insanda 20lerin bittiği hissini yaratır. kötüdür. artık deli dolu yıllarda değilsinizdir. ciddi takılmalı, sorumluluklarınızı bilmelisinizdir.
(bkz: 25 yaş sendromu)
hangi ara buraya kadar geldim duşuncesine kapılmaktır.
ilk çeyreği tamamlamaktır.. Hayatı daha iyi anlamaktır.
Doğumgününüzde iyi ki doğdum gördün mü 25 oldum, ooooo çocuk da yaparım kariyer de şarkısını söyleyebileceğiniz yaştır.
şöyle bir şeydir:

--spoiler--
kan ter içinde uykularından uyanıyorsan eğer
her gece
yalnızlık sevgili gibi boylu boyunca uzanıyorsa koynuna
olur olmaz yere ıslanıyorsa kirpiklerin artık
her şeye
anneni daha sık anımsıyorsan hâttâ anlıyorsan
kalbini bir mektup gibi buruşturulup fırlatılmış
kendini kimsesiz ve erken unutulmuş hissediyorsan
--spoiler--
insan kendini hala küçük hissediyor, ilkokula giderken 25 yaşındaki büyüklerime bakarken gıpta ederdim. Şimdi de o zaman neye gıpta etmişim diye çözmeye çalışıyorum.
furkan çalışkan gibi
'yaşamak
yirmibeş yıldır yaptığım propaganda' demeye hak kazanmaktır.
+yirmi beş gibi.
+niye?
+ee buçuğu da var.
yirmi beş yaşındasınız, şekilsiniz hımmına.
otuzla yirminin tam ortasında olmaktır.

artık eskisi gibi başta kaval yelleriyle hayaller kurulamaz.*
türk kızı için önündeki 365 gün içinde bir eş bulamazsa evde kalma yaşına girmiş olmak.
87 doğumlu olmaktır.
"insanın hayattan alacağı haz çan eğrisi şeklindedir; eğrinin en üst noktası 25 yaşına denk gelir ki buraya kadar mutlu oldunuz oldunuz sonrası bayıraşağı dert.."
Hiçbir numarası yoktur. Hep aynı bunalımlar sıkıntılar sarar insanı. 18 yaşında ki veletler size abi derler ama görseniz bizden yaşlı bu yeni nesil amk dersiniz.

(bkz: harbiden öyle)
tam olarak artık alt yapıdan çıkmış fuleli gelecek vaat eden genç topçu kıvamında olmadığınızı farkettiğiniz andır. 30'unuza az kalmıştır, ayık olun der evren size. Daha da kötüsü 2 ay sonra 26 olmaktır.
evlenmek fikrinin kafaya sürekli sokulmaya çalışıldığı yaştır.. daha var abi..
3 yıl sonra idrak edeceğim durum.
tabiri caizse "noluyo lan" demeye başladığınız yaştır. artık büyüklerin sizi büyük saydığı yaşa gelmişsinizdir çoktan. hayatı daha iyi sorgulamaya, olaylara farklı pencerelerden bakabilmeyi öğrenebilmektir. kısacası daha olgun olabilmektir. aynı zamanda 18lik 19luk üniversitelileri kıskanmaktır. bu dünyada çeyrek yüzyılı devirmektir. artık çocuk olmadığını, ve bir daha da olamayacağını iyice kafana kazımaktır. kısacası 25 yaş hayatta önemli bir eşiktir.
artık 31 çekmeyi bırakmaktır.
milletvekilliğine adaylığını koyabilme özgürlüğünün ayağına gelmesidir. diğer bir deyişle kara para aklama yaşıdır.
(bkz: Milletvekilleri nin aldığı yüksek maaş)
eşşek kadar adam olmaktır.
bir rivayete göre, çocukla kariyeri bir arada yapabilecek yaşa erişmiş olmaktır.
1200 ün 24 ile bölümünden bölüm,625 in karekökü yaşında olmaktır.

ulan 25 yaşına ne olmuş hayır bir özelliği yok 35 gibi şiire konu olmamış, 18 gibi reşit olma yaşı değil, 70 gibi işi bitmiş sözlerine de konu olmamış kısacası bir özelliği yokken neden bu gereksiz başlık? o zaman ben 22 yaşında olmak diye yazayım, 20 yaşında olan 20 yaşında olmak diye yazsın...
'kaç yaşına geldin, akranların çocuk sahibi oldu sen hala..' diye devam eden cümlelere maruz kalmaktır.