1. 1.
  bir şehzade mustafa da kanuni sultan süleyman'ın ve gülbahar sultan'ın oğludur. halk tarafından çok sevilmesine rağmen, babası kanuni onu boğdurur.
  16 ... goksunv
 2. 2.
  şehzade mustafa kanuni'nin beş oğlundan biridir. Şehzade Mehmet'in ölümünden sonra, tahtı haketmesine rağmen hürrem sultan ve damat rüstem paşanın kanuni'ye yaptıkları baskı sonucu boğdurulur ve kanuni'den sonra tahta geçen Sarı Selim ile birlikte duraklama devri başlar.
  14 ... editor
 3. 3.
  kimi aydınlara göre Osmanlının yukselısten duraklamaya gecısındekı donum noktası sehzade mustanın hurrem sultanın entrikaları sonucu kanuni tarafından 38 yasında bogdurulmasıdır. halk tarafından cok sevılen sehzade mustfanın oldurulmesı osmanlıda ınfıal yaratmıstır. ve 1600 lerde baslayacak olan celali ayaklanmalarına on ayak olmustur.
  13 ... nickimle değil entrylerimle hatırlanmak isterim
 4. 4.
  cellatlar saldırdığında kendisini perdenin arkasından izleyen babası kanuni'ye "yerin cehennem olacak baba" diye haykırmıştır.

  edit: rivayettir.
  18 -4 ... endustriyel siyah
 5. 5.
  dedesi selim'e benzediği rivayet edilen şehzade...

  hürrem'den doğma kardeşlerinden cihangir'in öldürülmesi üzerine üzüntüden öldüğü, bayezid'in ise hürrem'e* "o bizim güvencemizdi, şimdi yaşıyor olmanın sebebi annem olmandır" demesini sağlamış şehzade.

  edit: bu diyalog da rivayettir. bu editi de entırinin beğenilmesi üzerine yapma gereği duydum. ha bu arada, haksızsın süleyman!
  20 -2 ... endustriyel siyah
 6. 6.
  sultan mustafa'da da denir. ordu ve halk tarafından cok sevilirdi. hatta bu asiri sevgi sonunu da hazirladi. kendi oglunun padisah olmasini isteyen aleksandra lisovska ile yonetimde daha etkili olmak isteyen rüstem pasa'nin birlikte hazirladigi bir komplo sonucunda kanuni tarafindan idam ettirildi. rustem pasa onun muhrunu calarak onun kaleminden cesitli mektuplar hazirlamis ve bunlari daha sonra kanuni ye teslim etmistir. olumu ardindan halk ve ordu da rustem pasa yi yerinden etmis lakin onun yerine gelen ve cok iyi bir sadrazam olan damad kara ahmet paşa da rustem pasa nin entrikalarindan nasibini alacak ve idam edilerek yerini tekrar ona birakacaktir. sultan mustafanin arakasından pek cok agıt ver mesriye yazilmis devletin kotu gidisi bu olaya baglanmıstır.
  9 ... gory eagle
 7. 7.
  taçyalılı yahyanın şehzade mustafa hakkında yazdığı şiir

  MEDED meded bu cihanın yıkıldı bir yanı
  Ecel celalileri aldı Mustafa Han'ı
  Dolundu mihr-i cemali bozuldu erkanı
  Vebale koydular al ile al-i Osman'ı

  Yalancının o kuru bühtanı, buğz-ı pinhanı
  Akıtdı yaşımızı yakdı nar-ı hicranı

  N'olaydı görmeye idi bu macerayı
  Yazıklar ane ki reva gördü bu re'yi gözüm
  Nesim-i subh gibi yerde koyma ahımızı
  Hakaret eylediler nesl-i padişahimizi

  Bunun gibi işi kim gördü kim işitti aceb
  Ki oğluna kıya bir server-i Ömer-meşreb
  ilahi cennet-i firdevs ana durağ olsun
  Nizam-ı alem olan padişah sağ olsun
  14 ... invincible
 8. 8.
  şehzade mustafa kanuni sultan süleyman'ın oğlu. hürrem sultan ve sadrazamın siyasi oyunları sayesinde babasına isyan ediyormuş gibi gösterilerek zor durumda bırakılmıştır. babası tarafından imparatorluk çadırında boğdurulmuştur. bu olayı padişah çadırda izlemiştir. çok yetenekli bir komutan olduğu söylenir kendisine ait has ordusundaki askerler o dönemde en iyi seviyesinde olan osmanlı ordusunda bile belli olacak kadar iyi giyimli ve yetişmiş bir haldeymiş bu durum şehzadenin padişaha isyan edecek bir ordu hazırladığı söylentilerine de dayanak olmuştur. yerine veliaht olması gereken sehzade bayezid yine siyasi oyunlar yüzünden iran'a kaçmış orada idam edilmiştir ve tek veliaht sarhoş selim kalmıştır.
  9 ... ada vapuru carki
 9. 9.
  kanuni sultan süleyman'ın gülbahar hatundan olma oğlu.halkı tarafından inanılmaz derecede sevilen biri.hürrem sultanın entrikaları sonucu boğdurulan zat-ı muhterem.mekanı cennet olsun
  9 -1 ... lunky
 10. 10.
  kanuni sultan süleymanın oğlu.
  mahidevran sultandan olmadır.
  şahzade mustafa yeniçeriler tarafından sevilen ve babasından sonra tahta çıkmasına kesin gözüyle bakılan bir kişidir.
  ancak hürrem sultan'ın, babası kanuni sultan sülaymanın gözünü bağlamasıyla tüm bu iyi özelliklerine rağmen babasının emriyle boğularak öldürülmüş ve osmanlı devletinin seyri değişmiştir.
  duraklama dönemi sarı selimin tahta çıkmasıyla kaçınılmaz olmuştur. (#5295935)
  6 -1 ... tel cambazi