bugün

hayatımda ilk defa bi maç izlerken futboldan tiksindim. Açık açık oyunlara kurban olmuş maçtır.

Not : nilüfer belediye spor'luyum.
--spoiler--
Çarşıdan aldım UEFA Kupası
Eve geldim Ziraat Türkiye Kupası
--spoiler--
Hamsilerin her daim kekimiz olduğunu ispat eden maçlardan biridir. içerde, dışarda; tarafsız sahada öpüyoruz arkadaş. bir kere de yenilmeyin! şike varsa fenerbahçe trabzonspor maçlarında vardır. Beraberlik bile almıyor fenerbahçe! istisnasız kazanıyor. ağlaya ağlaya eksilemek serbest!
hamsilerin ağladığı maç olmuşur.
trabzonspor'un kaleci tolga sayesinde 1-0 yenildiği maçtır.
süper kupada ki rakibimizi belirleyen maçtır. fenerbahçe olmuştur. iyi olmuştur. çünkü işin içinde kupa ve rakip fenerbahçe olunca o kupayı bırakmıyoruz sevindim. ayrıca trabzonspor girdiği pozisyonları çok cömertçe harcadı.
bu kaz(pardon laz) kafalılar "kupa" diye ağlamaları haklı.
fakat; unuttukları birşey var, hasan almaz. basan alır.
ts nin karımız olduğunu tescillediğimiz bir diğer maç. ayrıca 2 yıl üst üste kupayı kazanmamız zamanında fener 30 yıldır kupa kazanamıyor zaa diye dalga geçen göteleklere gelsin.
2013-2014 sezon açılışında oynanacak süper kupa maçında galatasaray'ın rakibini belirlemiş maçtır.
fenerbahçemin kazandığı bir başka maç olarak tarihteki yerini almıştır.
--spoiler--
Fenerbahçe Türkiye Kupası'nı 6. kez alarak Kral Hakan Şükür'ün rekoruna ortak oldu.
--spoiler--*
iki takım arasındaki sıklet farkının yansıdığı, oyun kalitesi anlamında vasatın üstüne çıkamayan maç olmuştur.

aykut kocaman sisteminin temel vurgularından olan pozisyon muhafazasını belirli sürelerde yap(a)mayan fenerbahçe li oyuncuların, ilk dakikalarda yediği baskı bu yönden sürpriz olmamıştır. fenerbahçe nin ileri elemanlarına yaklaşamasa da trabzon un hücum hattı, takımın kabiliyet sergileyebilecek yegane bölgesi. orta alandaki soner ve mustafa nın çıtalarının bu seviyedeki bir takım için yetersiz olduğu bir gerçek. idealleri olan bir trabzon da bu iki mevki başta olmak üzere belirli takviyeler yapılmalı.

" türk futbolcusu neden basit oynamalı " sorusunun canlı örneği olan volkan ın oyundan alınışına dek rahat bir görüntü sergilemiş olan hasan ali nin, bu rakibini bulmuşken hücuma daha fazla katkı sağlaması beklenebilirdi. bugün fenerbahçe nin en iyi yönlerinden biri olan kanat oyununa gereksinim duymaması, bu tip eksikliklerin telafisi niteliğindeydi. mehmet topal ın bilhassa ilk yarıdaki canlı görüntüsü ve karşılarında pivot santrafor tipi bir oyuncuyu bulamayan egemen - yobo ve bekir in rahat oyunları, fenerbahçe nin pozisyon zafiyeti vermemesi noktasında değerliydi. sow un her zamanki gibi gerçekleştirdiği çapraz ve dikine koşuları, markajda boğulmayan arkadaşlarının daha da rahat oynamasında bir faktör olmuştur.

trabzon un, oyun disiplini ve adam takibi konusunda ciddi sıkıntıları olduğu görülmüştür. kadro kalitesi olarak rakibinin ağırlığına ulaşamayan bir realitede dahi salt mücadele ve ileri ucun ayaklarına bakan bir görüntü vermiş olan trabzon, türkiye ligi finallerinde 2 - 3 potasında tutunabilmek istiyorsa ciddi bir transfer ajandası oluşturmalıdır.

bunların dışında, zokora ya verilmesi gereken kırmızı kartı es geçen ve maç içerisinde dalgın bir görüntü sergileyen fırat aydınus un iyi olmayan yönetimi ; dirk kuyt un, bugün için etkinlik konusunda bir paye çıkarılamasa da, takım oyununa olan ilgisinin her an canlı olması ve yansıttığı tecrübe ; volkan şen in, oyun karakteri ile beraber bütün yeteneklerini elemine etmesi ; gerek mert in gerek tolga nın verdiği güven ve yaptıkları kritik kurtarışlar ; tolunay kafkas ın, tüm kozlarını sahaya sürmüşken sapara yı oyunun bitimine yakın bir zamanda tercih etmesinin yanlışlığı fark edilmiştir.
görsel
http://www.youtube.com/watch?v=hCjPYIl8r9g musanın kobrayı saldığı maçtır.
https://fbcdn-sphotos-e-a...33166119_1952041513_n.jpg
yorumu bile yapılmayacak basit maç. yendik, bitti. Nokta. yeni sezon ve yeni transferler hayırlı olsun. teşekkürler çocuklar.
64 maçlık serüvenin buruk sevinçli sonudur.
2012-2013 sezonununda son kez fenerbahçe'yi izlediğimiz maç. bu sezon mücadele veren , elinden geldiğince oynamaya çalışan her futbolcuya sonsuz teşekkürler bu sezon bize bol bol fenerbahçe' yi izleme fırsatı verdiniz. allah hepinizin yolunu açık etsin.
FENERBAHÇE TÜRKiYE KUPASINI 6. KEZ KAZANARAK HAKAN ŞÜKÜR'ÜN REKORUNA ORTAK OLMUŞTUR.
http://www.youtube.com/watch?v=H2sE7WyaBd0
fenerbahçemin fena kaydığı maç olmuştur.
lan ben diyorum bu memleket adam olmaz diye, sakal da var, dinleyen yok.

anlatayım:

trabzonspor taraftarıyım, memleketimden çok uzaklarda egede bir şehirde yaşadım bütün çocukluğumu. biz aileden gelenekten öyle gördük, çok fanatik bir futbol taraftarıydım. kafaları yerdim maç günleri. sikindirik lig maçlarına bile sabahtan moda girerdim. şota'nın gollerine sevindim, hami vurunca direkten dönerdi ben ağlardım, gökdeniz dripling yaptı mıydı ben yerimde zıplardım, yattara çalım geçince ben takla atardım olduğum yerde. egemen hata yapınca kafamı duvarlara vururdum.

Bizim oturduğumuz yerde insanlar hep istanbul takımlarını tutardı. siktiğimin sınıfında 30 kişide bi trabzonlu bendim, siktiğimin 1000 kişilik okulda tek trabzonlu bendim, koca siktiğimin ilçesinde 5 tane trabzonlu yoktu, biri ben biri babam biri de abimdik zaten. o sınıftaki insanlar 10 sene boyunca hep dalga geçtiler benle, o güce boyun eğen tiplerine bakmadan. ben onlara hiç anlam veremedim. azcık daha büyüyünce, daha akil maç izleyince gördüm ki, izmir tribünleri** gs altay maçında galatasaray taraftarıyla doluydu, manisa tribünlerinde fener maçlarında hep fenerin ismi yankılandı. kimse sahip çıkmazdı takımlarına. anca çekirdek çitlemeye gidilen sikik lig maçlarında onlar kendi takımlarını desteklediler. bi baktık, bütün xsporlular fenerliymiş meğersem. biz karadeniz insanıyız. benim babaannem 70 yaşında dağda odun taşırdı iki büklüm. otoriteye karşı gelmek, asilik** o toprağın kokusunda vardı. ben bu insanları tanıdım bildim. o toprağın takımını tuttum. inadına.

sonra biraz daha büyüyüp, dünyadan haberdar olmaya başlayınca anladım ki bu adil olmayan bir yarış. bir lig var ligde 2-3 tane takım var, onların parası var, kendileri çalıp kendileri oynuyorlar. taraftarları var, çoğu sadece bir renge inanmış, arkasında ruh yok, isyan yok. çocukluktan öyle görmüş devam ediyor. amcaları forma almış, çiklet almış. o da olmuş öyle.

sonra düşündüm, yahu, bir şeyin eğlencesi, zevki, güçlüye karşı güçsüzü tutmak değil midir? ben ne anladım bu işten hep kazanacaksam, şike yaptın* kazandın, bir oyuncuya 10 M€ bayıldın, aldın adam gol attı kazandın, ligindeki bütün takımların durumuna bakmadan bunu yaptın. onu da geçtim o adama bi yıl top oynar herhalde diye 5M€ para verdin. la bre adam, bre vatandaş, senin 1 milyon tanen, hayatı boyunca o parayı kazanamayacak toplasan. o gol attı, sen fakirliğin içinde devam ettin, evine sigaranı içtin. güçsüzü ezdin, güçsüzün gücü artmaya başlayınca erkenden kafasını ezdin*, herkese şakşak tutturdun, vatandaş,evinde çorba içti izledi. la biri de demedi ki bu nedir?

bu adil bir yarış değil dedim, ben maç izlemekten futboldan soğudum. soğuttular adamı, baktım bu iş yavaş yavaş çığrından çıktı. millet hatta şimdi, birbirini öldürmeye başladı. biri birinin elinden futbolcu aldı, sanki alan tarafın taraftarına çay demleyecek alper. bre adam, adam 5 yılda 10 M€ kazanacak. amını siktiğimin maçını izlerken çay almaya paran yetmedi, sen neyin taraftarısın. twitter'a gir, birbirine sokan sokana, birbirini siken sikene, yok neymiş benim yerim tavaymış. yok yav. bize kupa yerine semavermiş. ülkende bomba patladı 100 kişi öldü haberin yok. be adam, allahasen bi bak haline önce. adaletsizlik derken bunu kastediyorum işte: hem takımlar arasındaki relatif adaletsizlikten, bir de, biz sıradan vatandaşa giren kazıktan bahsediyorum. lan drogba'nın aldığı 5M€ yüzünden şu an ben 12 kişilik odada yurtta kalıyorum. bu nasıl adalet.

bu ülkedeki kulüp başkanları, allahasen kazandığın neyine yetmiyor. paranın köleliği her yere girdi zaten, bi eğlencemiz vardı, onu da aldınız elimizden. sokim parasına da, kupasına da, olmaz olsun böyle iş. ben kupa mupa istemiyorum arkadaş, şike mike de şikimde değil. uyanın arkadaşım artık. bu iş eğlence için yapılmıyor. anlayın şunu artık.
hak ederek almıştır. müthiş bir iş ve takım çalışması başarmıştır. sizce de öyle degil midir ?
Şike şike alınmış bir maçtır. 51.kupadır. tebrik ederim şahsen.
Tebrikler FENERBAHÇEM....Büyüklügünü dosta düşmana bir kere daha gösterdin...!
Bu arada , trabzonlu kardeşler üzülmeyin... bir sonraki galatasaray maçında cinconlar
" 2012-2013 kupa şampiyonu trabzonspor" diye pankart açar beraber sevinirsiniz...!

Tanım : Fenerbahçenin 2012 - 2013 sezonu türkiye kupasını aldıgı maçtır.