgüt. kişiler dini yanlış bilirse farklı şeyler yapabilir. dinsiz olursa değil. radikal örgütler dinsizlikle değil, daha fazla dine bağlı olarak olur. saçma sapan bir söz bu.
Yıl olmuş 2014 hâla din dersi zorunlu olmalı mı? olmamalı mı? gibi saçma sapan konular gündemde. Olum bırakın boş muhabbetleri, öyle bir nesil yetiştirmemiz gerekli ki, dinini kendi öğrensin ya da evrime inansın tanrı bilmez olsun ama kendi kendine olsun bu. Başkalarının baskısı altında olmadan. Bir başbakanın böyle muhabbetlerde yer almasına çok karşıyım.
Bu ülkenin ateisti zaten islam kültürünün içinde yaşıyor. Böyle bir söylem çok saçma .
Hatta ters etki daha yapar bu durum, inatlaştırırsanız dine düşmanlık artar etkisi size olur zira.
Tek başına Karikateistin etkisini görebiliyoruz.
Saçma sapan, düşüncesizce bir söylem. Ateist bir insanın din dersi görmesi tamamen dayatmadır. Kişinin aklı ve vicdanıyla reddettiği birşeyi nasıl olurda ona "bak böyle birşey var ve sen bunu öğreneceksin, kabul edeceksin" diye göstermeye kalkarlar anlamıyorum. Daha buna bile saygı duymayan insanlar iktidara gelip biz özgürlüklere farklı görüşlere dinlere saygı duyuyoruz diyor. Zaten dini okulda öğrenmek ayrı bir saçmalık. Bunun yerleri var isteyen oralara gider ve öğrenir. Sen onun yerine bilimle ilimle ilgilen. Kendi istemedikleri şeyleri başkalarına yapıyorlar. Mesela başka bir ülkede müslüman bir bireye başka dinle ilgili bilgilendirme yapılsa hemen ayaklanırlar.
din dersini doğru bir şekilde öğretecek fazla insan olmadığı için olmaması gerekendir. böyle yaparak zaten insanları soğutuyorlar dinden. ve insanlara zorla bir şeyler öğretilerek ki insanın kendi seçimi olabilecek bir şeyden olumlu bir şey çıkmaz.
kendisinden bekleneni yapmıştır türkiyede ki hemen hemen 10 milyon (ateist desit agnostik vb) insanları hiçe sayarak din dersi zorunlu olmalıdır demiştir bravo yıl 2014 arkadaş hala geri kafalılıklar devam ediyor.
saçmalığın daniskasıdır. zorunlu din dersi nedir amk? ya nasıl ülkeyiz amk kafayı yiyeceğim artık. din ile eğitimin alakası nedir? din kişisel bir şeydir, dinlerin kitapları var açar okur kişi isterse. ders adı altında zorla dayatmanın manası ne? hele ateiste zaruriymiş? Yok yav? Lan siktir git.

Sana bir şey diyeyim mi sen ateiste zorla dayatırsan o dinden ekstra nefret eder o insan. şahsen ben ekstra nefret duyuyorum artık. belki başka bir ülkede yaşasam bu kadar nefretle bakmazdım ancak burada durum böyle. oldu amk, sen zorla dini dayat, çıkardığın kitapta taşak geçer gibi ateistlere ''tanrı yokmuş gibi davranan'' tanımı yap. iyi bir bok yapıyormuş gibi övün bunla. sikerim dersinizi sizin amk. iyice dindar malak bir nesil yetiştirecekler.

ba ba ba birde başka ülkelere laf atıyor. neymiş dinleri karşılıklı anlayışa dayalı şekilde öğretmek. ulan ulan ulan... kaç satır yazıyor o kitapta diğer dinlerle ilgili amk yüzsüz herifler? şu ülkeden siktirip gideceğiniz günleri iple çekiyorum. ben görmezsem bile torunumun torunu falan görür umarım. gelip mezarıma anlatsınlar sonra nasıl siktirolup gittiklerini.
kendisini rambo sanan birilerinin
--spoiler--
farklı kültürleri tanıması açısından doğru beyan.

ateist ateist kalacak diye bir kaide mi var?
--spoiler--
diye destek verdiği beyandır.

aslında haklıdır. ilkokullara zorunlu ateizm dersi koymaya da eyvallah diyorsanız sorun yok. farklı kültürleri tanımak hesabı... sözde pek demokratsınız ya o açıdan...

müslüman müslüman kalacak diye bir kaide mi var? hele ki çocuklar gibi kader müslümanıysa...

not: gelecek tepkileri tahmin ediyorum. durmayın, yazın... e, muhteremler, demokrasi kolay iş değildir. öyle "ileri demokrat olduk" demekle demokrat olunmuyor.
bir ateist olmama rağmen herkesin dinleri bilmesi gerektiğini düşünüyorum. fakat bunun yolu, doğruyla yanlışı ayırt edemeyecek yaşta din dersi veya ateizm dersi vermek değildir.

dindarlar dinlerine o kadar güveniyorsa, buyursunlar lisede (daha önce değil... aslında üniversitede olsa daha da iyi olur) ateizm dahil tüm inanç ve düşünce sistemlerinin tanıtıldığı, tek taraflı propaganda yapılmayan bir ders konulsun.

fakat asla yanaşmazlar. sözlük üyelerinden bazı demokrat ve de dinine güvenen kişiler eyvallah dese bile büyükleri asla kabul etmez. neden? zira din ancak çok küçük yaşlarda verilirse insanda kalıcı yer eder. küçüklüğünde din eğitimi almamış bir gence dini anlatmaya çalışın, sonuç hüsrandır. bunu pek iyi bilirler. o sebeple dertleri güçleri çocuklardır. bu sadece islam için değil, diğer dinler için de geçerlidir. bir türlü düşmezler çocukların yakasından...
'amac farkli kültürleri ögrenmekse sizin ateizmin temeli olarak kabul ettiginiz evrim kitaplarini da tübitak yayinlarina geri alin, satislarini yasaklamayin, biyoloji derslerinden cikarmaya calismayin' tepkisi verdiren davutoglu sözüdür. ayrica zorunlu din dersini ateistlere ittirmeye calismak onlarin dini ögrenmesine degil, inanmadiklari bir yaraticinin dogmatik düsünce sisteminde dayattigi kurallari uygulamasina sebebiyet verir. mesela din derslerindeki namaz kilma, dua okuma alistirmalari. bunlar dinin ögretileri degildir, ibadetleridir. namazin ne oldugunu ögrenmekle onu kilmak arasinda büyük fark var sayin davutoglu. analoji kuracak olursak satanizm dersi dayatilan bir müslümana kedi kestirmeye benzer bu. satanizmin ne oldgunu anlatmaya degil. ha sasirdim bu davutoglunun bu sozlerine? kesinlikle hayir. türkiyede zaten gectigimiz 91 yildir bu tür dayatmalar cok yaygin. dindarlara dinsizlik, inanmayanlara din, sosyal yasama dini imgeler, kürtlere türkce gibi dayatmalar mevcut. çünkü içimiz çürük, yani devletin içi çürük. baski yönetimini en etkin yönetim sekli saniyorlar haspalarim.
din kültürünü aLmasa bile ahlak dersi kısmından yararlanabilir.
ustalık dönemi tam hız devam ediyor. koltukta oturanın başkası olduğuna bakmayın siz. ipleri tutanlar aynı zevat.
devlet tarafından trollenmektir .
Adam reddetmesi için önce tanıması bilmesi gerektiğinden doğru yapılan zaruruiyettir.
farklı kültürleri tanıması açısından doğru beyanmış. lan müslüman halimle deliriyorum şu kendini savunmayı dahi beceremeyen eniklere. kültür ne lan? çok kültür istiyorsa angkor wat'a gezi düzenlesin din dersi yerine, toplam islam kültür'ünden daha fazlasını tek bir bölgede görebilir.
gayet mantıklı bir önermedir. ne kadar din dersi görürse ateizm hakkında o kadar derin ve oturmuş bir birikim kazanır.
elbette zaruridir. haram aylar dışında yakalanıp oldurulmesineni emreden bir dini öğrenip, tedbirini almalıdır.