bugün

ismini milattan önce 7. yüzyılda o civarda yaşayan iskit türklerinin liderinden alan doğu karadeniz şehri. nüfusunun büyük bölümünü türkler ve gürcüler oluşturur.
yusufeli ilçesinde imam Hatip Lisesi öğretmeni erkek çocuklara cinsel istismardan tutuklanmış. bu millet iyice delirdi. ülkede genel olarak bir sapıklık gidiyor.

http://www.haberturk.com/...el-istismardan-tutuklandi

3 dönem belediye başkanlığını yapmış, Dr. Emin Özgün 62 yaşında trafik kazasında hayatını kaybetmiştir.

http://www.gercekgundem.c...artvinde-chpyi-uzen-haber
Hopasini, arhavisini gördüm ama kendisini bir türlü görmek nasip olmadi.

Türkiye'de en çok merak ettiğim şehir haline geldi burası, fotoğraflardan bakınca çok çok güzel geliyor.
En güzel ilçesi şavşat tır, Artvin insanı çok şaşırtan bir yerdir Çoruh vadisi boyu çok çorak ve yeşilden eser olmayan bir yerken, yüksekleri yemyeşildir, Artvin her insanın görmesi gereken bir yerdir.
trafik lambası olmayan şehir.
Canım memleketim..

Her yaz iki ay boyunca gidebildiğim, gittiğim zaman kendimi cennette hissettiğim yerdir.

(bkz: yine yazı bekleriz)
yeşilliği ile huzur veren şehir, özledim.
Sadece artvindir. Allahın unuttuğu yerdedir.
ismini saka türklerinin liderinin adından alan şehir. eski bir yerleşim yeridir.
Ağustos ayında ziyaret edeceğim şehir.malesef hoş anıları yok.kimlik bilgilerim çalınarak üzerinden telefon kaçaklığı yapıldı ve hayatımda ilk defa mahkemeye gidip ifade vermek zorunda kaldım.
şu derinerden sonra içine sıçtılar memleketin. bu nem lan böyle???
10 gün önce oralardaydım, yaylaları ve küçük terk edilmiş köyleri, ve köylüleri harika. yaşadığınızı anlıyorsunuz.
gün olur da bir gün "nereye gitmeli" diye sorarsanız artvin'i es geçmeyin.
an itibariyle otogarından izlediğim şehir, çok beğenilecek türden.
Anne tarafimin memleketi.
http://www.youtube.com/watch?v=HC0hsJoYiEo
Tum ilce ve koylerle total nufusu 175 bin kadardir. Merkezi koylerle birlikte 60bin kadar, direk merkezi ise 30bin kadar nufusu vardir. Ortasindan coruh nehri gecer ve kenarinda universite kuruludur. Dik bir yamaca kurulmus yuksek binalari bulunan yemyesil bir sehirdir. 17 km Yakininda kayak merkezi vardir. Hopa sahile 64 km uzakliktadir. Insani misafirperverdir. Savsat ve borckadaki karagöl milli parklari gitmek icin ideal yerlerdendir. Kucuk sessiz guvenli bir sehirdir.
dün hayır diyerek eski Atatürkçü kimliğine dönen kent.
karadeniz' in gurur kaynağıdır. insanı aydındır, çevrecidir, duyarlıdır... zaten artvin' den "evet" çıkması mümkün değildi öyle de olmuş.
Türkiye de en çok okuma yazma bilen kişi sayısına sahip ildir. Buradan Gürcistana da vizesiz giriş yapılabildiğini duymuştum.
vakti zamanında bi komşumuz artvinliydi. ben de 5 yaşında falanım o zamanlar. her gittiklerinde bana doğal yoğurt getirirlerdi , artvin bende ekşili yoğurt olarak kaldı, mis.
işlenebilecek düzlük arazi çok azdır bundan dolayı sanayi ve çiftçilik yeterince gelişememiş ve sürekli göç vermiştir. Doğa turizmi açısından bulunmaz hint kumaşı gibidir fakat bu sektöründe gelişmeye ihtiyacı vardır. insanları iyidir samimidir.
Bu sene 3. Üniversitemi okumak istediğim şehirdir. Sakin temiz rüzenli olduğunu duymuştum. Türkiyede ki suç oranı en az şehir olduğunu da duymuştum.
Atatürk ve Cumhuriyet sevgisi olan insanlar şehri.
oradan köy olur, kasaba olur yayla olur çok güzel tatil beldesi olur felan ama şehir olmaz birader...
Şavşat-artvin karayolu arasında kılıçdaroğlunun konvoyuna saldıran 7-8 kişilik pkklı bir grubun Şavşat kırsalında saklandığı şeklinde duyumlar olan şehir.

Tatile gideceklerin soğuksu,şartul köprüsü civarından geçerken azami derecede dikkatli olmaları, yollarının kesilmesi durumunda asla durmamaları, markette pazarda alışveriş yaparken aşırı miktarda gıda malzemesi alan özellikle kendisini işçi olarak tanıtan doğulu görünümlü kişileri jandarmaya ihbar etmeleri bir vatandaşlık görevidir.