1. 1.
  çocukluktan beri hiç önlem almadan kullanılan bilgisayar ve saatlerce okunulan kitaplar yzünden sahibi olunacağını kanıtladığım göz rahatsızlığı.gözlük,lens veya lazerli göz ameliyatı ile kurtulabilirsiniz.*
  5 ... elendil
 2. 2.
  burnu büyüklük diye de adlandırılan sendrom. "şuna bak bizi gördü biz selam bile vermedi" hayır aslında görmedim 1 numara miyop um kardeşim.

  astigmat ile birleşince çekilmez oluyor tvde akan maç skorları, son dakika haberleri vs okunmaz oluyor.
  8 ... sfp
 3. 3.
  (bkz: uzak gözlük)
  ... pucca
 4. 4.
  lenslerin görüntüyü odak merkezinin önüne düşürmesinden kaynaklanan bulaşıcı hastalık. gözlük doğru takılamayan bir protez olduğu için ufak yaşlarda başlayan miyop git gide büyür.(gerçi tek sebebi budur diye iddia edersem dombili olurum)

  kalin kenarli merceklerin yardımıyla odak merkezi üstüne düşürülen görüntü sayesinde insan net görebilir. "asla komando olmazlar!" diye geyik döner, "biz yırttık oğlum!" şeklinde ezik bir gurur gösterir miyoplu genç. lens lise yılları ve üstünde 30 lu yaşlara kadar iyi bir çözümdür lakin, bir yerden sonra hem gözler yorulur, hem de bünye lens ile uğraşamaycak kadar miyop hisseder kendini.

  night and day türü lensler ile kısa süreli normalim ben be, gözlerimin bir kusuru yok aslında" deneyimleri yaşanabilir.
  ... tankut kabza
 5. 5.
  görüntünün (bkz: retina)nın önüne düşmesi sonucu oluşan uzağı net göremem durumu.uzağı net görebilmek için kalın kenarlı mercek kullanılmalıdır.
  ... yuce insan
 6. 6.
  en fazla 1 numara miyop olana kadar gozluk kullanımına gerek duyulmayan rahatsızlık...sanılanın aksıne gozluk kullanarak ilerlemesini engelleyemezsiniz,çünkü gozlugun tedavi edici bir özelligi yoktur!iş şansınıza kalıyor...
  2 ... penta-don
 7. 7.
  sadece tek gözde olması halinde,hastalık sahibine nesneleri yarım görüyormuş hissi veren,diğer gözünüz de hipermetropsa hayatınızın çelişkiler içinde geçmesine sebebiyet verme potansiyeli deli yüksek olan hastalık!
  2 ... little girl in bloom
 8. 8.
  5 metreden daha uzağı yeteri kadar görememeye miyopluk denir. Nedeni, göz kaslarının yorulmuş ve kuvvetlerini kaybetmiş olmasıdır. irsi olanları da vardır.
  ... cadi findigi
 9. 9.
  tersi için: (bkz: hipermetrop)
  ... successor
 10. 10.
  miyopluk iyi yönden bakılırsa dünyaya iki farklı bakış açınızın olmasıdır. normal insanlar gibi görmek istediğinizde takarsınız gözlüğü, birden berraklaşan görüntünün tadını çıkarırsınız. veya canınız sıkılır, tek bir hareketle her şeyi bulanıklaştırıp kendi içinize dönebilirsiniz.
  bir başka avantajı gözlüklü arkadaşlara çekinmeden 'dört göz!' diyebilmektir, alınmazlar.

  kötü yönlerini yazmaya hiç gerek yok, miyop arkadaşlar zaten bilir, diğer arkadaşlar bilmese de olur.
  5 ... xaracth