Doğru bir zihniyettir. Aleviler dışarda müslümanız derler ama kendi içlerinde bunu inkar ederler. Bunun dışında pekçok alevi çeşiti vardır. Bazıları normal sünni bir müslüman gibi 5 vakit namaz kılar , ramazanda oruç tutar. Bazıları ise kendilerine göre namaz kılar , kendi günlerinde oruç tutarlar. işte bu yüzden derin bi konudur. Kişinin düşüncesine göre değişir. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki müslüman olmanın şartı kelime-i tevhiddir. Yani Allah ın var ve 1 olduğuna ve Hz. Muhammed (s.a.v) in onun kulu ve peygamberi olduğuna inanmaktır. Ancak yukarda belirttiğim gibi alevilerin pekçoğu Hz.Aliyi peygamberimizden üstün görmekte ve onun peygamber olduğunu iddia etmektedirler. Hatta diğer halifeleri de sevmezler. Bu durumun islamla müslümanlıkla hiçbir ilgisi yoktur işte bu yüzden müslüman olamazlar. Mesele epey uzundur o yüzden kısa kesiyorum. Her alevi aynı değildir , kendi aralarında ayrılmışlardır.
Sosyolog ismail Beşikçinin "Aleviliğin islamla hiçbir ilişkisi yoktur" başlıklı makalesi için
http://www.mavidefter.org...92:akademia&Itemid=57
(bkz: #4664033)
alevi enstitusu'nun allah katinda ne ifade ettigini tartismayan zihniyettir.

bana kalirsa, degil bir alevi, durust bir hayat yasamis hristiyan ya da yahudi de cennet'e gider, gitmelidir.

bana kalmiyor, bana sormuyorlar, bize de oturup klavye dovmek kaliyor. hadi bakalim. su ortamda alevi ile sunni'nin tek ortak noktasi olarak tek bir yaradan fikri kalmissa alevilerin musluman olmadigini dusunen zihniyet'in haklilik payi paydasina esittir.
" başkalarının inancını sorgulama hakkını size kim veriyor? hiç kimsenin bi başkasının inancını, ibadet şeklini, tarzını biçimini sorgulamaya hakkı yoktur. " denecek zihniyettir. müslüman olmanın ön şartı kelime-i tevhiddir. bu * zihniyet kendini allah yerine koyar ve sen müslümansın, sen değilsin diye insanları sınıflara böler. çünkü böyle tiplere * müslümanım dersen kesmez. kendilerince ispat isterler.

-dur bakıyım, başını örtmemişsin müslüman değilsin,cehenem tarafına.hımm namaz kılmıyormuşsun, zinhar bizden değildir.

ameller niyetlere göredir madem, kendimize bakalım evvel.Sağa sola çamur atmakla kendimizi lekeleriz niyetlerimizi belli ettiğimiz kadar.ama ne kadar şanslıyız ki,kalbimizi dolduran bi yaratıcımız var."ben hiç bir yere sığmam, yalnız kulumun kalbine sığarım" diyen yüce yaratan var. öyle bir yaratıcı ki, "rahmetim gazabımı aşmıştır" diyen.

yinede yunus' un dediği gibi; "yaradılanı hoşgördük, yaratandan ötürü"
alevilerin peygamberlik makamını reddettiğini ve diğer iman esaslarından bazılarını aksattığını düşünen sünni görüşü.
"bana göre, bence, benim fikrime göre, aslında var ya, bir amca dedi ki, iki sokak ötedeki 30 yıllık alevi komşumdan yola çıkarak diyebilirim ki... bik bik bik bana göre salaklık ama bana göre yeşil bana çok yakışıyor ayrıca bana göre bana göre..." denerek yorum yapılamaz bazı konularda. nasıl islamiyet hakkında kendini bilmeden konuşanlar aforoz ediliyorsa, aforoz ediciler empati yöntemini kullanarak-buna haiz olduklarını sanmıyorum- alevilik, sünnilik vs her inanç hakkında da oluşan aynı hallere tepki göstermeli.

bana göre böyle bilmediği konular hakkında zırvalayanlar koca birer salaktır. evet kişisel fikrim. çünkü götü olan konuşuyor resmen.

bahsi geçen zihniyete sahip çoğunluğun alevilik hakkında bilgisiz olduğunu söylemek için büyücü olmaya hiç gerek yok. bu zihniyete sahip az bir kesim ise alevilik hakkında dolu bilgilere sahiptir ve aleviler islamdır diyorsa bir bildikleri vardır.

ek olarak; kimin içindeki islam'ın hakiki olduğuna bırakın da allah karar versin.

daha da ek olarak; sözlük yöneticisine selam ederim. forum chat tarzı zımbırtı ve uyduruk nedenlerle silerken, bir de bir iki paragrafla haklılığınızı savunun. öyle iki tık ile silmek, silmeye karar vermek kolay. hey gidi hey, kime laf anlatıyorum? duvara anlatsam şimdi onu susturamazdım.
bana göre alevileri müslüman olarak görmek salaklık. çünkü;

(bu konuda referans noktam, yıllarca aynı evi paylaştığım alevi arkadaşım.)

- namaz kılmıyorlar. tamam belki bende kılmıyorum ama inkar da etmiyorum.
- oruç tutumuyorlar. arkdaşım sadece kadir gecesi tutardı . biz oruç tutmayız derdi.
- gusül abdesti almazlardı. her müslüman gusül abdesti alıyor mu düzenli olarak? hayır. o zaman ne oluyor? cenabet. ama aleviler gusül'ü inkar ediyorlar.

- ve birde cami olayı. camiye gitmiyorlar. cemevinde, cem yapıyorlar.

şimdi siz islamiyet'in en önemli ibadetlerini hiçe sayacak ve inkar edeceksiniz. sonrada müslümanım diyeceksiniz. salaklık.

aleviyim de. müslüman değilim de. müslüman olmak zorundamısın arkadaşım? ama müslümanım deyipte, bu şekilde davranmak salaklık. kusura bakmayın.

ayrıca hiçte ayıp bişley değil ki böyle düşünmek.
(bkz: sekilcilik)
neden kotulendigini anlamadigim zihniyettir. ben de alevileri musluman olarak gormeyenlerdenim ama bu demek degildir ki ben alevileri disliyorum veya onlara kin duyuyorum. sadece ramazani, namazi, camiye bile girmeyi kabul etmeyen insanlarin kendini musluman saymasi tuhaf geliyor bana. e zaten geriye ne kaldi ki? bizi diger dinlerden ayiran ozellikler bunlar degil mi?
çok az kısmı, anadolu alevilerinin müslüman değil islam olduğunu bilenlerdir.
efendim bu zihniyet müslüman mahallesinde salyangoz satmaya karşı olup, alevi mahallesinde cemevi yerine cami yapan zihniyettir.
onları dışlayan zihniyettir.