1. 1.
  yılın sekizinci ayı.
  2 ... zibidi
 2. 2.
  28'inde leyleklerin terk-i diyar eylediği ay.
  4 -1 ... cikarinbeniburdan
 3. 3.
  aslan burcu'nun memba kaynağı olan aydır.
  7 ... kurabiyecanavari
 4. 4.
  Augustus un marc antony i ve cleopatra yi yenerek roma imparatoru olmasindan sonra senatonun onu sereflendirmek icin adina takvimde bir ay vermek istemesiyle adlandirilmis aydir.
  ilk basta takvimin altinci ayini uygun gören senato daha sonra bu kararindan vazgecmistir cünkü Julius Caesarin ayi olan July (temmuz) 31 gün sürmektedir, altinci ay olan Sextillus ise 30 gündür. arada vay efendim Juliusa torpil gecildi niye onun ayi bir gün fazla, satilmis senato gibi tepkileri önlemek icin bu karar alinmistir. fazla gün subattan alinmis garibim 29 yerine 28 cekmeye baslamistir.
  4 -1 ... kaiserstuhl
 5. 5.
  hep aynı sokağa bakan balkonda yenen karpuz peynir eşliğinde radyoda çalan yeni çıkanlar, televizyonda dizilerin bıktıran tekrarları, tuhaf bir yorgunluk, başlangıçların arifesi, tatil anıları ve aşklar..
  4 -1 ... esneyenahtapot
 6. 6.
  ligin baslayacaginin habercisidir, cok sukur askimiza kavusacagizdir.*
  1 ... nane limonata
 7. 7.
  öss ye hazırlık dersanelerin öğrencileri sıkıştırmaya başladığı aydır. aslında okuldan önceki son ay olduğu için öğrencilerin sokaklarda el ele koşup şarkılar söylemesi beklenirken öğrenciler garip bi şekilde dersanenin verdiği kitaplarla ölçülen ödevi bitirmeye çalışırlar.****
  3 ... kidd
 8. 8.
  uludağ sözlük'ün kurulduğundan beri, yazarların bir ay içinde 100.892 entry girerek rekor kırdığı ay.
  2 ... salca
 9. 9.
  ispanyolca: Agosto
  1 ... nyks
 10. 10.
  augustus'un adı verilmeden önce* adı sextilis imiş.
  2 ... endustriyel siyah