bugün

Kuşkusuz bizimkiler de öyle ya akışkanlık yer-siz olmakla belirlenen kimselerdir ki hep bir yöne işaret ederek konuşurlar "öteye beriye, aşağıya yukarıya" olduğu yere bile "bura" derler, orada olsa bile ora(ya)yı işaret ederler. Zamanı bile mekan yönlerine bağlı olarak söylerler. Neyse ki "şimdi" vardır ve şimdi ise an yaşanan andır.
Birazdan abimin yeni sözlüsünün kayınpederi ve kayınvalidesi Kıbrıs'ta tanışmaya geliyorlar. Abim hızlı çıktı. bir zamanlar eski sevgilimle bu yıl için ben düşünüyordum böyle birşeyi. Lakin Şimdi aileyi karşılamak için beklemekteyim..
bazı şeylerin anlam bulduğu, çoğu şeyinse anlamsızlık içinde kaybolduğu zaman dilimi. yok efendim rüyalar 6 sn sürüyormuş. yok efendim balık hafızası 6 sn imiş. insan gözü 6m sağını 6m solunu 180 d. açı ile görebiliyormuş. mış miş muş.
zamanın kıymetini öğreneli çok zaman olmadı ama yine de mor ve ötesi şarkısında duyduğum "koca bir an yansın mı karşında" sözleri ağırlığına birkaç ton ekleyiverdi o iki harfin.
aynısı menekşelerin kokusuz olduğunu öğrendiğimde "bir menekşe konusunda seni aramak varya..." derken de olmuştu.
kendinden daha küçük parçalara bölünemeyecek zaman kavramıdır.
edis'in 2018 yılında çıkan albümüne ismini veren muazzam sözlere sahip şarkısı. yamulmuyorsam şarkının sözlerini de kendisi yazmış ve şarkı çok sağlam yani 2030'lu yıllarda 10'lar pop partisi yapılsa çalmadan geçmezler düşünüyorum.

ayrıca söylemezsem olmaz şarkının klibi 1 ekim'de çıkmış ve o da çok kaliteli bir iş olmuş.
https://www.youtube.com/watch?v=Mbo3rDmsK_M

sözler, klip, müzikal altyapısı her şeyiyle 10 numara bir iş çıkartmış edis kendisine buradan şapka çıkartıyorum.

"Beni sar zaman, mekan değersiz
Ben seninsem geçer kaygım"
Sümer mitolojisinde ve daha sonra Asur ve Babil mitolojilerinde, Anu (aynı zamanda An) gökyüzü tanrısı, cennetin tanrısı, takımyıldızların efendisi, tanrıların kralı olarak adlandırılır ve göksel katmanların en üstünde oturur. Suç işleyenleri yargılayacak güce sahip olduğuna ve kötülüklei yok etmek için asker olarak yıldızlar yarattığına inanılırdı. Anunnakunun (aynı zamanda Anunnaki olarak da anılır) babasıdır. Sanat eserlerinde bazen çakal olarak resmedilir. Çoğu zaman onun simgesi olarak kullanılan taç bir çift sığır ya da boğa boynuzu ile resmedilir.

Mezopotamya tanrı panteonundaki en eski tanrıdır ve üç büyük tanrı olan gökyüzü tanrısı Enlil ile su tanrısı Enki ile beraber üçlemenin bir parçasıdır. Sümer’in kral Sargon tarafından Akkadlılar tarafından işgal edilmesinden sonra Akkadlılar tarafından Anu olarak adlandırılmıştır. Üç büyük tanrıdan oluşan üçlemenin ilk figürü olamsına dayanarak, Anu tanrıların ilk kralı ve babası olarak saygı görmüştür. Anu görünür bir şekilde Uruk ile özdeşleşmiştir. Bu şehrin Anu kültünün orijinal merkezi olduğuna inanmamız için çok geçerli sebepler vardır. Bu doğruysa, Uruk tanrıçası inanna (ya da iştar) onun kızıdır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/An
(bkz: edis) in 7 martta çıkacak albümünün adı. istanbul'un çoğu billboardında albüm afişlerini görmek kaçınılmaz.
--spoiler--
teaser yayınlamışlar. ben pek sevmedim birkaç şarkı dışında. ilginç soundlar var.
--spoiler--
türkün yeşil ışık yanması ve önündekinin hareketlenmemesi akabinde kornaya basma süresi.
bilim adamlarına göre 3 saniye sürmektedir.
(bkz: lahza)
(bkz: dem)
An, diğer söylemi şimdiki zaman'dır. insanın solunum yapması ve aynı zamanda görebildiği süredir.

https://youtu.be/0FewnEfFrCw
Yaşanan zamanın şimdiki ismi. Her an devamlı olarak geçmektedir. Her an maziye karışmaktadır.
Zamanın hissedilen en kısa birimine verilen ad.
--spoiler--
Zaten bir anda sevmiştim seni çok geçmez unuturum
--spoiler--
Annnnnn burdaydi az once.
n harfinin genizsi söyleniş biçimiyle birşeyin arasında anlamına gelir.
Örneğin: dağın añı/arası. gibi.
ne güzel şarkıdır bu böyle. açık ara türk alternatif müziğinin tartışmalı en büyüğü athena nın bize hediyesidir.
athena'nın yaptığı en güzel şey.
güzel bir athena şarkısı.
bi hikayedeki 10 saniyedir benim için, çünkü televizyonun yanındaki büyük pencereden, sokağın koyulaşan mavisini görüyordum bide büyük ağaçlar filan. Koltuklara yayılmış film izliyorduk, döndü bir şey sordu bana filmle ilgili ben de cevapladım..öyle doğal bi soruydu işte..hayatın tam ortasından bir soru, öylesine... o an dondurdum o kareyi kafamda... sokağın ağaçlar arasından sızan koyu mavisinin, ışığını henüz yakmadığımız odaya sızışı, yayıldığımız koltukların rahatlığı, yanımda duran bira bardağı, kuruyemişlerin taze kokusuyla karışan ezelden beri değiştirmediği parfümünün kokusu, ve sorduğu o basit soru. ben o an'ı dondurdum kafamda. çünkü o an'da ne suç vardı ne kargaşa, ne de başka birileri... sırtımı dayadığım koltuktan kaldırmadan, O'na başımı çevirip öyle dikkatli bakmışım ki, ‘’ne oldu ‘’ dedi. ‘’hi璒 dedim. O' na söylemedim... Şimdi ne zaman korksam, üzülsem, ya da keder basar ya bazen durduk yere... işte o an'a kaçıyorum... seneler bile geçse umut gibi, yani mutluluk değilde, huzur gibi... iyiki an'lar var hayatta, dondurup birilerinden sakladığımız.
niteliksel, dinamik bir gelişimdir.

bellek ve bilinç ile iç içe ilerler.

"evrende iki benzer şey yoktur. iki özdeş an da olamaz. iki özdeş an'ı deneyimleyebilecek bir bilinç, belleksiz bir bilinç olacaktır."

henri bergson
gök-tanrı.

anum da denir.

savaş tanrısı iştar'ın kocasıdır.

yunanlıların zeus'uyla eşdeğerlidir, tanrılar tanrısıdır.

(bkz: sümer tanrıları)
gök tanrı .

anum da denir .

savaş tanrısı iştar 'ın kocasıdır .

yunan tanrılarından Zeus ' a eşittir.

sümer inançlarında enlil(toprak) vr enki(okyanus) ya da ea'yla birlikte büyük tanrılar üçlüsünü kurarlar.
yaşamda hep kaybettiğimiz bir şey , belirsizlik . . .