bugün

Cümleleri birbirine bağlamaya yarar. Bir kişiden ama ile başlayan bir cümle duyuyorsanız bilin ki ama'dan öncesi anlamsızdır sadece tesellidir gerçek ama'nın arkasından gelir.
(bkz: fakat).
(bkz: lakin).
(bkz: mamafih).
Aynı zamanda yönelme eki almış bir organ.
çok kullanılan bir bağlaçtır.
" Ama " lafının kullanımı yasaklansın çünkü; öncesinde söylenen tüm sözleri berbat ediyor.
kendisinden önce gelen tüm cümlenin, tüm sözlerin geçerliğini ortadan kaldırıldığı iddia edilen bağlaç
hayırsız bir bağlacımızdır, bağladığı cümlelerin kendinden öncekinin değerini sıfırla çarpmakla yükümlüdür.
'ama' kelimesinden önce söylenenlerin hiçbir önemi yoktur.
bu bağlacı ne zaman yazıyorsanız öncesinde kurduğunuz cümlelerin hiçbir önemi yoktur aslında nazarınızda. öncesini laf olarak yazmışsınızdır. bu durum sosyolojik bir gerçektir.

ama
gelin görün ki çok sevilen bir bağlaçtır.
Hayalleri toz duman eden bağlaçtır.
yutan eleman gibidir, kendinden önce ne var ne yok yutar.
kendisinden önce söylenen sözlerin değerini yitirdiğini ilk olarak bir programda hıncal uluçtan öğrendiğim kelime. bu da böyle abzürt bir anımdı.
Seni eğer o sabah son kez gördüğümü bilseydim daha hızlı koşardım o caddeden.. neyse ki makyajsız halini hatırlıyorum, oyle daha güzeldin... iyi geceler :(
--spoiler--
ama dan önce söylenen hiçbir şeyin önemi yoktur.
--spoiler--
ingilizce yazı dilinde "ask me anything" kısaltması olarak da kullanılır.
mahlukatı yaratmadan önce allah'ın bulunduğu yer.

"Ebu Rezîn el-Ukeylî (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Ey Allah'ın Resûlü, dedim, mahlukatını yaratmazdan önce Rabbimiz nerede idi?" Bana şu cevabı verdi:
"Amâ'da idi. Ne altında hava, ne de üstünde hava vardı. Arşını su üzerinde yarattı."
Ahmed ibnu Hanbel dedi ki: "Yezid şunu söyledi: el-Amâ, yani "Allah'la birlikte başka bir şey yoktu" demektir." [Tirmizî, Tefsir, Hud (3108).]"
Ama güzel bir kelimedir ama hayal kırıklığına uğratır.
bunun bile edebiyatı yapılıyor. neymiş ondan önceki tüm sözcükleri geçersiz kılıyormuş. bu da yeni instagram, twitter edebiyatı amk.

"derslerin bu dönem pek iyi değil ama ikinci dönem düzeltebilirsin."

buradaki ama kendinden önceki sözcükleri geçersiz mi kıldı şimdi? her şeye de bir anlam yüklemeye, her şeyi genellemeye ne kadar meraklılar ya.

"bazı durumlarda ama bağlacı, kendinden önceki sözün değerini anlamsız kılar." gibi bir şey söyleseniz eyvallah. ama o da yok.

http://haletiruhiyesahane...8/bir-baglacn-oykusu.html

https://erogluemrah.wordp...om/category/genel/page/3/

artık kimse bu blogların sahibi. yukarıdaki arkadaşla aynı kişiler midir bilmem.

he bu arada:

(bkz: ama)
TÜrkçemizin en sinsi güçlü kelimelerinden biridir. Eğer cümlesini sürdürürken bir anda ama derse bilin ki önce dedikleri şeyler tamamıyla seni söyleyeceği son cümleye vereceğin refleksi ve tepkiyi azaltmaya yöneliktir.
cok anlamsiz amalar.
hic hazetmem bu amalardan.
bir ama duydugum an beynim o amanin soylenis tinisina gore arkasindan gelecek cumleleri bir kenarda depolamistir.
ama baris..
evet ama baris her seyi anlamak zorunda olan baris. okuzluk yapma luksu olmayan bir insan yasi 35 180/90 baris hic kirilmaz insani duygular tasimaz. ha su duvar ha baris. baris yeri gelir kabalikla yeri gelir duygusuzlukla odunlukla suclanir. baris yorulmaz barisin bir yeri agrimaz baris yapar eder.bazen atm olarak nakit saglama gorevi gorur. baris para basar cunku. baris bildigin beden iscisi. fitik olmayan bir yeri yok barisin. 35 yasinda kirpik ucuna kadar fitik adam baris.
baris oradan oraya gider is bulur yer bulur ev bulur sevecek yeni kediler bulur avunacak yeni birini bulur. tek istedigi bir dizdi barisin biraz merhamet.yatinca o dizlere soru sormayan yargilamayan bir beklentisi olmayan belki saciyla oynayan suskun bir el.
ama baris ya.
baskalarinin ustunde altinda yaninda koynunda...
olmak istemedigi bir cok yerde ama en cok istedigi yerde olmayan bir baris.
ama b.
biktim bu amalardan.
yalnız, fakat, lakin ile eş anlamlıdır.
kör manası taşır, şapkalı olursa. ama bunu da biliyorsunuz zaten.
Japonya'nın Aichi prefektörlüğünde bulunan bir şehirdir.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar