bugün

galatasaray'ın yeni kondisyoneri. tahmin edildiği gibi rijkaard'la beraber barcelona'da 5 yıl boyunca görev yapmış adam.
kendisi wikipedia'dan bozuk ingilizcem ile çevirebildiğim kadarıyla bir üniversitede doktora yapmış, profesör ünvanı da var.
fizyoterapist.

http://en.wikipedia.org/wiki/Albert_roca

bu kadar araştırma ile de yetinmedim gittim fm 2007'ye sordum.*
coach olarak özellikleri muhteşem. oyunda asistan yapılabilecek derecede yani.
kondisyonerliğinden, doktoralığından önce eski bir futbolcudur kendisi. kendine ait internet sitesinde antrenman tekniklerini bir arada toplayarak, tam 70 sayfalık bir dosya oluşturmuştur. 6 sene barcelona'da görev yapmıştır ve katalanca, kastilyanca, ingilizce, italyanca, fransızca ve portekizce olmak üzere 6 dil bilmektedir. master yapmasının yanında, psikoloji eğitimi de almıştır, ki teknik kadroda olan kişilerin birden fazla işlevinin olması oldukça önemlidir kanımca. "yardımcı antrenör" sıfatıyla tercüman ihtiyacı gideren şahısların örnekleri de yanı başımızda zira. ayrıca, ilk verdiği röportajda, takımın kondisyonunun yetersiz olduğunu vurgulamış, oyuncuların 90 dakika dinç kalabilecekleri ve daha da önemlisi kapasitelerinin sınırlarını zorlayacakları bir programa tabii tutulacaklarını belirtmiştir. frank rijkaard ve johan neeskens'in ardından gelmesi, muhteşem üçlünün 1 yıl aradan sonra tekrar bir araya gelmesi olarak da anlamlandırılabilir.
ilk öğrendiği türkçe sözün Galatasaray Ruhu olduğunu söyleyerek kalpleri fethetmiş insan.

--spoiler--
- Türkiyeye gelen yabancılara hemen Türkçe kelimeler öğretmeye çalışırız. Neeskens merhaba diyor. Kendisinin öğrendiği bir kelime var mı?

- Galatasaray Ruhu!

--spoiler--