bugün

sonucu hapishane olan davranış.
(bkz: vicdani ret)
şerefsizliktir.

(bkz: vicdani ret/#3026169)

alınan eksilerden sonra gelen edit: şerefsizliğin daniskasıdır.
profesyonel orduya geçilmesini arzulayan kişi eylemidir. vatan sevgisi ortadadır fakat vatan korumanın 3 aylık bie eğitimle olmayacağının da farkındadır. diğer türlü sağa dön sola dön nişan al ateş et tarzı basit hareketleri öğretip doğuya gönderilen askerlerimizin durumu ortada. her karakolda meşhur bordo bereliler olsa daha iyi olmaz mı.
yapanların %10'unun felsefi derin dayanakları bulunan, geri kalan kısmının ise yusuftan ve hanımevlatlığından dolayı seçtiği yoldur. zaten her hangi bir borcuna sadık olmayan kişilerin vatana olan borçlarına da sadık olmamaları halidir.
nereden gelip nereye gittiği hakkında pek de fikir sahibi olmayan kişilerin düşüncesidir.
yapacak daha iyi şeyleri olan insanların yapabileceği şey. ama türkiye için geçerli olmayan şeydir, bir türk genci için askere gitmekten başka yapabileceği daha iyi ne olabilir ki?
ülkedeki her gencin kurşun sıkarak, bomba atarak, operasyona çıkarak, omuzda roketatarla poz vererek, silah tutmayı öğrenerek devlete, halka ve insanlığa faydasının olamayacağını düşünen insandır. ordu halkın ordusu değil devletin ordusu olmalı ve ordu personelinin bedeli yani ücreti yani maaşı verilerek istihdamı sağlanmalıdır. * madem ülke bütçesinden yıllardır en büyük payı silahlı kuvvetler alıyordu bunun da tekrar halka dönmesi için böyle yapılması ve askerliğin bir zorunluluk değil bir meslek olması gerekmez miydi ? tabi bu söylediklerimizin hepsi rütbeliler dışında kalan ve genellikle şehit olan asker sınıfı için.

diğer yandan ordunun askerlik görevi, vatani görev adı altında bedava personel olarak gördüğü erat ise bu devirdeki köleliğin en bariz örneğidir.
ertelenebilir ama reddedilemez bir olaydır
inzibat yanınızdayken sıkıyorsa reddedin.
türkiye söz konusu olduğunda hem vicdan hem de göt isteyen bir durumdur.
askere gitmeyene kız verilmezdi eskiden.
30 yaşıma kadar reddettim.

devlet de beni reddetti.

topu tüfeği askeri polisi olunca devlet kazandı tabe . yoksa bakma teke tek olsa yerdim.

sonra...
yaptım geldim 18 ay...
kilo problemi olanlar için kolaydır. bir süre dişi sıkıp belirlenen boy/kilo sınırlarının üzerinde kalırsanız 3 sene içinde askerliğe elverişli değildir'' raporu alabilirsiniz.