bugün

kalabalık bir ortamdasınızdır, önce herkesin dikkatini üzerinize çekersiniz. büyük bir heyecanla başınızdan geçen bir olayı anlatmaya başlarsınız. aralarda gülmekten anlatmaya ara verirsiniz. anlatmanız bitince gerçek hayata döner ve kimsenin size gülmediğini farkedersiniz. ortamı yumuşatmak için "ay ay ay çok komikti ama", "o zaman yarılmıştık biz" gibi ısıtıcı cümleler kurarsınız ama etkili olmaz. mecburen geri çekiliş cümlenizi söylersiniz...
arkadaş grubu konuya girmiş ilerlerken siz sonradan dahil olmuşsunuzdur, konuyla ilgili süper bir espri hatırlayıp konuyu bölmeye ve esprinizi sunmaya çalışırsınız ancak 3-4 dk sonra başarılı olursunuz, herkes pür dikkat size bakarken siz konuyu tekrar hatırlatmak için beceriksizce çaba sarfeder, sonrada esprinizi patlatırsınız, fakat kimse gülmez, sizde başlığı söylersiniz, şimdi anlatınca komik olmadı tabi ama anladınız siz.*
(bkz: espriden sonra bitti demek)
anlık esprilerin paylaşılmasından sonra durumu kurtarmak için söylenen söz.
olayın komikliğini tam olarak yaşatmayı başaramayan bir insanın anlatımdan sonra kendini haklı çıkarma çabasını gösteren cümledir.
-ya anlattım da, yaşamak lazım tabii.
-tabii.. tabii..
neyse onu bırak da, geçen ne oldu biliyor musun diye profesyonel şekilde kurtarılır.
(bkz: sorun değil birazdan tekrar dene abicim)
-eheheh işte ben öyle diyince bu durdu bi baktı "olur mu" dedi heehehhe
*hehe çok sevindim senin adına
-şimdi anlatınca komik olmadı tabii ama orda olsan kesin yerleri yalardın gülmekten
*hehe kısmet ya
-ama kesin gülerdin bak valla diyorum
*evet bence de
-ama orda olmalıydın var yaa
*kes artık
-ifffff
Karşıdakinden espriye tepki almadığında kendini avutma, karşıdakinin embesil olduğunu düşünme durumu.
espriye gülmeyen adam gelir de bu laftan sonra sırıtır ya pis pis o an benim bittiğim andır osman..
anlattığı şeye kimsenin gülmediği kişinin sıçtıktan sonra sıvama mahiyetinde son sözleridir.
şimdi size '' pilavcı'' diye bağıran birini hayal edin desem hiç komik gelmez, ama ortaköyde, bizim mahallede bilmem kaç yıldır pilav satan amcaya gitsek beraber, pilavcı bakkaldan sigara almaya gitse ve önünde 4-5 kişi homurdanma ile karışık '' nerede bu pilavcı yahu'' gibi söylemler içine girse, sizinde fırlama olan arkadaşınız gecenin 3'ünde mahalle arasında var gücü ile ''pilavcı'' diye bağırsa ve pilavcının hemen bu bağırışın akabinde mahallenin köşesinden '' geldim abi, geldim'' diyerek koşmaya başlamasını anlatsam yine komik gelmez. niye ? çünkü o an orda olman, o ambiansı yaşaman lazım, o psikolojide olman lazım.
işte bütün o anılarda işte , o an örneğin derstesin ve birisi komik bir şey yaptı, gülüyorsun ama sonradan anlatınca komik olmuyor yer mekan zaman durum önemli tabi.
annemle aramızda geçen bi olay buna örnek olur.

kahvaltı masasında babannemin yaptığı mükemmel reçel ve annemin yaptığı mükemmelle pek alakası olmayan reçel yanyana bulunmaktadır. benim, babama "senin de işin zor annenden alışmışındır güzel reçel yemeye, bide evlenince yediğin reçele bak" demem üzerine annemin yüzü değişmiştir. ama tepki vermemiştir. benim eleştirilerim sürmektedir:

annemin yaptığı tipsiz reçeli gösterip "bu reçelse ben daha reçelim" dememle birlikte, annem bana dönüp; gayet ciddi "sen balsın!" dedi ya. * *
ama o zaman komikti gerçekten.
(bkz: anneee bitti)
arkadaşlarla otururken çok güldüğünüz bir anınızı paylaşırsınız. beklersiniz ki siz bitirince millet yığılcak gülmekten işeyen işeyene. ancak lafınız bitince mal mal size bakarlar. siz de düştüğünüz durumdan kurtulmak için bunu söylersiniz.. tabi sinir olanlarda var bu durumda onlar daha bir sert çıkışır. avradını züktüğüm çakileri bi yaraaa da anlayın be...

(bkz: hem suçlu hem edepsiz)
kullanmaktan en nefret ettiğim cümlelerdendir efendim. bir değişik versiyonu da şudur :
(bkz: bu da böyle bir anımdır)
(bkz: ama o gün çok gülmüştük)
(bkz: o duvarı kim boyadı öyle)
(bkz: ben güzel anlatamadım ama aslında çok komik)
Allah kimseyi o noktaya düşürmesin yauvv. napıcağınızı şaşırıyorsuunuz. hatta yanındaki kişilerde kendini gülmeye hazırlamış fakat gülemiyorlar birden herkes sağa sola bakar sen dumur tabi. bide aradan biri atlar bu muydu yada ben sana konuşma demedim mi tarzında espri yapar falan iyice s.çarsın. kendinden nefret edersin :( böhüü!
komik olayın yaşanılan havanın durumun gülmede etkili olan mimiklerin farklı bir ortamda yakalanamaması sonucu ortaya çıkan zor durumdur.
'' gecelerin bile bir ışık süzmesiyle aydınlandığı o gün geldiğinde, hiçbir sır kalmayacak karanlıkta.
o vaad günü geldiğinde; aniden başınızın üzerinde bir flashback belirecek ve olay izlettirilecek herkese. aslında olayın hiçbir zaman komik olmadığını görecekler. ve herkes yanılsamanızı şenlendirmek adına eklediğiniz yalanları da görecek. ve siz keşke ilk başt g.t olduğumla kalsaydım diyeceksiniz. ''

nostradamus_ kehanet 76331/212
bakın geçen gün ne oldu deyip konuya bir heyecan girersiniz, arada bazı kelimeleri değiştirirsiniz komik olacak umuduyla, tam bitmeye yakın insanların yüzlerine bakarsınız bir kaçı gözünü kaçırmaya başlamış bir kaçı pür dikkat dinlemekte ama yüzünde "ulan bu ne anlatıyo dinleyelim du bakalım sonu nasıl bitecek" ifadesi. tam anlatacağınız şeyi bitirirsiniz komik olduğunu umduğunuz için siz küçük bir kahkaha atarsınız yanınızdakilerden bazıları size ayıp olmasın diye hehe tarzında ufacık bi tepki verir bazılarının da yüzünde "anlamadım ya" ifadesi yerleşmiş şekilde beklerken sizde anlattığınıza pişman şekilde renkten renge girerek konunun değişmesini beklersiniz. çoğumuzun başına gelmiştir.
anlatma yeteneği olmayan insanın söylemidir. yahut anlatılan olay harbiden komiktir de karşıdaki geri zekalıdır anlamamıştır. sorun değil, hayat devam ediyor dostum.
ama o an çok komikti, orda olmalıydın.