1. 1.
  alkollü içki içmeye ayılan, bayılan ve bunu pratiğe geçiren,
  dünyaya anca alkollüyken katlanabilen bünye.
  6 -2 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  alkol maddesine fiziksel ve psikolojik ve akılsal olarak bağımlı kimse.

  fiziksel bağlımlılık vücutta, organlarda oluşagelmiş bir "alkol metabolizması" oluşması durumda meydana gelir. bu durumda alkol, kendini adeta su gibi gören organlarca kabul görür. eşik değeri sürekli yükselen bu bağımlılıkta kişi sürekli daha fazla alkol alarak rahatlar.

  psikolojik bağımlılık, kişilerin psikolojileriyle alakalıdır. örnek vermek gerekirse, bazı kadınların çeşitli sebeplerden ötürü zevk alamadıkları cinselliklerinden, zevk alabilmeleri için alkol kullandıkları görülür. oysa ki bu sadece psikolojik bir kandırıştır. bir başka örnekte ise, kişi, sosyalleştiğini düşünerek de alkole bağımlı olur. bu tip kişilerde temelde yatan psikolojik bir sosyalite bozukluğu olduğu da söylenebilir.

  akılsal bağımlılık ise biraz farklıdır. öğrenme mekanizması pavlov'ca betimlenen şekilde çalışır, ve memelilerde "iyi" duygusu endorfinle sağlanır. işte bazı bünyelerde, alkol, endorfin salgısını arttırırak kişinin iyi hissetmesini sağlar. ve bu davranışı, "alkol içmem doğru bir şeydir" türü bir disiplin haline getirir. benzer şeyler, uç sporların tutkunlarında da görülmektedir, hız tutkunlarında da.
  5 -1 ... bl
 3. 3.
  çirkin kadın yoktur az vodka vardır tezini abartmış insandır.
  1 -1 ... pulp fiction
 4. 4.
  karaciğer naklinin bulunmasıyla rahat bir nefes almış insandır.
  3 ... mercy
 5. 5.
  (bkz: siroz)

  (bkz: karaciğer diyeti)
  ... ditty
 6. 6.
  kendini filozof zanneden insanlar için kullanılan bir diğer isim.
  1 -1 ... herif
 7. 7.
  icen, ictikce guzellesen, bazen sapıtan, sapıtmasa bile heran sapıtmaya musait olan ve tum dertlerini rakının beyazlıgı kadar acık, sarabın kirmiziligi kadar acı verici bi sekilde ortaya koyan insan.
  1 ... iktidarsiz jigolo
 8. 8.
  bir alkolik anılarını ya da hayat öyküsünü kitaplaştıramayacak ya da yazamayacak kişidir. çünkü yaşadıklarının çoğunu hatırlayamayacak, hatırladıkları da birbirine benzeyecektir.
  1 ... ditty
 9. 9.
  (bkz: yavuzum)
  1 ... yavuzum
 10. 10.
  (bkz: biz bir şeyi delicesine severiz ama tanrım neyi)
  ... mikserde yuzen balik