bugün

bubam cuhapeye oy verirdi başka partiye oy vermezdi demeleridir. bu kadar sığ vasatın altı düşünceye sahip kişilerdir.

hele bi alevi arkadaşım var geçen bana rte sıçtığımız klozeti altından yapsa genede akp ye oy vermeyiz dedi..hadi bakalım bunlardan memlekete hayır bekle..
türk aleviler, on numara insanlardır. candırlar. yardımseverdirler.

kürt aleviler ise türk alevilerinin tam tersidirler. antipatiğin önde gidenidirler. chp'yi y-chp'ye dönüştürmüştürler. aleviliğin adını kirtletmektedirler. kürt alevi ne harbiden ya? kürtler ağır şafiidir. aleviliği de türklerden araklamışlar.
Alevi olmalarıdır.
kendini dini otorite sayanların hakaretlerine maruz kalmak. sünniyim evet.
Evdeki yırtmaçlı takvimleri genelde hz. Ali ya da 12 imam tablolarından oluşur.
Sünnilerden pek farkları yoktur.
Aynı sokakta aynı okulda aynı işte çalışıp farklı olmalarını beklemek sosyoloji bilmemektir.
Dinin davranış üzerinde etkisi en fazla yüzde 5'tir.
Azınlık psikolojisi ile birbirlerinle dayanışmaları daha yüksek olabilir en fazla.
Sorunumu şehirli bir burjuvamızın olmaması.
Alevi türk kürt sünni şafi fark etmez.
tanıdıklarımın çoğu çok sabırlıydı, alttan almaya meyilli insanlardı.
Müziğe, sanata ilgililer. Yedirmeyi sever , eli açık, güleryüzlü insanlardır. Temizlik konusunda biraz sıkıntılı gördüm. Yine de iyiniyetliydi tanıdığım tüm alevîler, bir zararlarını gormedim.
Cok sevdigim insanlar. Sıcacık insan canlısı. Kabeleri insandır. Ne guzellerdir.
genellikle sivas, dersim, erzincan, ardahan yörelerindendir. kızları güzel, güçlü ve sadıktır. chpye oy verirler şaşmaz. vatanseverlerdir. atatürkçülerdir. modern, laiktirler. çağdaştırlar. avrupalıdırlar. hz. aliye hürmet ederler. islamın en büyük değerlerinden olan hz aliye saygı gösterirler. bazıları gibi muaviye ye hz demezler. müslüman gibi görünüp çalıp çırpmaz, her türlü pisliği yemezler. alevilik çok büyük bir kültürdür. en güzel türküler her zaman alevilerden çıkmıştır. piyasa daki dostum dostum, derdim çoktur, yol ver dağlar, mihriban, yürüyorum dikenlerin üstünde, haydar haydar gibi pek çok eser aleviler tarafından bestelenmiştir. sözlerinin çoğunluğu da pir sultan abdal, aşık sümmani, aşık pervane, ali ekber çiçek gibi büyük dervişlere aittir.
kızları evlenmeden önce manken kadar güzelken evlenip bi çocuk doğurduktan sonra defermasyona uğramaları ortak özelliklerinden biridir. evet..
Alevilerin kültürünü pek bilmiyorum ama bir ekmekleri var bizim alt komşu yapıyor muharrem ayında veriyor bize o ekmek olabilir.
Rakıyı sudan çok içerler...
insana değer vermeleri.
yemekleri çok güzellerdir.
insancıl,dürüst ,laik olmaları.
Allah korkusu yerine allah sevgileri vardır, merhametlilerdir, tarikatler gibi çocukları istismar etmezler, mazluma karşılık beklemeden el uzatırlar. Haklının yanında olup haksızın karşısında saf tutsarlar. Eline, diline, beline hakim olurlar. Kısacası bir insan nasıl olmalıysa öyle insanlardır. Ama değerleri bilinmez çünkü azınlıklardır. Vicdansızların yönettiği dünyada hayatta kalmaya çalışırlar.
güzel kadınlara sahiplerdir.

sivas, dersim, erzincan o yörelerin alevi kızları taş gibidirler.
Sünniler gibi dogmatik düşüncelere sahip olmaları.

Not: eski bir alevi.
misafirperver ve cana yakın oluşları.
etik olarak kesinlikle mezhep farklılığına inanmıyorum fakat kendilerini bu bağlamda betimleyen insanlarla 10 dakika otur, 10 yıldır arkadaşmışsın gibi hissedersin.
aydın, çağdaş, seküler olmaları. iyi saz çalmaları.