bugün

beni sosyal fobi hastasi yapan baskidir.Ayrica harclik almamak da cabasidir.
Bir üst katmanı (bkz: mahalle baskısı)'dır.
işe başladınmı kökten bitiyo hepsi rahat ol.
küçüklüğümden başlayıp kaç yaşıma gelirsem geleyim devam ediceğini bildiğim yaşama isteğimi sevincimi benden alıp götüren tecrübe edip öğrenme şansı tanımayan katlanımak zorunda kalınan hareketlerdir.
hayatın dönüm noktalarında yoğunluğunu hissettiren eylemler bütünü. misal evleneceğin kişi için , tercih edeceğin üniversite , gireceğin iş için... Her noktada söyleyebilecek sözleri vardır ve bu onlarca yapılabilecek en doğru şeydir. Çünkü yaş itibariyle bolca "hayat tecrübeleri" ve "filancanın şuyu da böyle yapmış sonunda şöyle olmuş" gibi örnekleri vardır. Ha bir de sözlerini dinlemeyecek olun "biz bunca sene boşuna çalışıp emek vermişiz" vb. duygu sömürüleri de cabası.
insana nefes almayı zolaştıran baskı türüdür.

işin daha kötüsü yaptıklarının farkında falan da değillerdir bunu yapan aileler. Sorsanız iyiliğiniz için yapıyordurlar!

Düşünün;

önce üniversiteyi bitirdim. Mezuniyet balosundan 3 gün sonra eve döndüğümde annem aynen şöyle karşıladı beni;

- hayırlı olsun oğlum, işe başladın mı?

lan bi durun amınskaym diyemedim bile.

Nihayetinde işimizi bulduk sevmesek de yapıyoruz falan fistan hayat gidiyor derken geçenlerde benden 5-6 yaş büyük olan halam geldi, bok varmış gibi erkenden evlenen bir öğretmen kendisi ve iki adet bebeciği mevcut. Daha kötüsü bunlardan birisi 1.5 aylık henüz.

ilk iki gün korkarak yaklaşsamda çocuğun tatlılığına dayanamayıp aldım kucağıma ki alır almaz hep bir ağızdan döküldü cümleleri;

- eline de çok yakıştı bi tane de senin olsa da sevsek.

yani diyor ki evlen, evlendiğin gibi çocuk yap!

ulan ben hala yeni mezun mühendis maaşıyla hayatımı geçirmeye çalışan, ay sonunu bırak ortasının hesabını yapan adamım! Ne çocuğu lan! zaten bi dur bakayım evleneceğim kadın hemen çocuk isteyecek mi?

adamlar baskı kuracak yer arıyorlar resmen. ben böyle fırsatçılık görmedim.

çok bunaldım sözlük aile baskısından. ne yapıcam lan ben bunlarla?

neyse anlatıp rahatladım bari biraz!
küçük yaşlarda başlayıp ailenin (güya) kişiye hayatı, edebi, ahlakı veya yaşamı öğretmeye çalışma şeklidir. Ama çabadan sonuç alınamamakla birlikte kişinin hayatına yoğun zarar veren bir davranış biçimidir. Çoğu kez kişi özgüven eksikliği, çekinik kişilik, kendi kararlarını verme yetisine sahip olmayan bir birey olarak yetişir daha da fenası markette para ödemekten korkan çeşitli sorunlarında görüldüğü duyulmuştur. kız çocuklarına yapılan yaşın geldi artık kapan baskısıysa olayın çok daha farklı bir yönüdür. kendi adıma konuşmalıyımki candan bezdiren bir konudur. "bu kız kapalı aileme uygunmuş dur şuna yürüyüm" matığıyla size yanaşmaya çalışan insan dışı canlılar için birebirdir. aileniz dininizi sorgulamaksızın sizin müslümanlığa uygun bir davranış olan başörtüsünü uygun görür ve sizin söz hakkınız yoktur. fakat sizin hayatınız ve siz bunun için mücadele ettiğinizde bir kaç sürtük her boktan habersiz size gelip ağzını eğe eğe şöyle der "yaaa oyucak eettiniz baş örtüsünü" o an elinizin tersiyle çakıp devamını getirmek istesenizde susup mal mal suratına bakınmakla yetinirsiniz. ve hayatınızdaki birçok kişi sadece kararsız olduğunuzu zannederek size kızar. neden çünkü başörtüsü önemlidir ve karşınıza çıkıp size laf eden dinden habersiz yaşayan tüm inanların size laf atmaya hakkı vardır çünkü siz kapanıp açılmışsınızdır. ve bir kez daha ailenize size hayatı, hayalleri kendilerine has güzel yöntemleriyle anlattıkları için teşekkür eddersiniz.
clumsy lady çok güzel açıklamış .tebrik ederim .bok gibi bir şeydir kısaca normal ailelerde görülmez .
En iyi güvenlik güçleridir aile baskısı.
Klişe sığınma bahanesi. Evet baskı her zaman zıtlıkları doğurur ama her boku aile baskısına bağlamak çözüm üretemeyen sığ beyinlerin işidir. Klasik diyalog "aileden kopunca özgürüm sınırsız alkol, ot, esrar bilmem ne..", "sebebi hep aile baskısı canım".. Ne yapsınlar abi aile içi zil zurna sarhoş mu olsun insanlar. Hadi alkol belli ölçülerde ayarlandı diyelim, ailecek ot mu çeksin millet, esrarla kafayı mı bulsun.. Evet ben de aile baskısı yaşadım ama Bazı şeylerin sebebini ararken şu olaya sığınmaktan kurtulup mantıklı çözümler üretip şu kolaycılıktan kurtulalım.
insanlardaki ruh ve sinir hastalıklarının temel sebeplerinden.

Ayrıca evlatları koruma adına yapıldığı filan da yok. Evlat dediğin oraya gitme bunu yapma şu şöyle olmaz diyerek korunmaz, yanlışı doğruyu öğreterek arkasında ona destek çıkarak korunur. Tek sebebi insanların sözünü geçirme isteği.
Kaç yaşına gelmişim tırnaklarımı uzatıyorum diye laf işitiyorum hala. Sana ne it! Diycem ben kötü olucam.
Kumandayı masanın üzerine bırakmam vıdı vıdı maskaramı salonda unuturum vıdı vıdı akşam arkadaşta yiyeceğiz yemeği derim vıdı vıdı!
Cehennemin dibine git!
Anne veya baba çocuklarına baskı yaparken bazen kendi hatalarını örtbas etmeye çalışır kendi yapmadığı şeyi çocuğuna yaptırmaya çalışır. ama o baskı yaptıkları insanın ne düşündüğünü ne istediğini ,hayattan beklentisini ,isteklerini bilmez ve bilmek istemezler sadece zor koşullarla yaşamış oldukları hayatın kendi çocuğu yaşamasını istemezler bu aradada maddi durumdan dolayı olan çocuğun gençliğine olur çocuk hayatın zorluklarıyla uğraşmaktan hiçbir şeye vakit bulamaz özgür olmaz.
bir insanin omuzlarindaki en buyuk yuktur.
Insanı seri katile çeviren baskıdır
(bkz: Richard Ramirez).
Kesinlikle cehaletten kaynaklanan baskıdır
Eğer ebeveynleriniz cahilse o zaman sizin için sıkıntı olabilir.
Çomar aile problems.