telden yazıyorum haberler iyi.
edit: askerde telefon kullanımının yasak olması durumudur.
ismi yasak sadece.
Bir nevi önlem almak için yapıldığı söylenen yasaklamadır. Olası operasyon bilgilerinin sizdirilmasini önlemek vs.
türkiye'de asker ile mahkumların aynı muameleyi görmesi sonucu ortaya çıkan yasaktır. hatta mahkumların, askerlerin yanında daha kral şartlara sahiptir.

ulan suçumuz ne bari onu söyleyin? ben ne bok yedimde beni 5 ay bir yere kapatıp tüm özgürlüklerimi kısıtlayacaksınız?

hayır birde ben 5 ay bir yerde kapalıyken devlet benden dolaylı ve dolaysız vergi alamayacak zarara uğrayacak. üstüne birde devlet bana masraf yapacak yemin ediyorum fıkralara konu olur bu mevzu. sonrada bu ülke neden gelişmiyor, doğalgaza neden zam yapılıyor diye ağlıyorlar.
saçma uygulama. cep telefonu yasak ama teröristler 300-500 kişiyle karakol basabiliyorlar. demek ki serbest olsa basılmayan garnizon kalmayacak.
-komutanım benim nöbetim kaç kaçtı?
-sen nerden arıyorsun lan beni
-ehehe

(bkz: askerde diskoya girmek)
sevgilin var ise, ızdırap veren olaydır.
telefonu filan geçtim şu çatışma bölgesindeki askere eli yüzü düzgün bir silah verin be. nolur. g3 denilen dedem korkuttan kalma odunlarla yollamayın şu askeri. yağmurda tutukluk yapar, çamurda tutukluk yapar, tozda tutukluk yapar, rüzgarda tutukluk yapar. e güneşli havada savaşsın asker de o zaman.

bu dünyada ak47 diye bir gerçek var allah aşkına.
askerde telefon yasağı şu sebepten dolayı olabilir. bazı gençler geveze. askerlik yaptığı birliğin tüm gizli bilgilerini başka birisiyle görüşürken vermesinden dolayı yasak olabilir. ve olmuştur da. geçtiğimiz yıl bir asker başka birinin hattını takıp kaçak insan geçirmiş. ve hattın gerçek sahibini gelip evden aldılar. o çocuk suçsuz yere 6 ay hapis yattı fakat bu olay emsal teşkil etmez. ne derler eskiden beri askerlikte mantık yoktur. lakin bu tez artık yıkılmalıdır. ve askerlerin cep telefonu olmalıdır. her asker ailesiyle rahat bir şekilde konuşsun.
mantıklıdır.
ne malum dışarıya bilgi sızdırılmayacağı?
askerliğe giden bir pkk'lı için, diğerlerine bu kadar kolayca bilgi vermesi bulunmaz bir nimet olur.
bu sefer diyeceksiniz ki "o zaman telefonları dinlensin." ya, evet, zaten herkesin alnında "ben pkk'lı olamam. ben vatanımı çok seviyorum." yazdığı için, sadece belirli şahısların dinlenilmesi çok kolay olur, di mi?
sonra, yarın bir gün "dinleniyoruz!" diye yaygara koparacaksın.

bir şahıs da "yıl olmuş 2013, hala telefon yasağı var. yurtdışında herkesin özel telefonları, bilgisayarları vb. var." demiş.
işte, yıl olmuş 2013, teknoloji, istemediğin bir biçimde senin izlerini bırakıyor her yerde.
devletin can alıcı bir bölgesinde, askeri bir birlikte o kadar basitçe, kimsenin kontrol dahi etmediği bir iletişim kurabileceğini mi zannediyorsun sen? mantığa bakar mısınız?

düzenleme: eksileyin geri zekalılar, eksileyin.
bir bok olmaz sizden. hep eleştirin, hep takın o at gözlüğünüzü...
son derece gereklidir. istihbarat açısından ve motivasyon bakımından yasaklanması doğrudur. at kafası sen mesaj mı yazacaksın, oyun mu oynayacaksın, vatan mı savunacaksın.
askerdeki sonsuz sayıda saçmalıktan sadece bir tanesidir. hadi o değil zaten yıl olmuş 2013 hala askerlik zorunlu, asıl buna ne demeli? insan yerine konmayacağım, canımın bir öneminin olmadığı, insan muamelesi görmeyeceğim bir yere neden gideyim arkadaşım? 6 ay bana kafadan 20000 tl sokuyor ayrıca. peki neden efendim? sadece askerde tuvalet temizlemek için. burada ne güzel ihracatımı yapmak varken orada yıldızlı pırpırlı *bnelerle uğraşacağım. hiç işim gücüm yokmuş gibi. üzerine birde ailemle görüşmem yasak. eşşeeen ziki artık.
Çekilmez olan askeri öğrencilik hayatını bir kat daha çekilmez hale getiren kural.
çok normal!
yasak falan yok. Şu an askerdeyim sakarya. Albay postası olduğumdan mıdır. Paşamız sağolsun rahatız.
varsa öyle bir yasak vardır bir bildikleri.
(bkz: whatsup içtima grubu)
deveye sormuşlar boynun neden eğri... deve demiş böyle işin amına koyayım ... kısacası askerlik süresince karşılaşılan saçmalıklardandır.
Bilgi sızdırma, telefon kullanmadan da olur. Ama işlerine gelmez rütbelilerin: askerde sürekli dış görevdeydim, turistlerle iletişim kurup, devriye atıyordum. Bilgi sızdırsam, oralarda sızdırırdım. Bu diğer askerler için de geçerli.. Kendi askerine güvenmiyorsan, onu neden tsk'ya sokuyorsun ? Güvenmiyorsan, nizamiye'den içeri sokma.. Nasıl saçma bir teşkilat bu anlamadım..
gece santralcilerini baglamayan yasaktir.
özellikle doğu ve güneydoğu anadolu bölgesinde askerlik yapan kardeşlerimiz için geçerli olmayan kuraldır. diyarbakırda askerliğini bitiren bir akrabamın ben bazen yüzbaşının telefonuyla sevgilimi arıyordum dediğini dün gibi hatırlarım. abartmayı seven bir kişiliktir orası ayrı.
kitada askerlik yapanlar icin zaruridir fakat batida askerlik yapanlar icin cokta onemli olmadigi kanidindayim.

Soylede bir sey var; batidaki askerin carsisi var birlikleri genelde daha kapsamli oluyor ve cep telefonuna olan ihtiyac daha az ama doguda boyle degil ozellikler ust bolgesi ve karakollarda askerlik yapanlar icin sartlar daha zor

- bir donem santralci oldum ve resmen dert babasi olmustum;
-- ayrilik,vefat haberleri ve turlu turlu sikintilari ilk duyanin sen olmasi cok kotu ozellikle bizim bolgede catisma olunca anneler arayip oglumla konusayim diye aglarlardi , cep telefonu olmasin tamam ama ya ankesor sayisi artmali yada tuyt gibi uydu gorusmesi yapilacak cihazlar yayginlasmali
Nobet kulesine telefon bagladigim oluyordu bu ise cok tehlikeliydi ama giz cocugu terketmis ne yapalim baska.
(bkz: askeri casusluk) böyle bir davadan onlarca adamı tutuklamışlardı daha yeni. bi de telefon bilgisayar olsa neler olur tahmin edemiyorum.
(bkz: askerden sözlüğe giren yazarlar)dan haberleri yok sanırım.
Dünyanın diğer ülkelerinde paralı asker kullanılır. Adamlar profosyonel oldukları ve işlerini yıllardır yaptıkları için telefonda verecekleri bilgiye dikkat ederler. Bizim 20 yaşındaki asker zorla asker olmuştur. Anasını karısını sevgilisini özler. Arar ben operasyona gidiyorum der. Bilmemne dağında terörist varmış der. Annesi altın günlerinde komşularına anlatır. Sevgilisi çalıştığı yerdekilere anlatır.

Tedbirdendir.