entry'ler (277)

ankara

Okuldan mezun olduktan yıllar sonra arkadaşımın düğünü için geldiğim şehir. Düğüne gittim tebrik ettim ve yine yalnız şekilde eskiyenideyim. Bu şehri ve aktivitelerini sevmiyorum. GTHB5000 atama.

osmanlı arşivleri

internetten katalog arama işini güncelleme yapacaz diyerek bok etmiş, eski sistemi bize mumla aratır hale getirmekte elinden geleni yapmış ve internet üzerinden araştırma yapmayın, hatta hiç araştırma yapmayın ne gerek var buna demek istemiştir.

benzer zihniyette olduğunu düşündüğüm bir diğer uygulaması ise; bize muck yaparak fiziki binasını sur içinden kuş uçmaz kervan geçmez kağıthaneye taşıması, dere yatağına yaptığı binada milyonlarca belgeyi nem ve rutubet dolu odalarda muhafaza etmesi ve bunu yaparken otobüsü dolmuşu olmayan yeni adresime nah gelirsiniz, gelseniz bile rutubetten yazıları bozulmuş belgelerimi nah okursunuz demiştir.

ısparta kent arşivi

50 000 den fazla osmanlı arşiv belgesinin olduğu güzel bi çalışma. Bir seneden beri Ispartalıların hizmetinde olan bu çalışmada internet sitesi üzerinden ısparta ile ilgili belge araması yapabilir ve ısparta ili ve ilçesiyle ilgili osmanlı arşiv belgelerine ulaşabilirsiniz. belge teminini internet üzerinden gerçekleştirip belgeleri ücretsiz temin edebilirsiniz. Isparta tarihine ve osmanlı belgelerinde ilçe tarihi üzerine araştırma yapacaklara güzel seçenekler sunuyor. http://ispartakentarsivi.com/

uludağ sözlük iş ağı

her türlü osmanlıca belgeleriniz, mektuplarınız, harita, defter, tapu, not, tez vs çevrilir. arşiv belgelerinden vakıf,nüfus, temettuat defterleri taraması yapılır, çevirisinde yardımcı olunur. mübadele dönemi arşiv kayıtlarınızın taraması yapılır. elinizdeki osmanlıca dökümanlar tasnif edilir. geçmişe dönük olarak köyünüz, paşa dedeniz, ağa babanız, imam dayınız, molla amcanız aranır; inşallah bulunur.

uludağ ilan

her türlü osmanlıca belgeleriniz, mektuplarınız, harita, defter, tapu, not, tez vs çevrilir. arşiv belgelerinden vakıf,nüfus, temettuat defterleri taraması yapılır, çevirisinde yardımcı olunur. mübadele dönemi arşiv kayıtlarınızın taraması yapılır. elinizdeki osmanlıca dökümanlar tasnif edilir. geçmişe dönük olarak köyünüz, paşa dedeniz, ağa babanız, imam dayınız, molla amcanız aranır; inşallah bulunur.

soy ağacı araştırması yapacaklara tavsiyeler

eğer büyüklerinizin ilçe ve köy bilgilerini biliyorsanız, bunun yanında sülale adınızı da ilişkilendirebilirseniz osmanlı arşivlerinde 1830 yılına ait nüfus defterlerinden bulabilirsiniz. ayrıca temettuat(emlak) defterlerinden de isim bilgilerine ve ne iş yaptığına da ulaşabilirsiniz ve mahkeme kayıtlarının olduğu, içerisinde renkli hikayelerin ve isimlerin olduğu şeryye sicilleri.

eğer büyüklerinizin bi memuriyeti, muhtarlık, imamlık veya özel bi durumu(eşkiya, ticaret adamı vs) var ise bu daha da kolay hale getirebilir araştırmanızı. ayrıca 1923-1926 yılları arasında mübadillerin de kayıtları mevcut buradan da isimlere ulaşılabilir, tabi bu sadece mübadiller için. elde edilen belgeler osmanlıcadır, sonra bu ne ya karıncaları resmetmişler demeyin * .

tüm bu eylemlere başlamadan önce nüfus dairesinden dedenize ninenize ve onların babaları anaları ve yine onların da babaları analarına ait eğer kayıtlarda varsa vukuatlı nüfus kayıt örnekleri çıkarın. hatta ulaştığınız son kuşağın kardeşleri (büyük büyük amca dayılarınız) için de çıkarttırın. geçmişle ilgili anı hatıra isim lakap olay vs toplayacağınız büyüklerinizi sorulara boğun. her kelime işinize yarayabilir.

zor bir süreçtir, umutsuzluğa kapılmayın. kendim için böyle bi araştırma yaptım ve hatipoğullarından hamza nın torunu olduğumu öğrendim. rastgele.

izale i şüyu

konu hakkında anneme dava açılmış. nasıl bir yol izlememiz gerekir ve bir kaç soru işareti var aklımda. yardımcı olabilecek gönüllü bi hukuk bilgini mesaj kutumu renklendirebilirse sevinirim.

uludağ sözlük onuncu kelimelik turnuvası

beyağaç nickimle katılmak istediğim turnuva.

yurtiçi kargo

asla ve asla yine asla bir daha çalışmayacağım kargo (?) şirketi.
edit: sinirim geçsin döşeyeceğim buradan.

metrobüs

1 mayısta çalışıyor mu la bu ?
tanım; biletli işkence aracı.

uludağ sözlük dördüncü kelimelik turnuvası

f grubundaki arkadaşlara teşekkür ederim oyunlar için. üst tura çıkan arkadaşlara başarılar. bir sonraki turnuvada görüşmek üzere.

trakya üniversitesi yazarları

formasyon alıyorum. öğrenci olarak kabul edilir miyim? diye düşünenlerin olduğunu hissettiren üniversite.

ygs 2015 e girecek yazarlar

3. üniversiteyi okumak için gireceğim sınav. küçükçekmece marmara anadolu imam hatip lisesinde sınava gireceklere selamlar.

cuma gecesi ankara da ne yapılır

aştiye gidip istanbula yola çıkılır.

istiklal caddesi

asmalıda aslanımdayım buyrun gelin diyeceklerin aracı olarak kullandığı lokasyon ismi.
tanım istanbulda bir cadde

asmalı mescit

buralarda olan mesaj kutumu şenlendirsin iki muhabbet edelim diyenlerin aracı olan lokasyon adı.

enpara com

kendilerine, bana göndermedikleri kumbara ve çaklıtlar için trip atıp atmamak arasında kaldığım bankacılık uygulaması; ama her şeye rağmen seviyorum kendilerini. kullanın, kullanmayanları kullandırın, sadece kıllandırmayın.

dünya orgazm günü

yılın en uzun gecesini otobüste davarın birinin horlama resitaliyle geçiren sözlüktaşınız dünya orgazm gününüzü kutlar. umarım bol ıslak geçmiş, geçiyor, geçecek olur. .!!

23 yaşında işsiz sevgilisiz ve mutsuz olmak

(bkz: ruh öküzleşmesi) ulan yaş özelliğini kaldırsak iktidar oluruz amk. o kadar çokuz ki.

50 milyon tl piyango ikramiyesi ile yapılacaklar

helikopter alıcam amk. o istanbul trafiğini bi nebze alt ederim belki.