1. 1.
  azerbaycan'da bir rayon.
  -1 ... pipishik
 2. 2.
  ömrümün bir yılının geçtiği güzel ilçe.

  aşılmış (alışılmış değil aşılmış) bir tedirginlik, halkla devletin barışık olduğu kürt ilçesi, pkk'nın barınamadığı, yıllar önce sadece uzaktan bir roketatarla polis lojmanına saldırabildiği(öyleymiş öyle anlatırlardı) o zaman tabelasında beşbinbeşyüz yazan aslında tek tek saysan üçbinbeşyüz insanın yaşamadığı güzel ilçe.

  hüseyin vardır orada. candır. amcaoğludur (öyle derdik birbirimize). özlenendir. neyse bu hüseyin taksi ile siirt'ten şirvan'a dönmektedir. orada siirtten şirvana minibüslerin yanısıra dolmuş gibi çalışan steyşşşin taksiler vardır.

  neyse kararmış hava, dolmuş taksi, amcaoğlu hüseyin, yeni atanmış bir öğretmen bayan ve bu öğretmen bayanın babası bir de şöfor, şöforun adını unuttum ama kusura bakmasın. zaten sözlüğü okuyup da -la hoca unuttun mu adımı diye soracak değil ya.

  siirtten ilk tepe aşılınca şirvanın ışıkları görülür, şirvan yol boyu uzandığı için ışıklar uzaktan diğer bütün ışıklar gibi dans eder ama şirvan'a büyük bir kent havası katar.

  öğretmen bayanın babası dayanamaz hüseyin'e

  -yeğen şirvanlı mısın? der

  hüseyin:
  -evet amca der.

  öbb ışıkları görülen yerin şirvan olduğunu çakmış vaziyette:

  -şirvan ışıkları görülen yer mi der? ve devam eder güzel görünüyor.

  hüseyin:
  -he amca orası. güzeldir. doğunun parisi desem yalan olmaz.

  öbb:
  -o kadar güzel yani?

  hüseyin:
  -valla öyle. eyfel kulemiz, olimpik havuzumuz, şükrü saraçoğlu gibi stadımız var. der ama gayet ciddidir.

  öğretmen bayan atlar ciddi misini? diye.

  hüseyin ciddiyeti hiç bozmaz:

  -yalan söylüyor gibi bir halım mı vardır der?

  öğretmen bayan ve öğretmen bayanın babası umutlanırlar birden:

  neyse şirvan'a girilir. hüseyin başlar tanıtmaya:

  -aha eyfel kulemiz (şirvan'ın girişindeki toplasan üç metre boyundaki saat kulesi), az ilerisinde aha olimpik havuzumuz (ineklerin arasıra su içtiği muhtemelen kaymakamlığın ilçeyi güzel göstermek için yaptığı ama bir halta benzemeyen yarım metre derinliğindeki havuz), daha aşağıda görülen de saraçoğlu stadı (ilçenin tek halı sahası) (parantez içindeki açıklamalar enemyof'undur)

  evet... bunlar vardı. ve güzeldi.

  ama hüseyin'in unuttuğu bir şey vardı: - o da şirvan'ın uçsuz bucaksız sahili.

  yok deniz yok şirvan'da... ama akşam güneş batarken sadece güzeşin kızıldığı kaldığında uçurum altı sisle kaplıysa gerçekten güneş denizin altında batıyormuş gibi hissederdiniz.

  bir de o bahçe. bizim bahçe dediğimiz kahve. bahçesi olan tek kahve. çaycının -üç çay biri süzgeç diye bağırdığı kahve.

  amcaoğlu be, şirvan akşamüstleri güzelmiş.
  5 ... enemyof
 3. 3.
  siirt in 6 ilçesinden birisi.
  ... mcices
 4. 4.
  ciner grubuna ait bir bakır madenin bulunduğu siirt' in ilçesi.
  ... isipsiz
 5. 5.
  siirt'in kuzeyinde kalan bir ilçe.hizan'ın da güneyinde.ilçe mi desem,mahalle mi desem bilemiyorum ,çok ufak. bi ucundan diğerine yürümek yaklaşık 5,5 - 6 dakika alır.ama insanı iyidir.hastır.terör yoktur.bir adet lokanta,iki adet market bulunur ki seviye yükseltir.ha bir de halı saha vardır.öyle bildiklerinden değil baya evdeki halılardan sanarsın.*
  ... zencinho
 6. 6.
  (bkz: özpınar köyü) diğer adıyla (bkz: hesras) bu ilçeye bağlıdır.
  ... kitapsizyazar
 7. 7.
  istanbulda metro city alışveriş merkezinin karşısındaki eskiden ara sıra babamın bizi götürdüğü biraz pahalı fakat yemekleri güzel olan kebapçı&restaurant.
  ... cok hucreli hayvan
 8. 8.
  Siirt ilinin bir ilçesidir.

  Şirvan ilçesi aynı zamanda pekmeziyle de ünlüdür. Dişlinar köyünde üretilen zivzik narı ile meşhur olup Ormanbağı Köyü üretimi pekmezi de meşhurdur. ilçede canlı alabalık tesisleri mevcut olup Siirt ili ile arasındaki mesafe 26 km dir. iki tarihi kilise sadece Şirvan ilçesi sınırları içerisinde bulunmakta olup Maden köyünde bakır madeni çıkmak da hammadde olarak ta yurtdışına gönderilmektedir.
  ... turkmen balasi