1. 1.
    bir tezin, iddianın yahut önermenin kamu oyunda hakim görüş olduğundan ya da hiç değilse
    azımsanamayacak bir kesim tarafından benimsenmesinden hareketle doğru olduğunu varsaymak
    '' bizdeki tabiat güzellikleri dünyada hiç bir yerde yok aga '' dediğimizde aga da bi-
    zimle birlikte argumentum ad populum sularında kulaç attığından '' her yeri gezip gördün
    zahir, ordan biliyosun he mi '' demez, diyemez.
    ingilizcede buna '' appeal to majority '' derlermiş.
    5 -1 ... argiris
  2. 2.
    bu ispatta bir grup insanın önyargılarının, tutkularının, tercihlerinin realitesinin mihenk taşı kılınması demektir. bunun tipik örneği, kişinin taraftarı olduğu spor kulübü açısından bir spor karşılaşmasına bakışı, mensubu olduğu dernek, benimsediği ideoloji açısından olayları değerlendirmesidir.

(şafak ural-temel mantık)
    1 ... buhara
  3. 3.
    galat-ı meşhurları ilke yapmak ilkesizliği. güruh seviyesini ölçüt kabul etmek, topluluk anlayışı ve ahlakına düşük de olsa tapınmak.

(bkz: politika)
    (bkz: popülizm)
    3 ... damat hobbit pasa
  4. 4.
    genel kanıyı doğru kabûl ederek düşülen belli başlı mantık hatalarındandır.

örnek: dinler iyidir, güzeldir, doğrudur. çünkü milyonlarca dindar var.

(bkz: mantık hataları)
    1 ... dumlu
  5. 5.
    (bkz: milyarlarca sinek yanılıyor olamaz bok yiyelim)
    1 ... gelecegin bi yuzyil sonrasi
  6. 6.
    ad populum olarak kısaltılan, istatistiki ölçülere göre insanları yönlendirmeye çalışan olgu. çok klasik bir örnek verecek olursak:
    (bkz: hepimiz ot yiyelim o kadar inek yanılamaz)
    ... scientia est potentia
  7. 7.
    türkçe meali: "eğer herkes yapıyorsa ben neden yapmayayım" dır. örneğin;

derste konuşan bir öğrencinin, kendisine kızan öğretmenine "ama hocam sadece ben konuşmuyorum ki" demesi buna güzel bir örnektir. ya da ;

devletin malı deniz yemeyen keriz felsefesi de bu konuya verebileceğimiz güzel örneklerdendir.
    ... kaptan jack sparrow
  8. 8.
    bugün de bunu öğrendik, bir bu eksikti demekten alamadığım tanımdır.
    2 ... nobetci anarsist
  9. 9.
    bir safsata örneği.
    ... mmxi
  10. 10.
    mantık hatasıdır.

bir müslüman için örnek;

bir erkeğin dört kadınla evlenmesi toplumun ahlak yapısına uymamaktadır, o zaman bunu yapan insan yobaz, gerici, aşağılıktır.

gerçekten çok iyi bir örnektir. eğer bir müslümansanız bir müslümanın çok eşli olmasına kızamazsınız çünkü bu özgürlük inandığınız tanrı tarafından kitabınızla kesinleşmiştir.

tatlı su müslümanları sizi. ya inanın ya inanmayın. dini yumuşatmaya çalışıp komik duruma düşmeyin yeter.
    1 ... id est