1. 1.
  jean paul sartre' den etkilenerek, varoluşçuluğu eserlerinde işlemiş fransız yazar.
  1 ... legend of the stranger
 2. 2.
  19 şubat 1951 de öldü.. öldükten bir kaç gün sonra, sorbonne da bir panoda gide imzası ile bir telgraf mesajı görüldü..

  "cehennem yok. claudel e bildirseniz iyi olur."

  katolik mistik şair paul claudel bir ara gide'i dine döndürmeye çalışmış, başaramamıştı,, *
  3 -1 ... havada panik
 3. 3.
  (bkz: beni çabucak anlama)
  ... missbee
 4. 4.
  albert camus ile karşılaştırınca pek bir zavallı gelen zamanında rahiplik yapmış sonrasında ise bu baskıdan mıdır bilinmez herşeyi inkar etmiş ölümünden 2 sene önce eşcinsel olduğunu açıklamış ölümünden 2 sene sonra ise kitapları vatikan tarafından okunması yasaklı kitaplar listesi ne eklenmiş son yüzyılın en önemli fransız yazarlarından biri...

  eserlerinde derin uçurumlar gözlemlenir...okuyucuyu dumura uğratan ani olayların gelişimiyle kitap akıcılığın en üst düzeylerinde seyreder...genelde yazdığı romanları yaşadığını idda eder...hatta dar kapı nın giriş metninde bu hikayeyi başkasıda yazabilir di ama ben bizzat yaşadım ve ondan sonra yazdım diyerek daha kitabın başında okuyucuyu esere adapte eder...

  kişiliği beş para etmese de canavar gibi yazmıştır vesselam
  (bkz: dar kapı) (bkz: pastoral senfoni)
  1 -2 ... tylerdurden
 5. 5.
  turklerden hic hoslanmadigini, ustelik millet kelimesini degil de yavas yavas moda olan 'irk' kelimesini kullanarak aciklar :
  'bu irk, giydigi berbat kiyafetlerle mustehaktir!'

  turkiye yolculugunun ona bati medeniyetinin, hatta fransa'nin ne kadar ustun oldugunu hatirlattigini ovunerek yazar. yayimlandiginda basta yahya kemal olmak uzere donemin onde gelen turk yazarlarini cok gucendiren bu laflara, boyle durumlarda gunumuzde yapildigi gibi populer turk basini, gazete ve dergilerde cevap yetistirmemis, istanbullu turk aydinlari hakaretlerini milletten sir gibi saklayip, icin icin uzulmuslerdi. gide'nin turk kiyafetlerini asagilayan yazilarinin kitap olarak yayimlanisindan bir yil sonra en buyuk batililasmaci ataturk, kiyafet devrimini yaparak batili olmayan butun bu kiyafetlerin giyilmesini yasakladi.

  (kaynak : istanbul-orhan pamuk)
  1 ... kisladankampuse
 6. 6.
  Büyük bir edebiyatçıdır. Bizim büyük edebiyatçılarımızdan Ahmet Hamdi Tanpınar bir sözünde onun bir eseri için şöyle demiştir:
  ''Her genç Dar Kapı' yı okumalıdır.
  1 ... bayc83
 7. 7.
  ''Açılmayan kanadı ölçemezsiniz.'' diyen büyük yazardır.
  2 ... bayc83
 8. 8.
  babasının ölümünün ardından annesi tarafından özel bir protestan okuluna gönderilmiştir. yerleşik olan tüm kurallara karşı çıkması nedeniyle ki bunlara dinsel kurallar, cinsel yasaklar da dahil yaşadığı dönemde büyük saldırılara uğramış nobel ödüllü bir fransız yazardır. okuduğumda etkilenmeme neden olan yapıtı "pastoral senfoni"kesinlikle mükemmel bir kitaptır.
  ... miracle
 9. 9.
  andre gide demek pastoral senfoni demek, pastoral senfoni demek oku lan oku demek. * *

  edit: panait istrati de okuyun yirmi yaştan önce
  1 -2 ... nickinosuke
 10. 10.
  "Hayat yaşla değil, yaşamakla anlaşılır." demiş filozof yazar.
  2 ... diyonsos