bugün

Evet memesi.
Alım gücü yetersizliği nedeniyle Venezuelaya döndük. Bir çanta para götürüp ancak ekmek alabileceğiz sanırım.
Geçen yıl 600 küsür olan zorunlu trafik sikortası bu sene 2k yı geçmiş.
Evin barkin varsa yine eh iste guzel maas dedigin artik 25-30 Dan basliyo.
13 bin maaşla 23 bin lik hayat yaşamaya çalışanların düşeceği durum.
2 katı da yetmiyor hiç. Türkiye de adam akıllı hakkıyla yaşama maliyeti 3500 dolar.
Hayat pahali geliyosa seni er meydani olan ozel sektore cagiriyoruz dhdhdjd. Ya da yurt disi..
Asgari ücretli ne yapsın? onların evi de kira.
13.000 x 6 ile istanbul'da ev bile alamıyorum. Tengri 13.000 alanların yardımcısı olsun.

Eved.
743 Euro yapıyor. Avrupa'da genel olarak maaşların 1000 eurodan az olmadığı düşünülürse Türkiye'nin ne kadar korkunç durumda olduğu her şekilde belli oluyor.
Bi s.g derim bu ülkede hala aylik cebine 2bin girse şükreden insanlar var şu at gözlüğünü çıkartin artik biraz.arka sokaklari gezin.
haklı bir isyandır. biz de çok şükür tee 16-17 sene evvel borcun altına girip ev sahibi olduk kira derdimiz yok ama yetmiyor işte arkadaş. ulan bir fatura geliyor eve fatura mı orhun kitabelerinden kesit mi belli değil 1 metre uzunluğunda amk..

kanatlı hanım yazmış ben de yazayım. sene başında önceki kullandığım arabaya trafik sigortası yaptırdık 800 küsür lira tutmuştu. şimdi dün 2. el bir araba aldık daha ufak onun trafik sigortası 3100 lira tuttu. arabası olan adama kalp krizi geçirtirler bu ülkede oğlum 13 bin lira neyine yetecek. bir markete çıksan içerisinde sadece yarım kilo et olan bir alış veriş 1000 liradan aşağı çıkamıyorsun. nebatiye falan sorsan durumlar çok iyi her şey süper gidiyor ama işin aslında delik günden güne daha da büyüyor..
Ben 13000 liradan fazla kazandığım için beni ilgilendirmiyor. Beni ilgilendirmiyor diyorum hanımefendi.
ulan 13 bin lira yetmiyorsa asgari ücretle çalışanların hali ne olacak bir düşünün.

13 bin lira yetmiyormuş pehhh.
sen 13bini dolar olarak alırken gör.
Paramız pul olmuş nasıl yetsin?
Niye herkez asgariyi baz aliyor asgari gene iyi ya hiç olmayan adam dogururken dogalgazli guvenlikli sitede dururken bana mi sordu da asgari yetmiyormus.biz aylik bagzen bin tlye idare ediyoruz.napalim simdi.
istanbul'da mümkün değil. Şu bin liraya geçinen maaşlı ak-it, hesabını anlatsın da biz de geçinelim.
Biraz şovdur abartmayın bence.
satınalma gücü açısından 13 bin lira aylık gelirle toplum da orta kesim bile sayılamazsınız.
hele ki 4 kişilik bir aile için 13 bin lira gelir köşeye kaza bela parası biriktirmek, çocukların geleceğine yatırım yapmak olmadan "eh işte" denilecek seviyede.
eğer çocukların üniversite-eğitim masrafları, kaza bela parası köşeye 3-5 kuruş ayıralım, gelecek için yatırım, ev dekorasyonu vb durumları da düşünülürse 13 bin lira düşük gelir seviyesindedir.

13 bin lira aylık gelirle tatil sinema tiyatro müze dışarıda yemek gezmek giyim eş dost akraba ziyareti hediyeleşmek yapamazsınız.

konuyu aslında maslow triangle ve matematiklojik açısından ele alıp "sen 13 bin lira ile ye iç sıç üre öl seviyesinde bir insan olarak değil de anca bir memeli olarak yaşarsın" demek lazım da...
entry uzar, kimse okumaz, okuyan da pek anlamaz.
Hızlıca bi göz gezdirdim de millet 25-30k maaştan bahsediyor. Hangi ülke vatandaşısınız abicim siz? Ayaklarınız yere bassın lan biraz ülkenin %70'i bunun 1/3'ü parayla hayatlarını idame ettirmeye çalışıyor amk hangi 25-30k bu? Alayınız esra ceyda mısınız anlamadım ki...
13 bin maaşı az bulanlar 113 bin maaşla bile geçinemzler belli.
Tek kişi yaşıyorsanız ve tefecilere borcunuz yoksa gayet de yetebilecek maaştır.