bugün

Millet dergisinin 3 Temmuz 1947 yılında çıkan 74. sayısında Cemal Kutay'ın Nazım Hikmet ilgili bir makalesinde geçen olaydır. Şöyle anlatıyor Cemal Kutay :

"Atatürk Nazım Hikmet'i hiç sevmemişti. Bugün artık Rus sübvansiyonuyla olduğunu ifşa edebileceğimiz Nazım Hikmet'in Hazer ve Salkımsöğüt plağını Musiki Muallim Mektebi'nde dinlemişti. Atatürk bu plağı üç defa tekrarlatmıştı. Orada bulunanlar buna Ata'nın da hayran olduğunu sanıyorlardı. Halbuki Atatürk plağı aldı yere vurup kırmış ve:

-Bu şiirde ve bu plakta Türk milletinin varlığına kasteden bir bomba vardır, demişti.

Artık Atatürk'le Nazım'ın arası bir daha hiç kapanmamak üzere açılmıştı. Atatürk ondan her bahsedildiği yerde: "Büyük mikrop" diyordu."
nedense atatürk iyi olan taraflarını almayıp sadece sosyalistlere, komünistlere söylediği cümleleri bulan, yazan, savunan yazarların zihinsel masturbasyon cabalarının ürünü olan başlıktır.

işinize geldiği zaman atatürk, vatan, millet, sakarya; gelmediği zaman hemen eleştiri, saldırı, hakaret...
gerçektir veya yalandır bilinmez. uydurma olması kuvvetle muhtemeldir.

fakat, atatürk'ün anti-komünist görüşleriyle ilgili kaydı kuydu olan bir sürü sözü zaten her yerde bulunmaktadır. neden böyle kaynağı belirsiz, dramatik menkıbelere ihtiyaç duyulur? anlaşılması güçtür. atatürk komünizmi kabul edilemez bulduğunu daha cumhuriyeti kurmadan evvel mecliste defalarca yinelemiştir. e daha nedir o zaman?

herşeye rağmen bazı yazarlara göre:

atatürk'ün anti-komünist olduğunu söylemek atatürk'e atılmış çirkin bir iftiradır. *
ayrıca atatürk'ün iyi yanlarını bırakıp, kötü yanları olan, canavarca anti-komünist fikirlerine ne gerek vardır? *
işbu başlık altındaki ilk cümle ortalamasına uyup gerçek olup olmadığı bilinmez veya gerçekliğinin kayda değer bir bilgi olup olmadığı nazım ve atatürk hayranları tarafından tartışılır diyeyim hele.ama gel gör ki nazımı sevdiğini iddia edenler ve onun takipçileri olduğu davasında olanlar aynı intisabı atatürk için de dillendirmekteler ve bu durumun tam tersi de ayniyle vakiidir.büyük mikrop diyen zatın takipçileri kendisine büyük mikrop denen zatın da takipçileri pozisyonunda.tuhaf ve izaha muhtaç.
"sevmeyen böyle mi anlatır" denecek iddiadır.

--spoiler--
http://www.youtube.com/watch?v=MsA_0AXuVJY
--spoiler--
bu sadece bir spekülasyondan ibarettir. böyle bir olayin oldugunu hic sanmiyorum. nazim hikmet´in yurtsever bir insan oldugunu artik dünya alem kabul etmistir. böyle bir söylem olmussa bile, mustafa kemal pasa ´ya o an dinletilen hangi siirse o siir bulunmali ve incelenmelidir, belki de sahiden o bahsedilen siir böyle bir "bomba" tasiyordur icinde. ancak sonucta bu iddialar, hem nazim hikmet´i hem de atatürk ü yipratir, kesinlikle bilinmeden üstünde yorum yapmamak gerekir.

ben bu tür iddialara cok mesafeli durulmasi gerektigini düsünüyorum.
(bkz: nazım hikmet in atatürk e burjuva kemal demesi)
ne etsek de hem atatürk'e hem nazım hikmet'e bok atsak diye kıvranan zihniyetin son büyük keşfi.

doğru da olabilir, bilmiyorum ama atatürk'ün de nazım hikmet'in de yanlışlar yapmış olduğunu çoktan kabul ettim zaten. ne atatürk ne de nazım yanlışsız. değerlerini azaltır mı? hayır!

atatürk'ü ya da nazım'ı sevenlerin onları kusursuz ilahlar diye algıladıklarını sanıp, bel altına vurma çabasında olan kifayetsizlerin nafile çabası işte. okuyun:

Dağlarda tek, tek ateşler yanıyordu.
Ve yıldızlar öyle ışıltılı, öyle ferahtılar ki
şayak kalpaklı adam nasıl ve ne zaman geleceğini bilmeden güzel, rahat günlere inanıyordu ve gülen bıyıklarıyla duruyordu ki mavzerinin yanında,
birdenbire beş adım sağında onu gördü.
Paşalar onun arkasındaydılar. O, saati sordu.
Paşalar : «Üç,» dediler.
Sarışın bir kurda benziyordu.
Ve mavi gözleri çakmak çakmaktı.
Yürüdü uçurumun başına kadar, eğildi, durdu.
Bıraksalar ince, uzun bacakları üstünde yaylanarak ve karanlıkta akan bir yıldız gibi kayarak Kocatepe'den Afyon Ovası'na atlayacaktı.
"cidden kaynak pek objektif imiş.hadi inanalım.zaten 21.yy değil 3.yy da falan yaşıyoruz.öyle duyduğumuz her şeye inanırız diyen zihniyete soracak sorum, edecek lafım yoktur." der giderim.
bana göre kesinlikle iftira ve uydurma olan olaydır.
(bkz: at yalanı sikeyim inananı)

(bkz: yobaz iftira şeması)

yobaz iş başında. "o onu dedi, bu bunu dedi" ile tarih...

geçiniz.
Birincisi, atatürk peygamber degildi. Her söylediği söz doğru kabul edilmez ki bunu kendi de ifade etmiştir defalarca.
Ikincisi; vefatindan 10 sene sonra kaleme alındığı iddia edilen bir haberi, salt gercekmiş gibi ortaya koymak art niyet taşır.
Ve nihayet; komünizm zamanının en büyük tehdidi olarak görülüyordu. Atatürk her cephede verdiği savaşı, insanlara aşıladığı millet olma bilinci ile kazanmıştı. Buna tehdit olarak komunizmi görmesi kadar doğal ne olabilir?
atatürkün gelmiş geçmiş en doğru sözlerinden biridir. net.