bugün

müslüman ve yahudi tanrılarının kapışması. maç ortada.
jesus düdüğünü çaldı ve karşılaşma başladı.
allah'ın şahidi yoktur, yehova'nın şahidi çoktur.
tek tanrılı inançta insanlar güvendikleri, yaratıcı olarak gördükleri üstün güce kendi dillerinde kutsal bir isim takarlar. bundan mütevellit ikisinin de aynı kapıya çıktığı, aynı mutlak güçten bahsedildiği aşikardır. tek farklılık insanların bu mutlak gücün özelliklerini kendilerinin belirlemeye çalışması sonucu ortaya çıkar. yoksa türk dil kurumu da allah kelimesinin karşılığını tanrı olarak kabul etmiştir. gelgelelim, akp yakın zamanda bu konuya el atıp onu da değiştirir. (tek sorunumuz bu ya...) yaratıcıyı sadece tek bir isimle anmak onun başka dilleri bilmediği gibi insanlara imansızlığa düşürecek bir sapkınlığa yol açar. o yüzden tek tanrılı inançlara saygılı olmak şarttır bir müslüman için.
yüce yehova'nın fark ile kazanacağı versus.
tanrı'nın alacağı versus.
Gazze vs telaviv karşılatırmasından sonucu belli olan versus.
oyum yehova' ya, en azından yahudilerin bir zararını görmedim.
savaşcı tanrı yehovanın allahın ağzını burnunu kıracağı versustur. çift vurur tek sayar, kafasını kaldırımın kenarına sürterek aman dedirtir, bu iş yarattığı zavallılara dayılanmasına benzemez, yehova adamın aklını alır.
allah arap tanrısıdır. tanrı göktanrı türk tanrısıdır god hristiyan tanrısıdır.
tanrılar çoktur yemeyen yoktur.
ikisi de aynı kişi olduğundan dolayı tanımsız versus.
ilk yarıdan 1 diyorum ya da handikap 1.
yahve daha acımasızdır allah bi tık daha merhametlidir (çok değil bi nebze).

ek: yakup işleri biraz karıştırıyor gerçi...
kimin sahasında oynanacagina bağlı. bas kasayı ikiye kaybederseniz ben oduyorum.
Birden iki olacak versus.
Malmisiniz ?
allah arap putudur yehova put değildir. ayrıca yehova kincidir, allah biraz daha insancıl. gözlemlerim bunlar.
birden çok tanrı oladabilirmis denilesi..
Tum dini sürümlerde allah tekdir. O nu tanimak istiyorsaniz 99 isminin anlamlarını öğrenin ona aşkınız başlar bir yandan kötüyseniz aza bundan korkarsibiz ve sonra merhamet ini öğrenir affedilmek istersiniz sizi yaratan tüm yarattiklarindan üstün yarattigi gibi kitap gönderdi okuyun sonra kalbinizin ona olan aşk la titreyiş muhteşem ligine dahil olun.
tek cümle ile özetlemek gerekirse; allah asabi ise yehova psikopattır.
thor çekiciyle döver.
ne saçmalıyon yavrum sen?

ölünce her şeyi öğreneceksin acele etme sabret biraz.
gereksiz bir karşılaştırmadır. ikisi de aynı tanrıdır.

allah insani özelliklerden münezzehtir diyorsunuz. yehova ise insani özellikler barındırır diyorsunuz. kurana baktığımızda kızan, sinirlenen , insanlarla dost olmaya çalışan, merhamet eden bir tanrı anlatılır. yani insani özellikler. e tevratta da bir takım insani özellikler anlatılır. birine insansı tanrı deyip birine insani özelliklerden uzaktır demek keyfi değil mi ?

elbette kutsal kitaplardaki tanrı ,insani özellikleri ile anlatılacak. çünkü bu kitap insana hitap ediyor .insanın sınırlı algısına tanrıyı nasıl anlar ? elbette bu şekilde anlatılarak.
allah ulan.
yehova daha yaşlıdır.