bugün

çomarların da okuması gerek.
"Hayvanlar ve proleterler özgürdür" gibi bir ifade geçiyor kitapta. O ifade beni çok etkilemişti. hayvanların devrim Yapma ihtimali ile ploreterlerin devrim yapma ihtimali aynıdır sonucu çıkıyor.
Okudum, tavsiye ediyorum.
hevesle aldığım ama henüz okumadığım kitaptır. bir ara editlerim.
bu kitabı yazan zeka hayran olunası.

sevbak falan aklımın evvelinde düşünemeyeceği şeylerdi.
Orjinal baskısı, 1950 yılına ait.
görsel
Ilk türkçe baskısı, 1958 yılına ait.
görsel
Dilin değiştirildiği, kelimelerin kaldırıldığı, insanların her daim izlendiği ve hatta kitapların yok edilerek geçmişin dâhi değiştirildiği bir korku ütopyası.
Okuyun .
Kitabı çok iyi ancak filmi aynı tadı vermeyen bir distopya.
büyük biraderin gözü üstünde.
ilk okuduğumda öyle etkilendim ki gece rüyama girmişti.
orwell'in guzel fakat overrated kitabi.
George Orwell‘ın bir erken uyarı kitabıdır. tabii bu uyarıyı bizim dikkate almadığımızı mevcut duruma bakılınca görebiliyoruz.

faşizm mi istiyorsunuz? alın okuyun ve sonra içinde bulunduğunuz ülkenin şartları ile karşılaştırın bakın sonuç ne çıkıyor?

“Kimsenin iktidarı sonradan bırakmak amacıyla ele geçirmediğini biliyoruz. iktidar bir araç değil, bir amaçtır. Kimse devrimi korumak için diktatörlük kurmaz; diktatörlük kurmak için devrim yapar. Zulmün amacı zulümdür. işkencenin amacı işkencedir. iktidarın amacı iktidardır.”

“Hükmetmek, acı çektirmekle ve aşağılamakla olur. Hükmetmek, insanların zihinlerini darmadağın etmek, sonra da dilediğin gibi yeniden biçimlendirerek bir araya getirmekle olur.”
Okurken depresyona girilen kitaptır.
Okurken depresyona girilen kitaptır.
adeta günümüz muz cumhuriyetinin birebir tasviri olan romandır.
hükümetin teleekranlarla, hoperlörlerle, baktığınız her yerde big brotherın porpaganda yapıp goldstein i lanetlemesi.
her musbetin kaynağının goldstein hainin gösterilmesi.
aksini düşünenin düşünce polisi tarafından tutuklanıp yargılanmadan yıllarca hapis tutulması.
biri bizi gözetliyor programına ilham kaynağı olmuş george orwell romanı.
Ütopya değil distopyadır.
Sosyalist düzen eleştirisidir; toplum sadece okunmak istenen haberleri okur, başka güç tanımaz, tuvaletler yan yanadır, herkes aynı kıyafeti giyer ve aynı düşünmeye itilir. Seks yasak ve büyük bir ayıptır, hatta bilim adamları seks olmadan üremeyi bulmak için çalışmalar yapmaktadır.

Bunlara karşı çıkmak isteyen bir takımı ise eziyetlerle büyük abiyi sevdirmeye çalışılır, en sonunda başarılı da olunur.

Fena değildir ama muazzam da değildir. Orwell'i sevmem, fazla ilgi görmüş bir kitaptır.
orwell kadar taş düşsün başınıza.
her yıl ergenlerce hortlatılan başlık.
big brother is watching you yani, sana tanıdık geldi mi tatlişçim?
(bkz: big brother is watching you)
Sosyalist düzen eleştirisinden ziyade çatır çatır dine ve dindarlara göndermeler yapan bir kitaptır. Hatta dinlere fazla mahal verirseniz muhtemelen bu tarz bir düzen zamanla oluşacaktır.

Orwell' ın dediği gibi, gelecekte kitapta bahsedilen durumlar gerçekleşmeyebilir ama benzerleri olacağına sizi temin ederim.
George Orwell'in güzel bir kitabı. Çoğu kitabı gibi.
Sosyalizm değil, despotizm eleştirisidir. Orwell bu kitabı halkın refahından yana olduğu için değil, bir pisliği diğer pisliğe karşı savunmak için(emperyalizm'i sosyalizm'e) yazmıştır. Ama her okuyan ister istemez kendi ideolojisine göre eğip büküyor. Netice olarak efsane bir roman.
george orwell in en iyi kitaplarından biridir. "Akıllılık çoğunluğa bakılarak ölçülmez" sözüyle düşüncelerime tercüman olmuştur.
Bu kitaptan alıntı beholder isimli bir oyun vardır. Kesinlikle tavsiye ediyorum.