bugün

ölüm ve yaşamın ince çizgisinin çizildiği ve meleklerin kol gezdiği ileri teknoloji bir oda.
bu odaların hepsinde yusuf isminde biri bulunur. ameliyathaneye girdiğiniz an yusuf yusuf diye kulağınıza fısıldar.
cerrahi operasyon yapılabilecek nitelikte teknolojik yeterliliğe sahip steril mekan.
kapısında bekleyenlerin sevinç ya da derin bir teessür içinde oldukları görülen çok nadir yerlerden biri.
(bkz: girilmez)
soğuk arkadaş.
anesteziden erken uyanma gibi bir durum olmaması için soğuktur.
bir sağlık personelinin çalışabileceği en güzel mekan.
örnek vermek gerekirse; mühendis için sanayi, mimar için inşaat alanı, futbolcu için stadyum neyse sağlık personeli için de ameliyathane odur.

anestezi servisinde çalıştığım yıllarda, okulda öğrendiklerimden kat kat fazlasını öğrenmiştim. her türlü ameliyatı görmek ve kanla içiçe olmak eşsiz bir duygu..

en kötü tarafı ise ameliyathane önünde bekleyen hasta yakınlarının, siz kapıdan her çıktığınızda gözünüzün içine bakıp bir umutlu söz beklemesi..
(bkz: yeşil önlük)
buz gibi bir soğuk odada ölümle yaşamın en ortasındadır. ilk başta ürkek gözlerle etrafına bakarsın, zaten tependeki lamba seni iyice gerer,çevrende toplaşan boneli ve maskeli sağlık ekibinin gelmesi ile birlikte ne olduğunu anlayamadan herşey yolunda giderse kendini ayılırken bulabilirsin. dışarda seni bekleyenler içinde lanet olası bir yerdir.
genelde hastahaneler' de zemın katta veya eksi katlarda bulunur ve toprağın altında olmasından dolayı cok keyifli yerdir. en kötü durumumda bile çok keyifli anlar geçirdiğim yer olmuştur.
kokusundan nefret ettiğim hayatımın en kötü dakikalarını geçirdiğim odadır, bir daha bir yakınımı orda görmek nasip olmaz inşallah.
Ameliyat yapılan oda, yani hanedir.
sevmediğim mesleğimi icra ettiğim alan.
Buz gibi bi yer ya titremeden duramiyosun.allah kimseyi dusurmesin.
mesleğimi icraat edeceğim alan. hemşireyim.
Dikkatli olunması gereken yer.Doktorların alkolüyken,içinizde inşaat malası unutabiliyorlar.
Dondurucu soğukta nasıl çalıştıkları, saatler süren hassas cerrahi işlemleri nasıl yaptıkları anlaşılamayan sibirya benzeri tıbbi mekân.

O insanlar, plaket ve madalya ile taltif edilmelidir.

Ameliyat sonrası ayılırken, birbirine vuran dişlerim ve hunharca titreyen bedenimle, " ateşe atın beniiii" diye yalvarmışlığım vardır.
o derece yani!
Girerken çok yusuf yusuf çektiğim, operasyon sırasında uyumamak için zor direndiğim ki doktorla muhabbet ettik o kadar, operasyon sonunda güle oynaya çıktığım mekan. Korkunuz ve heyecanınız yersiz, hissetmiyorsunuz. Tabi lokal anestezi için konuşuyorum. Öbür türlü takılan airway yeri eziyet ediyor insana.
çocukluğumdan beri hobi olarak ameliyat olurum eskiden hatırlarım böyle yarım kalmış bir inşaatın bodrum katı gibi, yukarıda borular duvarda yarım kalmış fayanslar falan olurdu. şimdiki ameliyathaneler bildiğin oda gibi dizayn edilmeye başlandı. sedyeyle o iğrenç yolculuk bitince nasıl geldik ya burası mı ki diyorum artık. özellerde de var bu dönüşüm devlet hastanesi övüyor diyen mallar çıkar şimdi.
ameliyathane kuyruğu muhabbetleri favorimdir.

'siz ne ameliyatı olcaktınıızzz??'

ulan zaten vermişler sakinleştiriciyi kafam bi dünya sal beni teyze ne ameliyatı olcaksam olcam sal.
Soğuk ama çoook soğuk oda.

Ölüme en yakın hissettiğiniz...
Çıkarken hazır narkozun da etkisiyle " ulan develer parası neyse biz verelim ısıtın şurayı" dediğimi hatırlıyorum.
Felç riski taşıyan beyin ameliyatı da bu hanede gerçekleştirilir, vücudunuzdaki iltihaplı yaranın temizlenmesi işlemi de.
Yoğun kan kokusu...
güncel Önemli Başlıklar