bugün

fi zamanında; bir çok şey için sınırların kalkmasıdır.

şimdi; bir çok şey 13-14 yaşında yapılabilir.
bugün itibariyle geride bıraktığım yaş.
başlarda sabırsızlıkla bu yaşı beklersin. ama sonra bazı ufak tefek şeyler dışında diğer yaşlardan bir farkı olmadığını anlarsın.
üstüne on yıl daha yaşamışım, maşallah.. * *
(bkz: insanın şizofrenik çağı) . ergen gerisi, intiharın eşiğinde yaşanan bir gençlik..
yolun çeyreği eder. belkide tamamı...
ergenlikten gençliğie ilk adım.
hayatın en güzel dönemi iken öss belasıyla ziyan zebil olmuş yaş...
diğerlerinden(17,19,..) hiçbir farkı olmayan,değişikliğin sadece özgürlük bakımından gerçekleştiği yaştır.
doğum gününün kerhanede kutlanmasıdır. her ne kadar çoğu kişi hayatında bi değişiklik olmadığını söylese de mutlaka vardır. artık giremediğin mekan yoktur bi kere. öyle ota boka ebeveynlerini karıştırmazlar,varsa bi borcun kendin ödersin devlete veya şahsa. ertesi gün de hemen bi ehliyet kursu arayışına girilir. anlıcağınız üzere hayat küçük veya büyük değişmektedir.
oy verebilecek, idam edilebilecek, evlenebilecek, ehliyet alabilecek, silah taşıyabilecek kadar büyük; ama kendi içeceği içeceğe kendisi karar veremeyecek kadar küçük olan yaştır.

(bkz: içki içme yaşının 24 olması/#10484744)
hiç gelmeyecek sanılan, gelmesiyle geçmesi bir olan yaştır.
benim yaşım.ama yaşıtlarım gibi lisede değil üniversitedeyim.*
çoktan geçtiğim, özlediğim yaş.
ebeynlerden izin almadan seks yapılabilen yaş.
Özledim 18'yaşımı ah ulan özgür olucam triplerine girmiştim bir bokta olmamıştı 18' olduğum günün ilk sabahı bi farkını göremedim 21 yaşındayım halada bir farkını göremedim.
oldum da ne oldu denilen yaştır.
- nazım abi 18 oldum.
+ ooo kardeşim yarın yol parasını koy cebine karaköy' e gidelim seninle.
- bitanesin be abi.
artık özgürüm her istediğimi yapabilirim gibi bir düşünce söz konusu değildir. ee ne oldu 18 olduk?
Reşit olma duygusuyla çoğu ergenin yaş sınırı olan mekanlara beleş mala saldırır gibi gitmesi bu durumu açıklar.
Hemen hemen yolun dörtte biridir.
ehliyet alabilecek olmak dışında bir fonksiyonu yoktur.
abartıldığı kadar bir durum değildir.
hala ergenlikten çıkılmayan bir yaştır. kızlar için tekrar evden çıkarken izin almak gerekecektir, erkeklerse zaten çoktan evden çıkmış, sokağa açılmıştır. pek de önemli değildir. 22 ile sonrası daha iyidir. *
çoçukların ailesinin izin vermediği şeyleri yapma hayalinin atıldığı zamandır.
bugün bir gazeteciyi sokakta öldürmek veya bir kızı testereyle kesmek için hâlâ çocuk sayılan yaş.