bugün

askeri okuldan ilişiği bir şekilde kesilmiş öğrencilerden alınan tazminattır..
http://tazminatlarlabogusan.benimforum.org

ilgili olarak, (bkz: askeri okuldan ayrılmama sebepleri)
askeri bir okula girerken göze alacağınız tazminat bedelidir.
babanız zenginse çok da problem olmaz.
ayrılan öğrencilerin seslerini bazılarına duyurmak için kaleme aldıkları basın açıklaması için,

Sayın medya mensupları ve saygıdeğer arkadaşlar,

Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı devlet okullarından çeşitli sebeplerle ayrılan bizler çok büyük haksızlıklarla karşı karşıyayız. Çeşitli sınavlar ve zorlu aşamalar sonucu girdiğimiz bu devlet okullarından ayrıldıktan sonra bizlere dayatılan haksızlık abidesi tazminatlar ve bunların akıl almaz ödeme koşullarıyla boğuşmaktayız. Her birimiz Türkiye' nin en güzide üniversitelerinde başarıyla okuyan ve okuyacak olan biz Türk Gençleri bu genç yaşlarımızda akıllarımızda onlarca milyarlık soru işaretleri ve yüreklerimizde devletin yaptığı öğrenci ayrımcılığı ve hukukdışı uygulamaların sancısıyla yaşamaya çalışmaktayız. Bu haksızlık, ayrımcılık ve hukukdışı uygulamaların neler olduğunu şöyle kamoyuna kısaca sunmak isteriz:

1) Bizler bu devlet okullarına sınavlarla girdik. Ve ayrıldıktan sonrada devletin bizler için harcadığı masrafları ödemeye hazırız; yediğimiz, içtiğimiz, giydiğimiz ne varsa. Fakat bizlerden istenen masraflar içerisinde personel ve amortisman masraflarının olması kadar hayret verici bir uygulama olamaz. Sanki devlet lisesini değilde özel bir koleji, devlet okulunu değilde özel bir üniversiteyi kazanmışız gibi ayrıldıktan sonra bizlerden öğretmeninden, sivil memuruna, güvenlik görevlisine kadar tüm personel masraflarının üzerimize düşen payını ödetmeye ve dayatmaya çalışıyorlar. Şimdi soruyoruz: acaba şuanda ankaradaki bir devlet lisesinde veya devlet üniversitesinde okuyan arkadaşlarımızdan hangisi okulu bıraksa, okuldan ayrılsa personel masrafı kendisinden istenir? Hangisi öğretmeninin, müdürünün, görevlisinin, memurunun parasını ödemeye zorlanır. Heleki bu meblağlar yıllık 15.000TL yani eski parayla 15 MiLYAR civarında ise. Hangi üniversiteden 3 yıl okuyup, ayrılan arkadaşımızdan 45-50.000 TL personel masrafı istenir. Bu yapılan açık ve net bir şekilde öğrenci ayrımcılığı değil de nedir?

2) Gelen bu hak ve adalet dışı tazminatlar karşısında hakkını savunmak isteyen bizler, dava açmak zorunda kalmaktayız. Ülkemiz sisteminde en az 2 yıl süren hukuk süreçleri sonucunda yılda %8 devlet faiziyle ve artı avukat masraflarıyla 2 yıl sonra zaten 15-20.000 TL yine bize zarar olarak geri dönmektedir. Devlet faizi gibi ağır oranların onlarca milyarlık bu rakamlara uygulanması ile ne kadar ağır yüklere maruz kaldığımız ortadadır.

3-) Bunun yanısıra bu kadar büyük miktarlarla boğuşan bizlere: "5 yılda taksitle ödeyebilirsiniz!" şeklinde garip önerilerle gelinmektedir. Burada haklarımızı savunan bizler bu aldatmalara kanmayacağız. 60000 TL tazminat gelen bir arkadaşımızın bu miktarı 5 yılda ödeyebilmesi için faiziyle birlikte her ay 1000-1500 TL arası bir miktarı kenara koyması gerekmektedir. Daha yüksek meblağlarda ise bu taksitlerin düşünülmesi bile korkunçtur.

Diğer devlet okullarından ayrılanlara nazaran misli misli haksızlıklarla karşı karşıya kalmaktayız. Yukarıda genel itibariyle deyindiğimiz bu hususlarda haklı olan bizlerin yanında düzenlemelerin yapılmasını istemekte ve bunun için çabalamaktayız. Bu sebepten ötürü "Türk Silahlı Kuvvetleri Personelinin Öğrenim, Eğitim Ve Yetiştirme Masraflarının Tespitine Dair Yönetmelik" ve "Askeri Okullara Alınan Öğrenciler ile Silahlı Kuvvetler Hesabına Fakülte ve Yüksekokullarda Okuyan Öğrenciler için Yüklenme Senedi Düzenlemesine ve Bu Okullarda Çeşitli Sebeplerle Ayrılacak Öğrencilere veya Kefillerine Ödettirilecek Tazminata Dair Yönetmelik" te gerekli ve akılcı değişikliklerinin yapılmasını ve hakları yenen ve öğrenci ayrımcılığına uğrayan bizlerin tazminatlarının adil bir şekilde yeniden hesaplanmasını istemekteyiz.

Sonuç olarak biz gençler devletin kullandığımız imkanlarını ödemeye hazırız. Fakat ortada adaletsiz, hukuk dışı ve ayrımcılığa dayanan bir uygulama vardır. Bu uygulamaların ve haksızlıkların kaldırılacağına ve haklarımızın geri verileceğine; Milli Savunma, Maliye ve iç işleri Bakanlıkları tarafından yürütülen bu yönetmeliklerin görevlilerce akla ve adalete binaen değiştirileceğine olan inancımız tamdır. Bu hususta ulaşabildiğimiz ve bizleri destekleyen tüm milletvekili, idareci ve gazetecilere teşekkür etmeyi bir borç biliriz.
kolludur. duruma göre 30-40 bin lirayı aşar ama o kadar eğitim alırken iyi dimi.
saçma sapan bir şey işte. devletin okullarında okuyan arkadaşlar sadece kayıt parası öderken bize kapak olur o kadar para. hadi bize yaptıkları masraflara bir şey demiyorum ama onun dışında gereksiz bir sürü şeyi masraf olarak göstermeleri adama koyuyor zaten.
askeriyeyle hiçbir alakası olmayan tazminatlardır. maliye bakanlığı tahsil eder. askeri okul ilişiği kestiği anda maliye bakanlığı duruma el koyar. ve "ulan ben bu kadar adamı boş yere mi sen okuturken para akıttım alıcam hepsini" der ve alır. tabi gariban aileler için yıkım olan bu para, orta düzey aileler için bir ev bir araba satılarak ödenir.
85.000 tl gibi bir rakamı duyunca * şok eden tazminattır.
benim gibi bu ordunun apoletini zamanında takmış, sokaklarda bunun gururuyla dolaşmış
gençlere, "siz tsk yi hedef alıyosunuz" mantığıyla yaklaşanlar,
bu sene kulak versindir!

--spoiler--
20 yaşındayım.. Babam emekli astsubay.. Çocukluğum boyunca güzel ülkemin en ücra köşelerinde lojman duvarları arkasında büyüdüm.. Babam gazi.. 14 yaşına geldiğimde aldım bavulu tuttum askeri lisenin yolunu.. 20 yaşına geldiğimde ise hayallerim, amaçlarım herşeyim değişmişti.. O üniformanın içinde boğulduğumu farkettim ve kendi isteğimle ayrıldım.. Ne adımı değiştirdim ne de herhangi bir gruba üye oldum.. Doğduğum günden beri Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ekmeğini yedim.. Bugün o basın açıklamasını yapan arkadaşlarımla beraber omuz omuzaydım.. Bizler üzerimizden o üniformaları çıkarsakta, bir zamanlar omzumuzda o apoletleri taşımanın gururuyla yaşıyoruz.. Bu duygularla ve düşüncelerle yaşayan ben ve arkadaşlarımın ordumuzu yıpratmak gibi bir amacının olması düşülemez.! Saygılarımla..
--spoiler--