bir sezen aksu şaheseri.ayrıca bir rivayet fatih terim için yazıldıgını söyler.

bölünür sancıyla uykular
sığınak değil en kuytular
gökte ay ondört, ben dolunay
son hatıramı sinene sar
bu kadarına razıyım yar
uzak diyarlarda evli barklı
mutluluk en çok onun hakkı
bu yorgun kırık dökük hikayenin de adı bende saklı
dalda muhabbette kurmuşlar
bana ayrılığı sordular
dedim afet, yangın, dedim kar
dedim adet aşkı vururlar!
(bkz: sezen aksunun eğlenceli şarkı yapmaması)
müziği Yorghos Stavrianos'a aittir.
sezen aksu'nun kanımca en iyi albümlerinden biri. fakat malesef artık bulunamıyor, basılmıyor. umarız sezen aksu, son bir senedir yeniden bir koleksiyon halinde bastırdırdığı albümlerinin arasına bunu da katar.

1998 yılında çıkmış olan albümün şarkı listesi şu şekilde:

1- Ud Taksimi
2- Tutuklu
3- Kaderim
4- Hazan
5- Erkek Güzeli
6- Kusura Bakma
7- Ruhuma Asla
8- Adı Bende Saklı
9- Ben Sevdalı Sen Belalı
10-Şimal Yıldızı
11-Yola Çıkmalı
12-ince Mevzu
13-Denge
14-Adı Menekşe (cd extra)

kanımca en güzel şarkılar şimal yıldızı, ben sevdalı sen belalı ve kaderim.
Müziği ayrı, sözleri ayrı etkileyici eserdir. "Dedim adet aşkı vururlar" diyor ya daha ne desin.
dinlerken, ''nasıl bir şarkıdır, ki o'' gibisinden düşüncelere sevk eden, sigara dumanı ve de bilimum içki kokusunun, kardeşiniz olduğu gecelerde, başınızı belalara sevk edebilecek derecede insana bunalım hediye eyleyen şarkı..
daha girişinde bile insanın tüylerini diken diken etmeye yeten şarkı, efkar eyleyici...

(bkz: sezen aksu)
eski sevgilin'in çooook ardından anca dinlenilebilen şarkı. gerçekten susma anıdır bu sefer, ne düğümler boğazda, ne saçma sapan ağlayışlar, ne de değiştiğini düşünmek, gerçekten susmak bu sefer, bir ismi saklamak için susmak.
yunan şarkıcı yannis karalisin 1997 çıkışlı odyssey albümünden eclipse sarkisinin türkceye uyarlanmış halidir. kendisi orjinali kadar güzeldir.
'a' nın üzerine şapka (^) konululduğunda adi bir kişiyi sakadığı anlamı çıkan cümle.
çok damar bir introya sahip, sözleri introdan da vurucu, adamın ağzına eden sezen aksu şarkısı.
adı bende saplı *için sevgili sezenin yazdığı şarkıdır.
(bkz: o yazmasaydı ben yazacaktım)
Ölmeyecek olan parçalardan birisidr.
aaah ah çektiren şarkı...

uzak diyarlarda evli barklı mutluluk en çok onun hakkı... öldürür adamı...
bi dönem beni salya sümük ağlatan şarkı. sadece uzak diyarlar kısmı beni etkiliyordu bu şarkının sanırım. şimdi de etkileyebilir, kafam biraz güzel olsa evli barklı kısmına da takılabilirim. hoş şarkı, kafa güzelken dinlememek gerekir.
sezen aksu'nun en iyi albümüdür bence. her albümünde iyi kötü şarkılar bulunurken bu albümü komple güzeldir. yeri başkadır.
en doğrusu budur. varsın kimse bilmesin içindekini ama içini ısıtan bir ışık olsun illa ki.
damardan şarkı.
müslüm baba bile böylesini yapmamıştır.

hele de aşklarınızdan birinden ayrılmış ve kendinizi sağaltmak için dinliyorsanız, yapmayın. acıyı şiddetlendirir.

ha bi de "adı bende saklı" olunca illaha da kişilerin evli barklı olması gerekmez ki ama sezen abla bir yasak aşk neticesinde döktürmüş sanırım.
...bölünür sancıyla uykular
sığınak değil en kuytular...
vaktiyle hüngür hüngür ağlatmış sezen ablamın can acıtan şarkısı. hani ete diken değer de, içinde bir ürperti olur ya; işte öyle...
edit: sabah sabah da bünyede bomba etkisi yapmıştır.
sezen aksu'nun hiç eskimeyecek bir şarkısıdır. eğer sevdiğiniz insan uzaklardaysa hatta bir sevgilisi varsa her dinlediğinizde yaranıza bir daha tuz basar.
"sığınak değil tüm kuytular" lafıyla da sizi yıkar geçer. nereye saklanırsan saklan o yara hep canını acıtacaktır.
evet bu insanın adı bende saklı.
bir rivayete göre sezen aksunun evli olan bir sevgilisi oldugunu ve ondan ayrılmak zorunda olduğu için yazdığı şarkı olarak bilinir.
gökhan türkmen'le yeniden hayat bulan sözleri sezen aksu'ya ait sarkı.
sezen aksu'nun hiç eskimeyecek şarkılarından sadece biri.
şarkı hangi erkeğe yazıldı bilmiyorum ama çok şanslı bir erkek.
çünkü en ahenkli, en akılda kalıcı ve hatta dile dolanmada türkülerle yarışabilecek derecede muhteşem bir şarkılardan biri bu...

sezen aksu ile evli bir adamla yasak ilişki mi yaşamış oluyor bu durumda?
yoksa sadece platonik bir şey mi?

insanlar neden sezen aksu'ya kaşarlığı yakıştırmıyor bilmiyorum. kendisine iftira etmek falan istemem ama ben onun bu tür bir şey yapabileceğine inanıyorum.