1. 1.
  Gunumuzun en etkılı kuramcılarından biri olan Anthony Giddens,Hull unıversıtesınde sosyoloji ve psikoloji ogrenımı gordukten sonra,yuksek lisansınıLondon Shool of Economısc te,doktorasını Cambrıdge unıversıtesınde yaptı.1997 de LSE nın yoneticiligine getirilen Giddens 1985 ten beri kurucularından oldugu Polity Press ın,1989 dan berı de toplumsal arastırmalar merkezinin baskanlıgını ve yoneticiliginı de yurutmektedir.Pek cok odul alan Gıddens ın 200 den fazla makalesinin yanısıra ,29 dıle cevrılmıs 32 kitabıvardır.Onemlı eserleri:Modernligin sonuçları,Ucuncu Yol,Ilerı Toplumların Sınıf Yapısı,Toplumun Kurulusu (Kaynak:SIYASET(Mümtaz er Türkone))
  3 ... lois lana
 2. 2.
  29 Mayıs 2006 Pazartesi Saat 14.00'de ODTÜ'de bir Konferans verecek olan dünyaca ünlü sosyolog. http://www.sosyolojidernegi.org.tr
  ... dahii
 3. 3.
  içinde bulunduğumuz zamanın en ünlü ve kabul gören sosyoloğu. çoğu üniversitede kitabı okutulmakta. siyasal sosyoloji alanında da eserler vermiştir. özellikle üçüncü yol ve sağ ve solun ötesinde radikalizm okunmaya değer güzel eserlerindendir.
  2 ... to madeira
 4. 4.
  Uzun yıllar Cambridge Üniversitesi'nde sosyoloji profesörlüğü yapan Anthony Giddens, daha sonra bir dönem London School of Economics'in başkanlığını yaptı. Son yirmi yılda temelde sosyoloji odaklı olarak yayımladığı otuzdan fazla kitabı, Anglosakson akademi çevrelerinde ona büyük ün kazandırdı, eserleri yirmi dokuz dile çevrildi. Polity Press'in kurucularından olan Giddens, bir dönem ingiltere başkanı Tony Blair'e 'Üçüncü Yol' diye bilinen merkez sol siyaset konusunda danışmanlık yaptı. Modern toplumsal teorinin merkezi sorunlarının eylem ve yapı arasında kurulmuş olan bir karşıtlıktan türediğini savunan ve buna yapılaşma kavramıyla bir çözüm öneren Giddens'ın yapılaşma teorisi, sosyologlar ve siyaset bilimciler arasında yaygın bir ilgiyle karşılanmış ve tartışılmıştır. Son yıllarda modernliğin doğası ve insan ilişkilerine getirdiği boyut hakkında bir dizi kitap yayımlamıştır. *
  3 ... meister writer
 5. 5.
  80 ve 90 lı yıllarda sosyolojinin gelişmesinde önemli rol oynamış toplum teorisyeni.
  ... akustikcinayet
 6. 6.
  sosyoloji ders kitaplarının yazarı teorisyen amcamız. * *
  1 ... freedean
 7. 7.
  introduction to sociology adinda bir kitabi olmasi lazim. kutuphanede dalginliktan anthony hopkins kitabini alabilir miyim diyen arkadasim var benim.
  1 ... vilisipidist
 8. 8.
  en önemli eseri -bana kalırsa- "sosyoloji: eleştirel bir giriş" olan bilim adamı. sosyolojinin bir bilim olarak varlığını sürdürmesinde büyük katkıları olmuştur. "sosyoloji" adlı ansiklopedik büyüklükte bir kitabı vardır fakat o kitabı okumak yerine ilk başta bahsettiğim kitabını okumak, sosyoloji adına güzel bilgiler edinmeyi sağlayabilir.
  ... allah askina para getirin
 9. 9.
  Nedir 'modernlik' ?
  17. yüzyılda Avrupa'da başlayan sonrasında neredeyse tüm dünyayı etkisi altına alan toplumsal bir yaşam biçimi.
  ... okuyucu
 10. 10.
  günümüzde popülaritesi tavanlarda bir sosyolog. genellikle sosyolojiye giriş nitelikli derslerde veya okumalarda onun adı sıkça geçer. sosyolojinin günümüz yeni araştırma alanlarına eserlerinde yer verir, çağdaş gelişmeleri takip eder. yazarın temel ilkeleri: sosyolojiyi alışılmış kalıplardan kurtarmak, en uçtaki kavramlardan dahi örnekler vermek, mukayeseli değerlendirmelerde bulunmak, eleştirel bir sosyolojik düşünce geliştirmektir - keza sosyolojiyi eleştirel bir alan olarak tanımlar. ayrıca sosyoloji ile tarih arasında kuvvetli bir ilişki kurulması gerektiğinin önemini her zaman vurgular. sosyolojiye tarihsel bir bakış açısından hareketle bakılması onun için elzemdir. sosyolojinin kişiyi özgürleştirici bir disiplin olduğuna da değinir.

  konu edindiği, işlediği ana temalar: globalleşen toplum, değişen dünya, toplumsal cinsiyet, sosyal değişim, sosyolojinin sorunları, kent sosyolojisi, köy sosyolojisi, sanayi toplumu ve kapitalist toplum, tabakalaşma vs.
  ... sivil muharrir