bugün

evet kurtulabilirsin.
konu kilit.
Konu kilit gereken cevap verilmiştir.
Konu kilit olmasa cevap vereceğim sorudur. Ama konu kilit.
O sıkıntıdan kurtulursun Ama başka sıkıntılar çıkar. Konu kilit tabi.
Sarı peruk tak civciv gibi gezersin istediğin zaman.
dayıcım sanki bunu geçen sene konuşup tartışmıştık aynı şekilde...her sene her sene aynı seyi tartışmasak...
durduğun kabahat. direk valizini hazırla.
0 0 7 iki senedir çağırıyorlar bu vakit işte. anla beni lütfen. geçen sene gitmedim. bu sene bir yandan istiyorum bir yandan da eski sevgilimin gözlerini belerte belerte bana bakacak olmasından korkuyorum.
anlaşılan diğer arkadaşların eski dostların değil... yoksa düşünmezdin bile.
Evli barklı adamın ne işi var eski sevgilisinin olduğu yerde.

Pehh...
Olum her sene aynı muhabbet lan, sende gözlerini belertirsin nolcak.
(bkz: sikerler kamil)

sözlüğümüzün iffetini düşün !..
yav yemişim eski sevgiliyi manyak mısın geçmiş üstünden 25 sene. sen de git ona gözünü belert ısdırırım yudarım der gibi bak. bu kadar mı özgüvensizsin?
ben olsam kat'iyyen gitmem pnk.
--spoiler--

0 0 7 iki senedir çağırıyorlar bu vakit işte. anla beni lütfen. geçen sene gitmedim. bu sene bir yandan istiyorum bir yandan da eski sevgilimin gözlerini belerte belerte bana bakacak olmasından korkuyorum.

--spoiler--

yavrucum seni anlıyoruz anlamasına da her sene aynı konunun üzerinden de geçilmez ki boyacı küpü mü bu allasen? çek sktiri gitme olsun bitsin. bizi de salmış olursun işte.
Hallo meine lieben.. size çok önemli bir sorum olacak.

tren raylarına bağlanmış tanımadığınız iki insan var. Çok az bir süre sonra yaklaşmakta olan tren, bu iki insanın üzerinden geçip ölümlerine neden olacak.

Diğer raylarda ise sevdiğiniz başka bir insan var.

Elinizde bir düğme var ve siz bu düğmeye basarsanız, tanımadığınız bu iki insanın üzerinden geçecek olan tren duracak ve hayatları kurtulacak.

Ama aynı zamanda bu düğmeye bastığınızda diğer tren hareket edecek ve sevdiğiniz insanın üzerinden geçerek ölümüne sebep olacak.

Bu durumda hiçbir şey yapmayarak iki insanın ölümünü göze almak mı? Yoksa düğmeye basıp iki insanın kurtulması pahasına, sevdiğiniz bir insanın ölümünü tercih etmek mi?

Böyle bir durumda siz olsanız ne yapardınız?
jigsawın işidir bu. Tren geçtikten sonra bisikletini sürerek size doğru yaklaşır.

görsel
soruda iki yabancı ölümüne eylemsizlik sebep olurken sevdiğiniz insanın ölümüne eyleminiz sebep oluyor. Soru, insanları, yabacıların ölümünü tercih etme lehine manipüle edecek şekilde tasarlanmış. Psikolojik bir araştırma olsa deney kurgusunun taraflılığı dolayısıyla bilimselliği şüpheli hale gelirdi.

Bu ayrıntıyı es geçsek bile, tabi ki, insanlar sevdiğini kurtarma eğiliminde olacaktır.

Zira, Bir kişinin ölümü trajedi, bir milyon kişinin ölümü istatistiktir. Sevdiğiniz o bir kişinin trajedisini yaşamakla, tanımadığınız insanlar için trajedisini yaşamayacağınız bir durum kıyaslanıyor. Sayılar burada çok da önemli değil.

iki yabancının özellikleri (5 küçük çocuğu olan dul kadın vb) soruda verilirse sonuçlarda değişiklik olur. Zira tanınmayan kişilerin yabancılık vasfı azalır ve empati devreye girer vs vs.