bugün

bitmek bilmeyen gecelerden biri daha...ama bunun bu meşrulaştırması var en azından en uzun geceymiş ondan geçmiyor..
20 aralığı 21 aralığa bağlayan gecede mi en uzun gece yoksa 21 aralığı 22 aralığa bağlayan gece mi sorusunu akıllara getiren doğa olayı. zira 21 aralık günü sınav sonuçlarının acıklanacağı duyumunu alan zaibatsu kişisi için bu gece baya uzun sürmüştür.

düdüt: imla
jfk den istanbula gelecek yolcular icin iskence günüdür.. ucak 5 saat rotar yapmıstır..
ssg'nin doğumgünü. geçen sene sabırtaşı yazarların toplu alımı yapılmışken bu sene sessizlik yaşanmaktadır.
aman sabahlar olmasın dileğinin gerçekleştiği gece.
derbeder insanlar için uzunluğunun manasız olduğu gece.
bu yıl 21 aralıkta bir astroloğa göre çok gizli şeylerin ortaya çıkacağı gün.

merakla bekliyoruz bakalım neymiş.
gecenin söz sahibi olduğu gündür.
gündüzlerin uzayacak oluşu kışın sevimsizliğini unutturur insana.
kimilerine göre
uzun sex,
uzun uyku,
uzun muhabbet,
uzun gece,
kısa gün,
gibi anlamlar ifade eden yılda 1 defaya masus bir gündür efendim.
(bkz: aralık sonu ocak başı)
kış uykusu başlangıcıymış.

not: yatmadan önce alarmları 5 ay sonraya kurmayı unutmayalım.
(bkz: bitmeyen gece)
21.12 olarak yazıldığı için simetrik bir gündür de ayrıca.
en uzun gecenin yasandigi gun. Kuzey kutbunda yasayanlarla birlikte annem icin de oldukca uzun bir geceymis. Bir bebek aglayarak gelivermis dunyaya. O gun yarindir ve dogumgunu olanlar icin ozel bir gundur. Eger yalnizsan hayal kirikligi ile sonuclanir.
selam olsun. özel bir gün, selamı hakkeder. birde 21 haziran var iki zıt kutup.
kesk, türk-iş ve ttb'nin grev yapacağı gündür.
gecelerin artık kısalmaya başlayacağının habercisidir.güzeldir.
hayata anlam kazandıran gün.
maya takviminde 2012 yılının son günüdür. ve de çok şükür ki, yılın en uzun gecesi olmakla birlikte, günlerin artık uzamaya başlayacağının habercisidir. sanki kış başlamıyo da yaza giriyomuşçasına sevindirir beni.
yılın en uzun gecesinin yaşandığı gün. en uzun gecede yalnızım diye dertlenenler var. sanki yılın 364 günü full geçmiş de bir bugün boş.
bu gece, en uzun geceymiş kuzey yarım kürede. sensiz her gece 21 aralık bana bu evrende.
'bügün ekinoks tarihi' diye lafa girdi hafif şişman, güler yüzlü,polis olmak isteyen dersane arkadaşım. 'ekinokss...' diyerek anlamadığımı belirtmem ile sözüne devam etti, 'bügün güneş ışınları oğlak dönencesine dik düşer, kuzey yarım kürede yılın en uzun gecesidir'

ösym doğru kabul ediyordu fakat bana göre yanlıştı bu bilgi, benim her gecem uzundu son 4 aydır, en uzunu ise ayrıldığımız gün yaşamıştım o gün anlamıştım einstein haklıydı zaman göreceliydi.

'bügünden sonra gündüz süreleri uzayacak' diye açıklama getirmeye devam etti 'bügün gölge boyunun en uzun olduğu gün'

'benimde gündüzlerim uzayıp gecelerim kısalır mı acaba diye düşündüm sanırım olmazdı, aklıma sevmediğim bir dizi olan kaybolan yıllar dizisinin şarkısı geldi.ahh ben seversem...'

bir an onu dinlemediğimi anladı, 'dinle hacı dedi bunlar önemli sınavda çıkabilir'

'dinledim' dedim 'bügün yılın en uzun gecesiymiş'

onayladı, bana göre hala einsten haklıydı.

şu karanlık gecenin bir sonu olmalı
hiç dönüşü yok bu kaçışın

ah ben seversem
ağlar gökyüzünde yıldızlar

2000 yıldan daha büyük bir iddianın göt olacağı gündür.
madem 6 gün gece olacak yani bu demektir ki herkes okula gece gidecek, o zaman 1. öğretimlerde harç versin.
olacak tek şeyin, sözlüklerdeki eğlence olacağı tarihtir.
Tedbir olarak kırt kırtlı el feneri aldıran gün.

Not: kırtkırtlı el feneri : mekanik etkiyle sarj olan el feneri.