bugün

Hangi nazi artığı yenmez diyor aceba kesin ne olduğu belli olmayan bir yaratıktır.
En düz mantıkla bile baksak nimettir. Yemeği her hangi bir bahaneyle kötülemek nimete hakarettir. Sadece bir yemeğe kötü olmuş demek bile iyi değilken Hem bunu yapıp hem haramdan kaçtığını iddia etmek de ayrı bir iki yüzlülük bana göre.

Yıl olmuş 2019 Önce Bir insan olmayı aç doyurmayi öğrenelim de biz.
Bir alevi ailede dünyaya gelmiş birey olarak söylüyorum;
Neden yenilmesin? Annemin yemeklerini de afiyetle yerim. Bırakın artık insanları ötekileştirmeyi..
Alevinin, sünninin, çerkesin, lazın, kürdün, eskimonun, hindunun, çokomele tapan insanın...vs yemeği yenir.
Damak tadınıza uygun ve hijyene dikkat edildiği sürece.

Sen yeme ulan ayı!
yenmez. espirilerine gülünmez. kaldırımda karşı karşıya gelinirse yol verilmez.
görsel
alevilerden ortak açıklama.
bir ara tv'lere, forumlara, dini programlara ve çeşitli platformlara da konu olmuş sorunsaldır. bence yenilebilir yani insan sonuçta ama ben yemem.
yiyen yesin ama bizim gibi yemeyenlere de kimse karışmasın.
Sevdigim yemek ise yerim.
malumunuz Muharrem ayındayız. alevi dostlarımız oruçlu.

farkındamısınız? sezsiz sedasız oruçlarını tutuyorlar.

muharrem ayının 10. günü aynı zaman da aşure günüdür. komşulardan aşure gelir. ben en çok alevi komşularımızdan gelen aşureyi severim. özellikle sivas' lı komşumuzdan gelen aşureyi son damlasına kadar yerim. umarım bu sene de gönderir. sabırsızlıkla bekliyorum.

Alevi kardeşlerimizin Muharrem orucu mübarek olsun.
Dinen bir sakınca yoktur ama kişinin kendine kalmıştır bu durum. Evet.
yenir neden yenmesin.
“Alevilerin yaptığı yemek yenir mi” diye soran bir insanın yemeği yenmez o kesin...
yeme de zaten.
Herkesin yaptığı yenir. Falancanın yaptığı yemek yenir mi yenmez mi diye bir şey yoktur. içinde haram bir şey olmayan her şey yenebilir.

Kimin kestiği hayvan yenir veya yenmez bu soru böyle sorulur. Allahtan başkasına kurban edilen hayvan yenmez. Bu kadar arkadaşlar.
umarım bir gün, bir aleviye yardım için muhtaç kalırsınızda o da size yardım etmez sürünürsünüz.
yenir tabi ki. evlerine de misafir de olunur, sofralarına da oturulur. gönül kayarsa evlenilir de.
insanları rahat bırakın amk.
aliciyi veliciyi bilmem

hiç birisini de sevmem

hem temiz hem de ustaysa yenir

yoksa dikilir.
Yenmez mi güzel yapıyorsa içinden geçilir.
sen yeme sana dokunur helal lokma...
Beni kimin yaptığı ilgilendirmez. Gömerim.
Bir tek başa kakacak insanın ekmeği acı olur.
aşureleri çok güzel oluyor yaaa, valla annem yıllarca aşure yaptı, konuya komşuya dağıttı. fakat ben ilk aşuremi alevi mahallesinde otururken alevi komşularımın elinden yedim, bence. harika yapıyorlar. az malzeme katıyorlar, tadını bozmuyorlar ve badem ekliyorlar. badem zannedersem tadını güzelleştiriyor. eğer bir gün bir alevi komşunuz olursa ona mutlaka aşure yaptırın. (elbette kültürünü tanıyan bir alevi olmalı yoksa yapamaz.)
başlığı açarken de utanmamış. ne desek boş.
Sen b☆k ye dediğim hededir.
görsel