bugün

herkesin krizi bahane ederek parasını ödemediği, bir eliyle suyu temizlerken bir eliyle bizimle konuşabilen, çok doğru kişisi, kahramanım.

-111 mi?

(bkz: http://www.youtube.com/watch?v=0aKsC2jsAXo)
bantın tam çözümü şöyledir:

(zaman ve yer israfı olmasın diye ali bey adt, demirbank telefon bankacılığı görevlisi bayan hanım ise dt die kodlanmıştır)

dıııııt (telefon çalma efekti)

adt - efendim. (nefes nefese, koşa koşa geldiği belli)

db- ali dalyan tuncay'la görüşecektim.

adt - kim arıyor? (kendisine yabancılaşabilen, ne güzel bi insansın be ali abi)

db - demirbank'tan arıyorum

adt - hııı? (ee der gibi bir tonlamayla)

db - görüşebilir miyim kendisiyle?

adt - nooldu, hayrola?

db - efendim?

adt - nooldu?

db - birşey yok efendim. kendisiyle görüşebilir miyim eğer varsa?

adt - kiminle? (bak yaa)

db - ali dalyan tuncay'la...

adt - evet, benim, nooldu?

db - a bişey yok, demirbank'tan arıyorum.

adt - hııı

db - demir frekans konusunda bir çalışmamız var. eğer vaktiniz varsa görüşmek istiyorum.

adt - hıı, tamam.

db - olabilir mi?

adt - nasıl?

db - olabilir mi? siz müsait değil misiniz?

adt - müsaitiz!

db - müsaitsiniz?

adt - hee

db - eee ali bey demir frekansı daha once duydunuz mu? bizim telefon bankacılığı hizmetimiz.

adt - hee

db - duydunuz?

adt - ödenmesi mi?

db - efendim?

adt - ne hakkında görüşecektiniz?

db - telefon bankacılığımız olan 444 0 111.

adt - 111 mi?

db - efendim bizim şimdi demirbank'ın bir telefon bankacılığı hizmeti var.

adt - hee

db - 444 0 111 demir frekans. bunun hakkında görüşmek istiyorum eğer vaktiniz varsa...

adt - hee, şimdi şöyle.

db - alo?

adt - kiminle görüşüyorum ben?

db - demir frekanstan sevcan efendim.

adt - ha bu altıntepeden mi ?

db - hayır. genel müdürlükten.

adt - ha şimdi şöyle, bu ay bir aksilik oldu, şirketlerden alacağım vardı benim.

db - anladım

adt - hee şirketlerden 1 milyar 445 milyon alacağım var, fakat krizi bahane ediyolar
onlarda, alamıyoruz diyorlar...

db - ali bey!

adt - he

db - ben ödeme ile ilgili aramıyorum!

adt - hee

db - ben kesinllkle ödemeyle veya yani işte parayla ilgili birşey değil benim arama sebebim.

adt - hee

db - benim arama sebebim, demirbank'ın bir telefon bankacılığı hizmeti var, yani şubelerde yapılan bütün işlemleri telefonla yapabileceğiniz..

adt - heh

db - telefonla 24 saat hizmet alabileceğiniz..

adt - hee

db - bir bankacılık sistemi.

adt - he

db - ben bunun hakkında size bilgi vermek istiyorum..

adt - tabi tabi doğru, çok doğru, çok dogru, çok doğru..çok dogru.. (abimsin benim be, tek geçiyorum, nası bağladın kızı)

db - müsaitseniz verebilir miyim bilgi?

adt - he? (bak yine)

db - müsaitseniz bilgi verebilir miyim?

adt - nasıl? ne hakkında? para ödeme için mi? (sana hiçbişey demiyorum ali abi)

db - hayır , ödeme için değil!

adt - ya?

db - telefon bankacılığımız hakkında..

adt - telefon bankacılıgı mi?

db - evet

adt - telefon için mi ? (hahahahha)

db - telefon için değil efendim.

adt - ya?

adt - alo?

db - alo..

adt - he

db - ali bey

adt - he

db - bizim telefon bankacılığımız hakkında..

adt - heee ne hakkındaydı? şimdi ödeme için değil miydi? pardon?

db - ödeme için değil..

adt - ne için?

db - bizim telefon bankacılığımız hakkında..

adt - he

db - yani sizin 24 saat işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz bir telefon numarasi var.

adt - he

db - ben size bu telefon numarasını tanıtmak istiyorum çünkü siz demirbank'la çalışıyorsunuz ve 24 saat ihtiyaç duyabilirsiniz..

adt - hee

adt - alo?

adt - telefon numarasını alayım ben de...

db - telefon numarası ile alakası yok ali bey, eğer müsaitseniz ben şimdi söylicem.

adt - he

adt - alo?

db - efendim, dinliyorum buyrun.

adt - şimdi... demirbank'tan ne hakkında, telefon muydu ne hakkında görüşecektiniz ben onu anlamayamadım şimdi su da bastı burayı allah kahretmesin. bir elimle de suyu
temizliyorum bir elimle de sizinle konuşuyorum.. su basti daireyi, borular, ıı kopmuş..

db - o zaman ben daha sonra arayayım ali bey.

adt - daha sonra arayabilir misiniz? şu suyu alayım da ondan sonra konuşalım. berbat burası.

db - o zaman ben daha sonra arayayım.

adt - tamam bekliyorum

db - yani konu önemli bir konu değil sadece telefon bankacılıgımız hakkında bilgi
vermek istiyordum.

adt - tamam tamam biraz sonra arayabilir misiniz?

db - tamam arıycam efendim.

adt - rica edicem, rica edicem, çünkü...

db - iyi günler kolay gelsin

adt - ...tek elimle suyu temizliyorum, oldu iyi günler.

db - iyi günler efendim..
sabah sabah yarmıştır. sabrına hayran kalınası bir banka görevlisi ve ali abimizi konu alan şeker mi şeker konuşmanın kahramanı.
yillardir ilk defa gozumden yaş gelene kadar gulmemi saglayan kisi ve kaydi. herkes dinlemeli. adam sürekli evet ne oldu? diye sorunca kadinin "a bisey yok" diyisi süperdir.

odeme icin mi?
hayir odeme icin diil efendim.
ya?

telefon icin miydi?
hayir efendim.
ya?

(bkz: tek elimle suyu temizliyorum oldu iyi günler)

ali bey, dairesindeki suyu temizledikten sonra tekrar arayacağını söyleyen müşteri hizmetleri yetkilisi hanımın sözünü tutup, tüm o anlatma çabalarına tekrardan girip girmeyeceğini merak ettirmiştir.

ben bu adamın bu kızla diyaloğunu dinlediğimde her ikisine de öyle bir sempati duydum ki... kızcağız işini en iyi şekilde en kibar şekilde yapıyor, inanılmaz bir sabırla, zavallı adamın belli ki işleri kötü gitmiş, banka sıkıştırıyor diye ödü kopuyor, bi yandan ortalık batmış..
tabii ki en kopartıcı replik adamın, şaşkın bir ifade ile:
"111 mi??"
diye sorması.
ahaha, evet ulan 111 mnkym nolucak diyesi geliyor insanın..

ayrıca dünyanın en güzel beddua eden insanı.

"...şimdi su da basti burayi allah kahretmesinhh, bir elimle de suyu temizliyorum bir elimle de sizinle konuşuyorum... su basti daireyi, borularhh...ııı...kopmuşhh!"

dikkatli dinlenildiğinde, telefonun ilk açıldığı an banka yetkilisinin oldukça resmi bir tavır takındığı ancak karşıdan gelen alışılmışın dışında tepkiyle konuşmanın iki arkadaşmışçasına samimi bir havaya büründüğü anlaşılır. yer yer, arayan demirbank yetkilisi de ister istemez sinirlenir ama insanüstü de bir çabayla tekrar normale döner. kahramanımızın alacaklarımı tahsil edemedim derkenki çaresizliği ise müthiştir. en nihayetinde bu olay hepimizin başına gelebilirdi, detaylara çok fazla da takılmamak gerekir. gülümseyerek dinlenir.

—bilgi verebilir miyim?
—nasıl?
Çok nadiren icabet ettiğim böyle geyiklerin en böğüreni. Ben de yıllardan beri telefonda iş yapıyorum. 40 yıllık bahçıvanım böyle salata görmedim. Konsantrasyon eksikliğine dayalı genellikle de panik atak, s****** değil karışımı bir yaklaşımın altında borçluluğun getirdiği kaçak dövüşme taktikleri ile dolu bir cevaplayama silsilesi. Konuşmanın sonuna doğru da call center ın da onu yatıştırmak için olsa da önemli bir şey değil demesi de bir arabesklik zirvesi. Bu insanlar Türk toplumunda babalık yapan veya kurnazca düşünen insanların kolayca eline düşüyor.