bugün

yazin basinda gelen goz hastaligi. gozunuzu hart diye kasimaya baslarsiniz be 7 /24 devam eder. caya batirilmis pamuk en iyi tedavisidir.
soğuk ve rüzgarlı havada kapalı gözlüksüz motosiklet kullanırsanız benim gibi pençesine düşeceğiniz hastalık...
göz iltihaplanması.
bir mikrop kapıverir göz sonra kan çanağına döner siz de geberirsiniz.
bi de üstüne gözünüz aşırı hassas ise (renkli ise) bi de üstüne aşırı bozuksa yandınız demektir.
tobrex adlı bir göz damlası verilir pomad ile birlikte. beklenilir sonra da.
5 türü vardır:

1. saman nezlesi konjonktiviti
2. vernal konjonktivit
3. dev papiller konjonktivit
4. atopik konjonktivit
5. fliktenli konjonktivit

ben küçüklüğümden beri bana eşlik ettiği için vernal konjonktivite değineceğim. bu baş belası hastalık sıcak iklimli yerlerde görülür ve bahar-yaz aylarında ortaya çıkar. saman nezlesinden farkı çok daha ağır olması ve kesinlikle tedavi gerektirmesidir. tedavi edilmezse birkaç ay içinde kornea tahrip olabilir ve görme kaybı yaratabilir. erkeklerde daha sıktır ve 5-20 yaş arası görülür. genelde ergenliğin sonra ermesi ile birlikte azalarak kaybolur, ancak ben ergenliği bitirip üzerine bir de üniversite bitirmeme rağmen beni hala terk etmemiştir. kitaplarda antihistaminik ilaçlar önerilir ancak genelde bunların bir yararı olmaz, steroidli (kortizon) damla kullanmadan düzelmez.
nihayet bu sabah teşhisi konmuş olan gözümdeki iltihap. bezdirmişti valla.
lens sayesinde kazanmış olduğum hastalıktır. illet birşeydir. göz kaşınır, pütürcüklenir, kendi çapında hallere girer dahası lens kullanamazsınız, bir köşeye attığınız gözlüklerinize geri dönersiniz.
ilk defa başıma gelen işkence. önce kızarıklıkla kendini belli etmekte çok geçmeden dayanılmaz bir batma, yanma ve kaşıntıyla devam eder. zaman zaman burun akması da mevcuttur. bugüne kadar bildiğin acı çekiyordum. denemediğim yöntem kalmadı sanırım göze çay pansumanı, patates koymalar vs. ilk gittiğim doktor onadron göz damlasını vermişti. bende pek işe yaramadı doğrusu. inanılmaz kaşıntı devam ederken gözlerimde bulanık görme gibi sorunlar ortaya çıkardı. bugün gittiğim poliklinikteki doktora bahsi geçen göz damlasını kullandığımı söyledim. diğer doktora cahil cesareti diye söylenirken çoktan üç damla yazmıştı. başta bi çamur atma vakası diye düşünsem de yazdığı damlaların iyi etkilerinden sonra çikolata çiçek götürmeyi planladım. şimdi günde toplam 9 kere netildex , ofnol ve fucithalmic ile birlikte çok mutluyuz.
berbat bir hastalık.
bu hastalığın pu allah belasını versin. göremiyorsun, dokunamıyorsun, yanıyorsun, kaşınıyor bildiğin götün pişmesi gibi. aman azizim birileri varsa yanınızda 10 blok ötede yaşayın. kaçın.
geçecek diye bekliyorsun geçmiyor, doktora gidin alın damlayı basın göze.
ben 11 gün sonra görmeye başladım normal olmayan bir şekilde. pu allah bildiği gibi yapsın. tek korkum bu oldu artık. araba falan çarpsa koymaz.
pu bildiği gibi. düşman başına, hatta onun başına bile değil. o safhada kaçırıcı hastalık.
benim için o kadar da kötü geçmeyen hastalıktır.
bir aylık lensi 3 ay, leş bir şekilde kullanmamdan ötürü gözümde meydana gelmiştir. çok şükür aşırı bir şey yoktu, hafif damarlanma meydana geldi. bunun yanında hafif kaşıntı ve sulanma yaşadım. muayenede doktor aynı zamanda kuruluk olduğunu da belirtti.
efemoline göz damlasını yazdı, 1 hafta-10 günlük bir kullanımdan sonra lenslerime geri kavusacagım.

not: belirtileri meydana gelmisse o anda lenslerinizi gözünüzden cıkartın, takmaya devam etmek irriteyi artırarak enfeksiyonu ilerletebilir.
Polene ve toza aşırı imminolojik tepkiden doğan rahatsızlıktır. Gözde kaşıntı burun tıkanıklığı ve gece uyku halinde nefes alma gib soruları yaşatır.Deloday denen bir ilaçla minimalize olan durumdur. Ayrıca yan etkisinin sadece uyku getirmesiyle sınırlı oluşu ve karaciğere zarar vermeden vucutta metabolize oluşu ilacın kullanımını güvenli hale getirmektedir.
Anasının amı gibi bir şey. Sürekli göz içinde batma akıntı acıma var. istediğin kadar antihistaminik kullan göz damlası kullanmadan geçmiyor. Sikeyim belasını.
Sonu katarakta kadar gider.
Bir dönem bu yüzden Tobrased onadron allersol corthmcyne kullandim.
elinizi gözünüse sürüp kaşımayın.
bi de tozdan topraktan koruyun.
benimki öyle geçti.

doktorunuza danışın.
Berbat bir rahatsızlik.
Yaşam kalitesini sıfıra düşürür.