bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  bir reşat nuri güntekin romanı.
  esas kız feride'nin esas oğlan kamran'la yaşadığı talihsizlikler sonunda, aşk acıları içinde körüklenip kendini idealist öğretmen olarak bulan feride'nin köyden köye başından geçen maceralar bütünüdür. mutlu sonla da yüreklerimize su serperekten eser son bulur. okunasıdır. süperdir.
  5 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  reşat nuri güntekinin ünlü romanıdır. Eski istanbulda annesi ve daha sonra babası ölen feride'nin akrabası kamran'a olan aşkını anlatmaktadır. Feride çok havai, ele avuca sığmayan bir kızdır ve bu yapısı çocukluğunda kaybettiği ebeveynlerinin acısını ona yaşatmak istemeyen akrabalarının ona gösterdikleri hoşgörüden de kaynaklanmaktadır. Devamlı ağaç tepelerinde gezmesinden dolayı ona çalıkuşu lakabı konulmuştur ki bir zaman sonra kendini kadın gibi hissetmeye başladığında bu lakaptan hiç hoşlanmayacaktır. Akrabası kamran ise tam anlamı ile bir çıtkırıldımdır. Çok titiz, çok nazik, yumuşak, bembeyaz bir teni, minicik el ve ayakları olan kız gibi bir erkektir. Feride çocukluğunda ona türlü kötülükler yapmıştır çünkü ona göre öyle bir erkek olmamalıdır. Fakat zamanla onu sevdiğini anlar...
  3 ... devedikeni
 3. 3.
  sesi güzel ötücü bir kuştur.pipuli der egeliler...
  1 ... karga
 4. 4.
  pek leziz bir reşat nuri romanıdır. kaptırınca uzunluğuna rağmen hemencecik bitebilecek bir kitaptır. bide trt film olarak çekmiştir ayrıca, bikaç sene önce dizi şeklinde yayınlıyolardı her hafta.
  1 ... shyer
 5. 5.
  "mektepte bize bir siir ezberletmislerdi.insan, yasadigi yerlerde beraber bulundugu insanlara görünmez ince tellerle baglanirmis ayrilik vaktinde bu baglar gerilmeye, kopan keman telleri gibi aci sesler cikarmaya baslar, her birinin gönlümüzden kopup ayrilmasi bir ayri sizi uyandirirmis.bunu yazan sair ne hakliymis!"
  bunu yazan yazar ne de hakliymis!
  7 ... tiriviri hanim
 6. 6.
  ortaokulda okuma dersinde öğrencilere okutulan roman. kitap okumayı sevdirmek için iyi bir başlangıç romanıdır.
  2 -1 ... atipik
 7. 7.
  reşat nuri güntekin in romanı yazarken, bursa nın uludağ yolundaki zeyniler köyünde öğretmenlik yaparken yaşadıklarından esinlendiği rivayet edilir..
  3 ... lazy pigeon
 8. 8.
  Samsun da dürüm denildiğinde ilk akla gelen mekanıdır.
  5 ... genez
 9. 9.
  ukrayna ve diger sovyetler birligi ulkelerinde cok populer olmus bir film. hala aydan sener'in guzelliginden bahsediyorlar.

  dun bir ukrayna kanalinda rast geldim. kiz arkadasimin filmden once kitabin SSCB'de cok populer oldugunu film cikar,cikmazda SSCB'de yayinladigini soyledi.

  duygulandim.

  ve bugun tanidigim butun rus arkadaslara sordum herkes biliyor bu filmi ve kitabi.

  bir daha duygulandim.
  6 -1 ... butch coolidge
 10. 10.
  basit gibi görünen bir hayatın içindeki karmaşayı duygu selini özenle seçilmiş kelimelerle anlatan klasikleşmiş muhteşem türk romanı.
  3 ... jansery