bugün

Hayatın en güzel zamanlarıdır.
Sonrası hep tutunma çabası.
hayatımın düzelmeye başladığı lakin 20sinde yeniden boka sarmaya başladığı yaştır. aynı zamanda en fazla hayal kurulan yaşlardandır.
beklemeyi öğretecek ve zamanla olgunlaştıracak yaş basamağıdır!
18 yaşımda dostoyevski'yi, gorki'yi, turgenyev'i ilk defa okumaya başladım. O zamanlar mutlu sayilmazdım ancak mutsuz olduğumu da bilmiyordum. 21 yaşında nietzsche okumaya başladım. Aynı yıl akıl hastanesine yatırdılar beni. Kim olduğumu merak ediyordum bir de çok mutluydum. Bipolar teşhisi kondu. 25 yaşına geldim biraz olsun aklım başıma geldi. Hayat geçmiş gitmiş, farkında değilim. Sözlüklerde vakit öldürmeyin gençler. 18 yaşımdaki halime tavsiyem bu olurdu herhalde. Disiplinli bir şekilde çalışın. 18 yaş geç bir yaş ama çok da geç sayılmaz. Hedefiniz bir yazar olmaksa 18 yaş geç bir yaş. Biraz mutsuz olun. Burayı fazla önemsemeyin. Biliyorum bazıları dalga geçecek ama sizden bu biraz da 18 yaşıma öğüt gibi olsun. Her şey gönlünüzce olsun. Babadan zengin değilseniz ve bu yaşlarda iyi bir mevki kovalamiyorsaniz, ilerde insan bile sayılmıyorsunuz. Bir de boş boş sistem eleştirisi yapmayın. Önce siz sonra toplum.
iki katını geçtiğim yaş...nasıl geçti lan onca sene...
özledim 18 yaşımı
ne ara geçti ne çabuk geçti 2 yıl anlamadım.
Yasal olarak özgür olunan yaş.
Arkadaş burada reşit olunca istediği her boku yiyebileceğini sanıyor. Artık bir bireyim demiş bir de. 18 den küçükler ne lan derler adama. Biz de reşitiz ama sabahlara kadar içip dans edemiyoruz. Neden biliyor musun. Özgürlük özgürlük diye kaçtığın şehirlerde öğrenciyi tutan sikiyor. Kyk yurdu çıkmadıysa aylık 500-700 gibi parayı sadece kaldığın yere vereceksin karşim. Ondan arta kalan paranla sabaha kadar içebiliyorsan gel boynuma dolayabilirsin sıkıntı yok. Şehir şehir hatta ülke ülke gezeceğim diye düşünenleriniz de çok. Kesin Gezersiniz karşim. imza attıracak keriz bulman lazım önce. Vize final haftalarına denk getirmeyeceksin. En önemli ayrıntı okul uzarsa bacağına sıçarım senin diyen bir baba. Evet. Böyle düşünen avellerin yarısı okul açıldıktan iki hafta sonra memlekete dönüyor. Az realist olun amk.
girdiğinizde size çok büyük gelir ama 10 sene sonra baktığınızda çocuk olduğunuzu anlarsınız.
Her genç bireyin gelmek isteyip bir an önce istediği her şeyi yapabilme özgürlüğüne sahip olacağını zannedip sabırsızlıkla beklediği yaş.
hiç bir yaştan farklı olmayan yaştır ama psikolojik etkileri vardır.
https://www.youtube.com/watch?v=RIrzc6_EeLE
Yarak kürek bi sikten anlamayan boşa kürek çeken aptal saptal zamanların baş gösterdiği yaştır. Siktiriniz gidiniz efenim.
öncesinde hep olmak istediğim, sonrasında tekrar daha öncelerine gitmek istediğim yaş. olm böyle boktan olacağını bilsem 18 olmadan ölür mölür bir şeyler yapar geçmezdim lan şu yaşı. niye kimse "dur aq mal mısın? n'abıyon?" demedi?
o zamana kadar zaman yavaş sonrasında ise çok hızlı geçer. tecrübelerimle sabittir.
Yavaş yavaş terk etmeye yaklaştığım yaş.
Çok salak olduğum bir yaş. Şimdiki aklım olsa geleceğime daha çok yatırım yapardım, daha çok okur, çalışırdım. Ama fena da gezip eğlenmedim he! iyi ki yapmışım. Evet sevgili genşler, ne demiş Turkey markamız: Discover the potential!
Sadece giriyorsunuz. Bir sene daha yaşlanıyorsunuz bi bok değişmiyo yani.
girdim.
mutlu muyum ?
hayır.
değişiklik var mı ?
yok.
girmeseniz de olur
18 yaş; ilk sigaram.
ağlıyordum, gülüyordu.
kurtuluş var, var diyordu!
okuduğum o son kitap.

hep bu dizeleri getiriyor aklıma.
dört sene öncemin yaşı. ya da sonramın.
Bir an önce gelsin ister dururuz hep sanki çok şey değişecekmiş gibi sonra bir bakarız sigortadan yararlanamıyoruz. Niye evli gözüküyoruz. Haliyle bir şekilde tüm ilgi üzerimizde ama haberimiz bile yokken evli olmakta gerçekten baya değişik. Sonra millet gizlice evlendin mi diye dalga falan geçmeye başlıyor gelde gülme bu nasıl iştir ya işsizliktir anlamıyorsun bile. Ya bari sigortadan düşürüyosun insafsız niye evli gösteriyosun anneme nasıl hesap vereceğimi bilemedim tabii. Sonra düzeltiyorsun tüm karışıklığı ömür boyu unutamamakta cabası olur artık.
gün itibariyle elde ettigim yaş söylenene göre bayağı bir sosyal hakka sahip olmuşum.
reşit olma yaşı olarak belirlenmiş yaş. Fakat bunu kim belirlemiş merak ediyorum. Yani neden 18? Öyle insanlar var otuz yaşında çocuk gibi hareket ediyor. Öyleleri de var 17 yaşında çoğu yetişkinden daha oturaklı.
18 yaş herşeyin dönüm günü gibi dursada hayatında çok birşey fark etmiyor oy kullanıyorsun...
hayatımın siyasi görüş ve idrak edebilme becerisi olarak en çok değiştiği zamanlardı. benim için yeni bir yaşama başlangıç oldu desem yeridir.

18 benim için güzel bir seneydi.