bugün

insanlığın her türlüsünü şarkılarıyla anlatan tek sanatçıdır. eserlerini' de seviyorum politik görüşlerini' de.
her efkarlı gecenin baş kahramanı.

ister faşist ister komünist ister kürt ister türk ol.

bu adam tüm anadolunun kederini acısını özetliyor. yanık sesiyle.
sesi derinlerde bir yerlere işliyor. başıma bir iş gelmeyecekse bu adamın kötü biri olduğunu sanmıyorum.
(bkz: siz benim neler çektiğimi nerden bileceksiniz)
Sol'cularin yüksek sesle, islamcilarin kısık sesle, Ülkücülerin gizli saklı ,bizim canlı dinlediğimiz bir efsanedir Ahmet Kaya.
kendisini sevmem ama müziklerini beğenerek dinliyorum klişesinin yaygınlaşmasına sebep olan kişi. eserleri kesinlikle dinlenmeye değerdir.
Hakkında atıp tutanlar nerden bileceksiniz şarkısını bi dinlesinler.
yine efkarlandım...

Harcadınız adamı.
tut ki gecedir* şarkısında suçlu psikolojisini müthiş anlatmıştır.

edit: http://www.youtube.com/watch?v=EopNATmPxNQ
kemalistlerce onuncu yıl marşı okutularak korkutulmaya çalışılan adam. gerçi bunlar hala onuncu yıl marşı okuyo şaka gibi.
'Aşk bu kızılötesi Yaralı müzesi Hareket edemem!' gibi sığ sözlerle kendi adıyla aynı olan bir anlamsızlık teorisinin mimarı serdar ortaç ve saz arkadaşlarının vaktiyle sırf 'kürtçe şarkı söyleyeceğim' dediği için linç propagandası yaptığı, sesiyle bu ülkedeki her ırk ve etnik kökenden insanın yüreğine dokunan şarkıları söyleyen gerçek bir sanatçı. Maalesef kendisi diğer gerçek sanatçılar gibi ötekileştirilmiş ve ülkemiz onun sanatından, kendisi de ülkesinden mahrum bırakılmıştır. Şimdilerde ise 'binlerce dansöz var' maalesef.
Bu adamin cektiklerini hissediyorum. dunya uzerinde yok bir esi benzeri. irki dini dili umurumda degil. Kalp herkeste ayni kalp. O sozlerin hepsi kalbe hitap ediyordu be . Helal olsun . Gecenin bu vakti aglattin ya ahmet kaya. Allah rahmet eylesin.
adamdır. 6 okka taşağa sahip bir sanatçıydı.
fethiye konserini yanında takip etmiş birisi olarak söylüyorum,
o ara eylem yapan kamu personelini joplarla döven polislere aynen şu cümleyi etmiştir;
sağ elini sol kol dirseğine getirip sallayarak adamlık bununla değil yürekle olur diye ayarın kralını vermiştir.
kuliste bayağı bir yaygara koptu ama geri vites yapmadı ahmet abi.
o konserde biri konser başlamadan biri de arada 2 şişe viski yutup hayran bırakmıştır.
sağlam içerdi gözüm.
Sanatçı kimliğini göz önüne alarak dinlediğiniz de sizi alıp götürebilecek sanatçıdır.
her sabah sesiyle uyandığım, yazık olan ..
Dinlemekten bikmadigim, demokratik bir ulkenin durust yurttasi.

1986 yilinda cikardigi albumu, şu an hala milyonlarca insan tarafindan dinlenen, dunya capinda birkac sanatcidan biridir. Gecen sene cikan bir pop sarkisini hatirlamiyor, cogu pop dinleyicisi. Ama onu unutmuyor. Unutulmayacak...
elf gözleri ile 20 yıl sonrasını görebilmiş şahsiyet.
türk-türkiyeli, türk halkı-türkiye halkı ayrımının ilk savunucularından biridir.
apoyu özledi diye militan sayılan kimsedir. oysa ki o dallamalara söylemek lazım:askerimizi o şehit etmedi, terör örgütüne para yardımı silah yardımı sağlamadı. apoyu özlemekle kimse militan olmaz. aynı karakol inşaatına karşı çıktı diye de medeni'nin militan sayılamayacağı gibi. sevin veya sevmeyin demiyorum. yalnızca anlayın. şu örümcek kafalardaki ağları temizleyin. askerimizi şehit etseydi veya pkkya yardım sağlasaydı onun şarkılarını dinlemez idim. ama bana makbuzsuz gelip de "yardım sağlamış hüleeeeeğğğ" diye gelmeyin. vesselam!

diyorum da, ahmet kaya böyle ölmeseydi, yine ünlenir miydi?
bir şarkısı bile kötü olmayan gerçek sanatçı...
adam gibi adamdır! onun üzerinden onun düşüncelerinden yola çıkarak, onu yalan yanlış tanıtarak birçok vatandaşımızı kürtlere düşman etme politikası güdenlerin oyunlarına düşmemiştir... sanatı için bile sevilmeye değer bir insandır!

evet, ne mutlu türk üm diyene! kimse türk halkını parçalayamaz;çünkü türkler ve kürtler kardeştir!
madem konusu açıldı $u $arısını dinlemeden geçmeyelim: (bkz: kara yazı)
yaşadığı dönemde vatan haininin tekiydi. pkk lı teröristleri öven, şehitleri aşağılayan birisiydi. şimdilerde kahramanlaştırmaya çalışılan birisi aynı zamanda. bu uğurda şarkı sözleri bile farklı yazılıyor.
http://sarki.alternatifim...&sarkici=Ahmet%20Kaya

şarkının "ağladıkça" diye geçen kelimesini bakalım nasıl okuyor?

http://www.youtube.com/watch?v=kbXaIvz6s0o

o ağladıkça bölümünün orjinali "avladıkca" dır. avlanan ise türk askeri polisidr. avladıkça dağları, bozkırları yeşerecekmiş. baharda başı öfkeymiş. buna benzer bir sürü şarkısı var. mesela "bir elimde das kapital. bir elimde kenevir tohumu" gibi. kenevir tohumunu övüyor adam. pkk nın en büyük gelir kaynağını.

bu topraklardan fransa ya kaçtığında buraları çok özlemiş. hatta "ada sahillerinde" şarkısını o yüzden söylemiş. bu memleketin değerini, illa başka memleketlerdemi anlayacaksın? burada yaşıyorken bilseydin ya.

neyse uzatmayayım. kişisel kanaatim, bu topraklarda ölmeyi bile hak etmiyordu. hak ettiğini buldu. ayrıca ortada bir kahraman varsa, dağlarda aslanlar gibi çatışıp şehit olanlardır. onlara "av" diye hitap edip, onları şehit eden teröristleri öven şerefsizler değil.
sadece en az bilinen şarkılarını bile başka bir sanatçı yapsa milyonları peşine takardı.
(bkz: karayazı)
(bkz: sel dağ)
(bkz: sürmeli)
(bkz: odam kireç tutmuyor)
(bkz: ölürem gardaş)
(bkz: mican)
(bkz: siz yanmayın)
(bkz: yine)
(bkz: edirne kapısı)
(bkz: kurtuluş savaşı destanı)
(bkz: çiğdem çiçek)
(bkz: demedim mi haydar)
(bkz: derin bir ah çektim)
(bkz: karanlıkta)
(bkz: nenni bebek)

hastası olmayanların çoğu bu şarkıları bilmez. ama her biri bir kum gibi kadar, dardayım kadar tanınmayı hak edecek kalitede şarkılardır.
canlandırıp durmayın şu başlığı. Yeminle sinirden sağı solu pıçaklıyorum!

Bu adamı harcadınız.
Adını sol framede her gördüğümde beni hüzünlendiren sanatçı insan. Evet gerçekten yazık oldu sana, öldükten sonra kıymeti bilinen tüm sanatçılar gibi ardından ne söylesek az. Artık yoksun..
vallahi apoyu özledim diyerek şarkı(!) söylemiş kişi.

defalarca apo posterleriyle konserler vermiş kişi.

defalarca sözde pkk bayrağı ile konser vermiş kişi.

bu adam çok güzel bi adam, bu adam çok düzgün, bu adam özgürlükçü, bu adam barış yanlısı, bu adam iltifata değer.

ama ben türk milliyetçisi olduğum için faşistim, kafatascıyım.

şimdi bnu eksileyecek olan kişilerden de rica ediyorum "vallahi apoyu özledik" olayını bana açıklayın ben de siz haklıymışsınız diyeyim.