bugün

yıllarca adını zup diye okuduğumuz gazlı içecek.
insanların adını tam bilmediği için satın alamadığı gazoz.
fido dido karakteri ile özdeşleşen, gazlı içecek.
http://www.digicc.com/fido/
fido dido karakteri ile özdeşleşen, gazlı içecek.
http://www.digicc.com/fido/
yedi up diye de okunur..

(bkz: kıçından sallamanın en güzel örneği)
bir zamanlar ispanyanın joventut badalona adlı basketbol takımına sponsor olan amerika menşeili gazlı içecek üreticisi. genelde pepsi nin küçük kız kardeşi gibi algılanırdı ülkemizde ama işin esası şudur ki pepsi ile 7up ın türkiye distrübütörleri aynı idi. yoksa pepsi kendi başına bir şirkettir tıpkı Dr.Pepper/7up gibi.

ama coco-cola ile sprite aynı şirketin malıdır.

7up joventut badalona
simidin kankası efsane gazoz.
hala daha bazı yerlerde gördüğüm güzel gazoz.
dağıtımı sanırım Coca-Cola Company'den Pepci-co'ya geçmiş.
ve üretimini Fruko Gazlı içecek Sanayi ve Ticaret A.ş * yapıyormuş..
zevkle içiyoruz.
cocukken, marketci amcadan bana bir zup verir misin diye istediğim gazoz. serinletgec. *
seneler sonra yeniden hipermarketlerin raflarında görünce insanı çocuklar gibi sevindiren içecek. 2 litreligini aynı aksam bitirme yeteneği mevcut bu bunyede.
çocuktuk, tup derdik. dedim ya, çocuktuk!
ileride (farkında olmadan) değişik yazılacak sözcüklere mydan vermiş içecek.
mesela on2;pilove...
insanı çocukluk günlerine götüren nostaljik içecek.
yerini dandik dandik gazozların aldığı unutulan gazoz markası.
(bkz: niye gittin ki böyle sebepsiz yere)
içecek. *
vakti zamanında ören sahilinde bulunan şemsiyelerden birinin amblemi idi kendisi. Ama orada önemli olan kuzenimin vurgun olduğu çocuktu. Söz konusu çocuk hergün bizimle aynı saatlerde ailesi ile birlikte o şemsiyenin altında boy göstermekte; sevgili kuzenimi hayallere sevketmekteydi.

benim için ise salak, çıta gibi, ailesiyle denize gelen bir çocuktan başka birşey değildi.
Adını öğrenmek ve tanışmak yıllar sonra nasip olsa da o hep 7uplı çocuk oldu.
Şimdi 7up konusu ne zaman açılsa o çocuk ve kuzenim aklıma gelir. Gülümserim...

(bkz: bu da böyle bir anımdır)
an itibariyle içmekte olduğum, frukoya bin basan gazlı içecek! aroması kesinlikle fruko ve sprite dan daha hafif, baymıyor..
an itibari ile param olmadığı için içemediğim elvan gazozundan çıkarmadan beş yiyen gazlı içecek!
pamuk prensesin, yedi cüceler ile tanışıncaya dek gazoz markası sandığı şey !!!!!!! *
(bu arada uludag dan başka gazoz tanımam)
gazozların en şahanesi. her yerde bulamamak en kötüsü.
"zup" diye okuyan tek ben değilmişim diye düşündüren, sevindiren içecek.
kktc'de her yerde bulunabilen ve favorim olan gazoz. türkiye'de ne içeceğimi soran garsona 7up demem akabinde ne diyo la bu bakışları altında ezilmem ve arkadaşlarımın hep bir ağızdan sprite demeleri üzerine anladım ki türkiye'de pek bulunmuyormuş. sprite'a talim ettim tabi.
yedi cücelerin ereksiyon olmuş halleri.
güzel bir gazozdu artık üretimi olmaması üzücü. çocukken içip üzerindeki diken saçlı tipe komik komik gülerdik. gün geldi o tipler gazoz şişelerinden çıkıp emo adı altında sokaklarda dolaşmaya başladı.
united kitchendan sipariş edilebilen, lakin nerden bulduklarını bilmediğim limonlu gazoz. hoş bir tadı var, ama hakkında çıkan üretimi durmuştur söylentileri bana her gelen şişede son kullanma tarihini kontrol ettirir.
fruko fabrikasında pepsi lisansıyla üretiliyormuş sanırım, kutunun üstündeki yazılar türkçe.
ordaki "7"yi görünce direk "yediap" diye okunulan içecek.