1. 1.
  baştan sona zırvadan oluşmuş hikayedir. ben aleviyim sülalede kuzenlerin birbiriyle evlendiğini de gördüm komşu köyden kız alındığını da hiç alakası olmayan şehirlerden kız alındığını da. bilmem kim şunu istemiş de o bu uygun olur mu demiş. o da yok olmaz biz sadece din kardeşiyiz demiş. ne yalanlar uyduruluyor arkadaş ya.
  3 -2 ... kehribariye
 2. 2.
  uydurmadır!
  1 -2 ... obeyazbulut
 3. 3.
  ensestin tabu olması gerekliliğidir. bu arada yazıyı anlamakta zorlanan kaç kişiyiz acaba? biraz daha zorlansa bildiğin arapça olcakmış resmen.
  1 -1 ... blackrainbow
 4. 4.
  http://www.cogito-sozluk.com/post.php?eid=526103

  (bkz: yav he he)

  (bkz: okumadım verdim eksini)
  1 -2 ... necati bilader
 5. 5.
  benim bildiğim aleviler genelde aleviden başkasına kız vermezler.
  1 ... abica
 6. 6.
  bi bitmediniz amk. yabancı tarihçilerin verdiği bilgileri kopyalayıp, başlık açıp genç beyinlerin kafasını karıştırıyorsunuz. sizi hangi ülkenin istihbarat teşkilatları gönderiyorsa hepsinin allah belasını versin...
  2 -1 ... lao tzu
 7. 7.
  öncelikle yazılanı okudum ve sonra yorum belirtmek istedim. neden kimin kimden kız aldığı kimin kime kız vermediği önemseniyor bir kaç entry de böyle bir şeyin olmadığı da belirtilmiş. hayır olsa ne olacak olmasa ne olacak. bu tür tartışmalar toplumun huzurunu bozar beyler bayanlar. din konusu zaten yeterince hassas bir konu ve gerektiğinden fazla din üzerinden sömürü yapan insan var zaten piyasada bir de siz böyle konulara girip karıştırmayın ortalığı. boşverin herkes kendinden sorumlu herkes kendi görüşünden yargılanacak.
  1 ... be different
 8. 8.
  Musahiplik vardır doğrudur ama bu şekilde değildir.
  kişi bir kere musahip olacaksa evli olmak zorundadır yanı kız alıp verme olayı burada geçersizdir. musahip çocukları birbirleriyle evlenebilir, bunda bi sakınca yoktur.
  2 ... eyup usta
 9. 9.
  alevi toplumundaki müsahiplik anlayışını birazda geçmiş dönemde aramak gerek. bu algıyı ney güçlendirdi ona bakmak gerek. moğol istilası sonucunda önce iran topraklarına ardından anadolu'ya gelen türklerin bu hengame sırasında toplumsal bir iskelet, bir destek; irtibat aracı olarak müsahiplik olgusunu kullandığını görmek de zor değil. yani dağılmayı önlemek amacı ile. en azından benim öngörüm bu. tabi sonradan bu gelenek haline gelmiş olabilir. müsahipler birbirlerinden kız alıp vermemeleri neden bu kadar ilgi çekici olur onu da anlamış değilim.
  -1 ... faheka
 10. 10.
  insanları kalıplara sokmanın başka yolu. kimse de böyle şeylerin kaldığına inanmıyorum günümüzde ki söylenmiş de zaten. sunniyim diyip 60 yaşındaki adamın 12 yaşındaki kızı hamile bırakması normal mi yani. din konularında tartışma yaratmaya gerek yok. herkesin dini kendine.
  ... chest la vie