bugün

geçmişi veya geleceği düşünüp, zaman kaybetmek yarine ulaşılmış olan hedeflerle ilgilenmek.
latincesi "carpe diem" yaşamak..
ing. seize the day
hepimizin, istesek de, istemesek de yaptığımız, ancak özel veya yasak bir durumda "anı yaşamak" şeklinde kullandığımız deyim. genelde karşıdaki insana garip gelindiğinde açıklama babında kullanılabilitesi yüksektir.
anı yaşamak,o an olan bitenin sonucunu pek düşünmemek sadece o anı düşünmek ve o na konsantre olmak gerisini ya da ilerisini düşünmemektir.Bir hayat felsefesi olarak da benimseyebiliriz anı yaşamak dediğimiz olayı.
anı yaşamak, lisedeyken, bir ders sonra sıfırlar sıfırı alacağınız matematik sınavını düşünmeyip tayfanızla muhabbetin dibine vurmaktır...
insana yaşadığını hissettirebilecek an'ları farkında olarak, tadını çıkararak yaşamak. son sigarayı içer gibi.*
-dur fehmi. öldürecen mi beni?
+ani yaşıyorum müberra.
-türkçe karakter sorunu o, budala adam.
+hay ben...
jean paul sartre' nin zirveye taşıdığı varoluşçuluğun en önemli unsuru olan serüven duygusu ile birebir örtüşendir. plansız ancak akıl ve mantık kurallarını ihlal etmeyen bir şimdiye zemin hazırlayarak, geçmiş ve geleceğin tüm ayrıntılarına sırt çevirmektir.
içine derin bir nefes alarak sanki ilk nefesmiş gibi, sadece o zamana ait olmak, son nefesmiş gibi vermek nefesi..
hayatı yaşa parçasını dinledikten sonra şarkının anlık etkisiyle istenilen düşünce.

"hadi keyfine bak, inan bana
aldanma, öbür dünyaya
hayatı yaşa
korkma, öbür dünyayı sorma
hayatı yaşa!!"
(bkz: carpe diem)
yaşarken herşey toz pembedir.sonra kendinle kaldığın zaman oturup düşündüğünde pembesinin gidip,tozunun kaldığı an...
sigara dumanı gibidir, içinize çekip bırakıverirsiniz.
herkesin yapamayacağı eylem.
dün tecrübedir öğren
yarın tahmindir planla
bugün fırsattır değerlendir

felsefesinin ürünü yaşam tarzı...
hayatın bir çok zamanında yapılması gereken durum. anı yaşamak. *anını yaşa mutlu ol. sonrasına takılma hayat böyle güzel* diye düşündürür insanı o an.eğer sonrası düşünülmeyecekse bence yaşanmalıdır da.
hakkında metüstün çok güzel bir sözü olan düşünce biçimi. *
"anını yaşa anını yaşa anunu yaşa anuna koyiiim..." (metüst)
hayatınızdaki sıradan dakikaları sıra dışı anlara dönüştürebilme sanatı. *
bildiğin epicurism. anı yaşa, salla, mına koy gitsin hesaaaaabı. bu tip felsefik bilimsel değer kıymeti haiz bilgileri elinizin tersi ile itip kakmanızı anlayamıyorum sayın benn...? oysa, alter egonuzdan gelen sitayişleri buraya yansıtmaya çalıştğınızı herkes biliyor. lütfen insanlığa mal olmuş kişilere "isimden doğan düşüncelerin-izmlerin-görüşlerin-ideolojilerin ömrü kısa olmuştur/olur." diyerek dalga geçmek küstahlığını bir daha sergilemeyiniz. hele hele kemalizm asla!!
ümit kötülüklerin anasıdır, geleceği hayal etmek en fazla işkenceyi uzatır. ölümsüzlüğü hayal ediyorsan eğer, bu işe hemen şimdi ölerek başlamalısın. aşık olduğun an, okyanusun ortasındaki salda kıyıya ulaşmak ümidindeki insan gibiysen, kıyıya vurduğunda intiharın kaçınılmazdır. tek gerçek vardır: şu an ve şu an itibariyle aldığın nefes ve gören gözlerin, atan kalbin ve huzur dolu tek silah atımı sürebilecek cesaret ve yalnızlığınla dolu o ölümsüz saniyen. geleceğe miyop geçmişe hipermetrop olursa gözlerin, istasyonda trenin saatini de beklemezsin, gördüğün ilk trene binecek kadar yücelmiştir ruhun. yükseklerden baktığında herşeyi gören sefil ruhun emin ol o kadar yükseklerdedir ki görünmez bile dünyadan. ve tanrı kadar yapayalnızsındır o an; sadece anına hükmedebilen.
fiktif bir felsefe diyeceğim ama antik yunan'a kadar ulaşıyor. sadece şunu yazabilirim, anı yaşarız ama kaçımız içinde bulunduğu anın farkında. ne kadar hüzünlü bir latife " carpe diem " ah ben ! ah yaşam ! demiş baudlaire .. ah!
(bkz: carpe diem daha ne diyem)
gecmisini hatırlamayıp, gelecegi hakkında bir fikri olmayan uzun vadede hic bir planı olmayan hayal kuramayan veya kurmaktan vazgecmis bunye eylemi, tadında bırakıldıgı muddetce gayet yararlı olan fakat yasam felsefesi olarak benimsendigi takdir de tehlikeli boyutlara ulasan. (bkz: depresyon belirtileri)
Bir omru guzel yasamanin olanagi olmayabilir... Asil sorun ani guzel yasamakta, bunu becerebilmekte. Zaman anlarin bir toplamidir ve/veya hayatin kendisi anlarin toplamindan olusur. Ne kadar guzel an yasarsak yasamimiz da o kadar guzel olur. Birlikte ya da teker teker yasadigimiz anlarin toplaminda mutluluk...