1. 1.
  1965'de Çeçenistan'ın Vedeno Bölgesi'nin Vedeno köyünde doğdu. 1987 yılında Moskova'da mühendislik eğitimine başladı. Öğrencilik yıllarında devrimci kişiliği ile ön plana çıkmıştı. Moskova'da odasının duvarında Che Guevera'nın posterinin asılı olduğunu verdiği bir demeçte dile getirdi.

  1991 Ağustosu'nda Moskova'daki hükümet darbesi sırasında Yeltsin taraftarları arasında yer aldı. Adını ilk defa Çeçenistan'da yaşananları dünyaya duyurmak için bir Rus uçağını kaçırarak Ankara'ya indirdiğinde duyurdu.

  1992 yılında Cahar Dudayev'in emri ile Abhazya'ya gönderilen Çeçen birliklerin komutanı iken, Abhazya'nın Gürcü işgalinden kurtulmasında birinci dereceden etkili olan Kafkas Halkları Konfederasyonu (KHK) birliklerinin komutanlığına getirildi. Abhazya'nın ardından Çeçenistan'a dönerek Dudayev'e karşı muhalefete geçen Rus yanlısı silahlı birliklerin dağıtılmasında etkili oldu. 1994 yılı aralık ayında Ruslar'ın Çeçenistan'ı işgal etmesiyle Çeçen komutanların en önemlilerinden biri haline geldi. 1995 yılı başında Rus savaş uçakları Şamil'in Vedeno'daki evini bombalayarak ailesinden 11 kişiyi şehid ettiler.

  Rus güçlerin sivillere karşı giriştikleri katliamların en üst seviyelere ulaştığı Haziran 1995'de, yaşananları dünya kamuoyuna duyurabilmek için 150 savaşçının Budennovsk kentine düzenlediği eylemi yönetti.

  1996 yılı Nisan ayında Çeçen Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri Komutanlığı'na getirildi. Ve Rus güçleri Çeçenistan'ı boşaltmaya mecbur eden Cahar-Kale(Grozni) operasyonunu komuta etti. 1998 de Cahar-Kale'de yapılan Çeçen-Dağıstan Halkları Kongresi'nde başkan seçildi. Kongrenin ikinci toplantısında alınan kararla 1 Ağustos 1999'da kurulan islam Şûrâsı'nın başkanlığına getirildi.

  1999'da Rusya'nın Çeçenistan'ı yeniden işgali üzerine Çeçenistan'a dönerek doğu cephesi komutanlığı görevini sürdürmeye başladı. ikinci savaş sırasında da başkent Grozni'yi savunan Basayev, kentten çekilirken yaralanmış, bir bacağının bir kısmı kopmuştu. Basayev, Devlet Başkanı Aslan Mashadov'un emrinde Çeçenistan Silah *
  6 -2 ... western
 2. 2.
  dünyadaki emperyalist zulme kurban olan bir müslüman lider.
  6 -2 ... 007
 3. 3.
  http://www.ntvmsnbc.com/news/379406.asp
  ... laedri
 4. 4.
  "bir dava uğrunda ölünecek kadar değerli değil ise uğrunda yaşanacak kadar da değerli değildir"

  hayatını bağımsız çeçenya yolunda tüketmiş liderdir. gün itibari ile gelen haber hüzne boğmuştur. dünya üzerinde bitmek tükenmek bilmeyen zulme direnen bir kahraman daha kalleşçe şehid edilmiştir. ilk değildir son da olmayacaktır. yüzyıllardır işgal edilmiş topraklarının bağımsızlığını görememiştir bu insan. dileğimiz ve gayretimiz şeyh şamil'den bu yana devam eden mücadelemizin muvaffakiyetle sonuçlanmasıdır.

  (bkz: bir öldük bin dirildik)
  18 -2 ... palta
 5. 5.
  evinin duvarında che guevara'nın garibaldi'nin ve kafkas kartalı şeyh şamil'in fotoğrafları asılıydı. aslan maşadov'un öğrencisiydi. ölmeden önce şeyh şamil'in kılıcını taşıyordu.
  3 ... chazsmyr dhuunyl
 6. 6.
  (bkz: shatoi pususu)
  (bkz: nalcik baskini)
  (bkz: yurt pususu)

  askeri dehasının ıspatlarındandır.
  4 -1 ... chazsmyr dhuunyl
 7. 7.
  müslüman çeçenistan'ın zulümden kurtulması için önce ailesini sonra kendisini feda eden cengaver.
  6 -1 ... 60 yasindaki kelebek
 8. 8.
  şamil basayev, 965 de dogar 987 de muhendistlık egitimine baslar tam bir che hayranıdır che'nin düşü latin amerikanin özgürleşmesiydi basayevin düşü de kafkasya'nın özgürleşmesi kendisini çeçen davasına adayan efsanevi komutan 1. çeçen savasında masadovla yan yana savasmış dudayev çeçen cumhuriyetini kurduktan sonra baseyev genel kurmay baskanlıgına atanmıs sonra ruslar için çeçenya'nın ellerınden gitmesi tum kuzey kafkasyanın da düşmesi demek oldugunu biliyorlardı ve 2. çeçen savasına çeşitli bahanelwrle baslatılmıs oldu gerek dudayev'in suikasle şehit edilmesi gerekse yandarbıyev'den masadova tum çeçen komutanların şehit edilmesi onu bir an olsun durdurmamiştır hatta onun çeçen davasına inanişi güçlendirmiştir. onu dunya grozni kusatmasındaki kahramlıyla duyurdu daha cok. cunku grozniyi rus birlikleri 2, 3 çemberle kusatmıs basayev ve mucahitleri(gerillada diyebilirsiniz) 3500 kişi o çemeberi yararak 600 şehitle grozniden çıkmayı basarmıs cıkarken savascılarıyla en önde gitmeyi dogru bulmus savascılarının ona komutanlar arkadan gelsin önerisini şiddetle karsı cıkmıs ve bir bacagını mayınlı tarlada mayına basark kaybetmiş önder... ve türkiye'yi sevdigini her konusmasinda dile getiren ve türkiye'ye çeçenleri sahiplendigi için minnet duyan komutan...
  ruhun sad olsun komutan basayev çeçen davası bir bayrak yarışı her gun biraz daha cogalarak... "çeçenya'da her cocuk bir general".
  5 -1 ... kafkasya
 9. 9.
  1995'te Budennovsk kenti hastanesine baskın yapmış, binden fazla Rus'u rehin alarak Rusya'nın, Çeçen isyancıların savaşı durdurma ve görüşmeleri başlatma taleplerini kabul etmesini sağlamış isyancı.
  5 -4 ... i belong to che
 10. 10.
  hesapta bağımsızlık savaşı için 300 tane çocuğu bir okul baskınında rehin alan ve putin'in blöfünü yememesi sonucu hepsinin ölümüne neden olan şahıs.

  biliyorum ruslar aynısını hatta daha fenasını yaptı. ama katliamı katliamla devam ettiren adama kahraman demek ayıp kaçıyor benim ahlaki değerlerime göre.

  http://www.abc.net.au/new...items/200409/s1201684.htm

  bugün ölüm yıldönümü kendisinin. rusya'da bir bayram havası var.
  8 -16 ... yolculara trip atan marti