buzdağının görünmeyen kısmı başta fransa ve ingiltere olmak üzere italya, rusya, almanya, abd gibi ülkelere satılmış, çaldırılmış veya bizzat verilmiştir.
bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma durumu.
bünye der ki 600 yüz yıl önce bize bırakılanları bırakında 600 yıl sonraya ne bırakıyorsunuz ona bakın.
OLaylara taraflı bakıp avrupa sanatını çükü açık heykellerden ibaret görmemiz,Osmanlı'yı sadece Doğu ' dan etkilendiğini görmek kadar cahilce bir yaklaşımdır. (Herkesi saygılı olamaya davet ediyorum)
akşemseddin'in Tarihte mikroorganizmalardan bahseden ilk kişi olması. Ve Mikrobiyolojinin babası sayılması.

daha sayamıyacak kadar eser, keşif vs vs bırakmıştır osmanlı...
Sultan ahmet camisinin kubbesine gocaman bir Hz MUhammed resmi çizseydi (yanına da ömer ali vs) mikelanjın Sistine şapelini süslemesi gibi, Sonra Ayasofya camisinin önüne gocaman gıçı belli olacak şekilde açıkta önü yaprakla kapatılmış bir Hz adem heykeli dikilseydi (isa, musa da olabilir), Tıpkı mikelanjın Davut heykeli gibi ( ki floransaya gitmek isteme nedenlerimden biridir bu heykel ama bu konu dışı) Çok güzel eserler bırakmış olacak osmanlı'nın hiç mi hiç olmayan eserleridir.

Batılı Kilisenin ve diğer monarşik yapıların maddi açıdan sanatı desteklediği din ve mitoloji soslu eserleri nasıl doğulu bir toplumda ararsın? gerizekalı mısın nesin?

Şimdi tutup biri atatürk'ün çükü açık heykelini dikse meydanın tekine heykel olarak iyi olsa da hoşuna gider mi?

Adam tutmuş Peygamber Hz Davut'un çükünü açmış ortaya dikmiş (heykelin tekniği başyapıttır o başka).

Lan geçtim senin çükün açık heykelini dikelim sen buna razı olur musun?

Doğulu hangi Toplum saygı duyduğu, sevdiği insanların çükünü açar da heykelini diker. Bunun müslümanlıkla da alakası yok Eski Türklerde de böyle bir şey yok çinlilerde de.

Batıdaki sanatın gelişme evreleriyle doğudaki sanatın gelişme evreleri farklıdır. Günahım kadar sevmediğim farsların, günahım kadar sevmediğim Mevlanaları bile ( mevlana farstır soy olarak; fars olmasa bile Fars şairidir) italyanların Dantelerinden üstündür, üstündür ki Ben bizim Fuzulimizden hiç bahsetmiyorum çünkü Danteyle karşılaştırmak bile olmaz.

italyanlar da Helenlerden çarptığı sanatla yollarına devam etmişlerdir temelde. biz de mi helenlerden çarpsaydık?
(bkz: türk sanat müziği)
Batının elyazmalarını , özellikle bilim ve sanatta verdiklerini görünce Osmanlı'nın bıraktıklarının Okyanus ta bir damla olduğunu görebiliriz.
batının sanat anlayışı resim heykel ağırlıklı olduğu için bizim de öyle olmamız gerektiğini sanan fakir zihniyetin ''yok ki'' diyeceği eserlerdir. tek başına osmanlının devlet anlayışı kanunları idaresi bile sanat eseridir. yeryüzünde padişahlarının tamamına yakını şair veya yazar olan bir devlet yoktur osmanlıdan başka. sanat insanarın duygularını anlattıkları somut yapıtlardır ki osmanlı zamanını iyi araştıran biri en çeşitli sanat dallarının o zamanlar bu topraklardan çıktığını görebilir. batı ise sürekli birbirini yiyen barbar insanlar topluluğudur *.
(bkz: sen mi büyüksün ben büyüğüm bennn yaşar usta)
Avrupa Barok sanatı ve diğer mimari sanat akımlarıyla karşılaştırıldığında Osmanlı Avrupa devletleri içinde en az eser veren imparatorluklardan biridir. Sadece lale devrinde bu gelişim biraz hızlanmıştır. Edebi esereler alanında da matbaanın çok geç gelmesi, divan edebiyatı gibi halkın anlayamadığı ağır bir edebiyatın oluşmasına yol açmıştır.
saymakla bitmeyen eserlerdir. kör bile bu eserlerin varlığını hissedebilirken yok olduğunu söylemek abesle iştigaldir.
sadece istanbul da bir gezi yapacaklar görecektir ki; binlercedir... aşağıdaki linkleri üşenmeden inceyelecek olan kişiler bu sanat eserlerini idrak edebilecektir. yok ben inceleyemem ezbere konuşurum, osmanlı sanata ne verebildi diyenler, önyargılarıyla ortaçağ karanlığında yaşamaya mahkumdur. ama unutulmamalıdır ki; güneş balçıkla sıvanmaz.

--spoiler--

http://www.osmanlisanati.com/siteharitasi.html
http://www.baktabulum.com...ressamlarin-eserleri.html
http://www.webhatti.com/k...at-eserleri-londrada.html
http://www.resimkalemi.co...manli-sanat-eserleri.html
http://medreseizehra.blog...li-cesmeleri_3700522.html

--spoiler--

atatürk e göre; Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır. tarihini bilmeyen bir millet yok olmaya mahkumdur.
osmanlı mimarisi nden bihaber olmak böyle bişey işte. komik ve düşündürücü.

ee be çocuk madem haberin yok ne diye atarsın kendini bilmediğin derin sulara? boğulursun bilmez misin?

osmanlının bıraktığı eserleri merak ettiysen , şu an karşısında o göt büyüttüğün pc'ye yaz "osmanlı sanat eserleri" diye bi arat.

çıkan sonuçlara da şaşırma ama e mi evladım?

ha bana dersen ki "ama bunlar hepppp bizim ülkemizde hiç yabancı ülkelerde yok" ona da sadece, "Osmanlılar fevkalâde imarcıdır ağam. Yapıları kendi medeniyetine ait olmasa bile özenle korur, imarın görülmediği hiçbir imparatorluk köşesi yoktur tıpkı mimari'nin görülmediği tek bir köşe olmadığı gibi" der sana da pc başında götümle gülerim.

(bkz: topkapı sarayı)

olmadı;
(bkz: mimar sinan)

edit: eksile bebeğim eksile. bu osmanlının eserlerinin her yerde olduğu gerçeğini değiştirmez.
Yıkılmış bir rasathane.
bazı arkadaşlar buraya türkiye dışındaki bir kaç osmanlı eserini eklemiş:

http://www.msxlabs.org/fo...aki-osmanli-eserleri.html

hepside muhteşem eserler.
ne hikmetse kimisinin Louvre Müzesinde, kimisinin londra müzesinde karşımıza çıkan sanat eserleridir kendileri.*
3-5 cami birkaç saraydan ibaretir.

(bkz: ben sana imparatorluk olamazsın demedim)

edit: bir istanbul un osmanlı feth etmen önceki halinebakın birde feth edildikten sonra.
bulunmayan sanat eserleridir, birkaç tanesini saymazsak yoktur.

600 yıl boyunca 3 kıtaya hükmektmişsin ve bu 3 kıtada senin hükmettiğin yerler dışında her yerde muazzam sanat eserleri var, ama senin hükmettiğin yerler sanat bakımından birer çöle dönmüş. neden? çünkü osmanlı müslümandı.

evet tek sebebi budur. çünkü islamiyet sanatın her türlüsünü bilimin her çeşidini yasaklatmıştır. mesela, osmanlının fetetmediği roma'ya gidelim, muazzam heykeller, tablolar, katedraller dolu. fransa'da da aynı şekilde şahane tablolardan katedrallerden geçilmiyor.

biraz doğuya gidiyorsun, osmanlı'ya dönüyorsun. hiçbir şey yok. 2-3 tane cami var sanat eseri olarak, onun dışında 2000 yıllık eserler var ki onlar da roma uygarlığından kalma. mısır'a bakıyorsun, adamlar tarih boyunca sanatın, sanatçının hep arkasında olmuşlar. ne zaman osmanlı fethediyor, sanatsal faaliyetler duruyor. resim, heykel, hiyerogrif hiçbir bok kalmıyor.

neden? neden osmanlı, 600 yıl boyunca sanat namına bir şey yapmamıştır. neden fethettiği her yeri sanat bakımından çöle döndürmüştür. sorunun cevabı başlığın içinde gizli zaten.