bugün

1975 doğumlu amerikalı mühendis. ama onun tanınmasını sağlayan mühendis kimliği değil, dağcılığıdır. hikayesini anlatan film için (bkz: 127 hours)

hikayesi hakkında bilgi almak için bakınız;

http://www.webteloji.com/...anilmaz-yasam-mucadelesi/
Amerikalı, cok ilginc ve etkileyici bir öyküsü olan dağcı. 2003 yılında kimseye haber vermeden kanyon gezisine çıkar ve birden dengesini kaybeder, sağ kolu bir kayaya sıkışır. Orada öylece iki gün bekler, bakar gelen giden yok düsünür; ya burada böylece ölümü bekleyecek ya da kolunu kesip kurtulacaktır. Iste o an o cesur kararı verir ve cebindeki küçük bıçağını çıkarıp, başlar kolunu kesmeye. O anda duyduğu acıyı bütün vücudunu kaplayan bir yanma hissi olarak tarif edecektir daha sonra. Kesme işlemi kemiklere geldiginde zorlanır, doğal olarak kesemez ve kolunu sağa sola oynatarak kırmaya karar verir ve başarır da. Artik kolundan kurtulmustur. Kolunu kaybetse de hayatta kalmayı başarmış, akıllarda yer etmiştir.
(bkz: yok artik dedirten olaylar)
daha sonra kendisi tekrar olay yerinde başından geçenleri aktarırken;

http://www.youtube.com/watch?v=B2XLoQ1xYB0
eğer 127 hours'da hikayesine sadık kalınmışsa eğer bildiğin çatlaktır. o son fotoğraf çektiği sahneyi hala daha unutamıyorum.
yaşamak için önce bileğindeki iki adet kemiği kırmış sonra ise bir maket bıcağı ile elini kesmiş 1975 doğumlu amerikalı dağcı.
insanın hayatta kalmak için neler yapabileceğini gölstermiş çılgın bir insandır.
(bkz: 127 hours)
sinema tarihinde benim bildiğim en ilham verici filmin kahramanıdır.
bir insan istedikten sonra neler başarabilir, nelere katlanabilir, ne kadar güçlü olabilir vs. tek tek verilmiş bunların cevabı filmde. zaten kendileri şu anda yaşam koçluğu yapmakta ve bildiğim kadarı ile oldukça başarılı olmakta bu alanda.
daha detaylı bilgi için (bkz: 127 hours)
sığır sığır dizi izlemeyin otun izleyin bu filmi, kendinize bir şeyler katmak istemiyorsanız tabi başka.
yaşama azmine hayran kaldığım insan. 127 hours' kurgu zannederek izlerken sıkıldım. 2-3 kez ara verdim, gittim geldim devam ettim filme ama filmin sonunda hikayenin gerçek olduğunu anlayınca yapışıp kaldım koltuğa.
kurtulduktan sonra anlattığı ilk hikaye ile kitapta ve filmdeki hikaye aynı değildir. olayı ilk anlatışında kayaya tirmanirken dengemi kaybedip yuvarlandim.400 kg lik bir kaya sag kolumun üzerine düstü.dirsegimden asagisi kayanin altinda kaldi.kipirdayamadigim icin telefon da edemiyordum.günler böyle gecti.tek koluma ihtiyacimi karsilamaya calisiyordum. sol kolumdaki bicakla diger kolunu azar azar kestim. bu tam 3 gün sürdü. derken filmde cep telefonunun olmadığını kolunu da 1 saatte kestiğini görüyoruz. sırf ünlü olmak için kolunu kesecek kadar psikopat olmadığını düşünüyor ve kumda oynayanın kıçına çöp batar diyoruz.
potansiyel kahraman. hayatı için kolunu feda etmiştir.
(d. 27 Ekim 1975), ABD'li doğa sporcusu, mühendis.

Ralston, 2003 yılında güneydoğu Utah'ta yaptığı bir kanyon geçişi sırasında yaşadığı kazadan kurtulmasıyla tanınmıştır. Sağ kolunu sıkıştıran kaya parçası yüzünden beş gün yedi saat boyunca kanyonda kalan ABD'li, kurtulmak için yanındaki çakıyla kolunu kesmek zorunda kaldı. Sıkıştığı yerden kurtulsa bile, güvenli bölgeye geçmek için yaklaşık 20 metre yükseklikteki dik kayalıktan aşağı inmek zorundaydı.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Aron_Ralston