bugün

Maya takviminin bitiş tarihidir ve mayalılara gore Altın Çagın baslangıc tarihidir.Mayalılara gore hepimiz bu surece birlikte-yaratan olarak katılmamız gerekir" sozleri yazmaktadır ki bana yeni den dirilişi hatırlatmaktadır.Mayalılara gore o tarihten itibaren insanlar geçmişi ve gelecegi dusunmeyi bırakıcak ve artık gunu dusunmekle ugresıcak buda ınsanlıga ozgurlugu ve aydınlıgı getırıcek denılmektedir.

not:28 ekim 2011 cuma gunune denk gelmekte.
cumhuriyetimizin 88. yılının kutlanmasından bir gün öncedir.
behzat ç seni kalbime gömdüm filminin gösterime giriş tarihi.
gelmesine 9 saat civari kalmis olan gun.

maya takvimi ile iliskilendirilen bir gun, ayni zamanda. carl johan calleman bu konuda cesitli arastirmalar yapmis ve makaleler yayimlamis. ben, ozet gecmeye calismadan, kolay ve daha anlasilir bir yol sunarak sizi asagidaki adrese yonlendiriyorum.

https://docs.google.com/v...lF2i7l05wM5aeJg&pli=1

bu aralar felaket senaryolari sunup, belirli tarihleri belirli savlarla son olarak gostermek heyecan verici ve eglenceli sanirim kimilerine gore, ayni zamanda belirli bir populariteye sahip, yadsinamaz sekilde.

bu tarih ise, "su gun su saatte su olacak"tan ote, bir dongunun -nasil baslayacagi veya neler getirecegi tam olarak bilinmeyen bir dongu olmakla beraber, yorumlar ekonomik duzenin cokusune isaret eder ve dualitenin yok olusunu getiren bir duzenin var olacagindan bahseder. hani vahiy bolumunde "ardından gelen ikinci bir melek, "yıkıldı! kendi azgın fuhuş şarabını bütün uluslara içiren büyük babil yıkıldı!" diyordu." veya "babil'de bu malları satarak zenginleşen tüccarlar, kentin çektiği ıstıraptan dehşete düşecekler. uzakta durup ağlayacak, yas tutacaklar." gibi ve benzeri cogu sembol, imge kullanilir ve anlatilanlar bu gecis donemi ve yeni duzen ile ilgilidir, anlasilabilir, iste bu tarihin savunusu da belki de somut olarak bu sekilde yapilabilir, anlatilabilir- baslayacagi bir gun olarak gorulebilir.

bu anlamda farkli olduguna inanmak isterim, sahsim adina.

acikcasi, her ne olursa, bir seyler olsun! dusuncesindeyim, cunku en azindan bir gok tasinin dunyaya carpmasi, bugun -uzgunum, "modern" olmaktan uzak, orta dogu terimleri kullanacagim sanirim birazdan- "fuhus, riya", sahtekarlik ve aslinda var olmayan "paranin sagladigi buyuk servet! ve duzen" ile donen bu dunyada yasamaktan, tum bunlara katlanmaya calismaktan cok daha cazip degil mi? babil ve babil'in duzeni ise dunyada hakim olan ve olacak, hep beraber kurtulalim.

"farkli" bir gun olmasi dilegiyle.
behzat ç seni kalbime gömdümün vizyona giriş tarihidir.
yarın.

not: bu entry kendini otomatikmanel bir şekilde hırpalayacaktır.