bugün

islamın mantıksız bir din olmaması

bakıyorum da bir sürü olağan şeye haram, mekruh, bilmemne diyenler okey, tavla ve özellikle zeka oyunu satrancın da haram olduğunu beyan ediyorlar. bunlar yüzünden islam fazlasıyla zarar görmektedir. ben şuna inanıyorum ki islam evrensel bir dindir ve akla mantığa aykırı hiçbirşeyi emretmez. cahil cühelanın söylemlerinden bıktık, usandık artık. bu dünyaya korkmak ama durmadan korkmak için gelmedik. ibadet evet ama yirmidört saat allahı düşünüp ondan korkmak olamaz, allah insanları sırf kendisine gece gündüz tapsınlar, durmadan korksunlar diye yaratmış olamaz. allahın böyle şeylere ihtiyacı da olamaz. bu insan bünyesi ihtiyaçlarına aykırı bir kere. ihtiyaçlar haram ise, bu bünyeyi yaratan bu ihtiyaçları yaratmazdı. her hareketimizi allahın bize verdiği aklımıza, mantığımıza ve medeniyetin gerektirdiği şekilde değil de yasakçı, kelle uçurmacı zihniyetinin emrine göre yönlendiremeyiz. kutsal kitabı yorumlarken sanki indirildiği yılda yaşıyormuş gibi yorumlamak, giyim kuşamını o yılların bedevi formunda tutmaya çalışmak, yok sakal bırakmak, yok dişini misvakla fırçalamak, yok o tarihte hazreti bilmemne öyle yapmıştı demek vs. artık hakikaten yeter kardeşim. o yıllardaki teknoloji, haberleşme, eğitim, bilgi seviyesi bugün ile kıyaslanamayacak boyutta iken, o tarihteki hiç görmediğin birilerinin o imkanlarla yaptığı şeyleri bugüne adapte edemezsin. günümüzde medeni yasalar var, aile içi ahlakını , kültürünü ve zekanı geliştirdikçe senin için herşey daha aydınlık, herşey daha güzel olacak. yeter ki kendini bilgiye, öğrenmeye, insanlığa faydalı olmaya, doğruya ve güzele, güzel ahlaka yönlendirmeye çalış. allah sana beyin verdi düşün diye, aşk ve sevgi duygusu verdi insanca yaşa diye. bunları ölçüsünce insanca yaşayacaksın. seni hayvanlardan ayıran en önemli şeylere yasak getiriyorsan sen hayvansın, hayvan gibi yaşamalısın demektir. islamın insanoğluna verdiği çok önemli temelleri bırakıp abuk subuk şeylerle uğraşmayalım, islamın evrenselliğini ancak geniş düşünerek anlayabiliriz. herşeyi cahil takımının yorumlarıyla yapacaksak beynimize gerek olmaz zaten. şimdi başta bahsettiğim olaya mantıken açıklama yapmaya çalışacak örümcek kafalılar. okey oynayan kumara alışır, satranç kumardır falan filan . ya kara cahil, sen adabınla, iradenle hoşça vakit geçirirsen, satrançla beynini çalıştırırsan nesi zararlı olsun bunun. her mutlu olunan şeyi yasaklayıp, insanları sıkboğaz ederek ne yapmaya çalışıyorsun. kot pantolonu bile hristiyan icadı diye giymeyen var. otomobillere niye biniyorsun peki, sen deve ile seyahat et o zaman ve git cübbeni giy, çember sakalını sıvazlayarak yüzyıllar öncesinde yaşa. bu mu allahın emri.

mantıksızlığa bir örnek daha (bkz: allah ın en sevdiği isimler)
güncel Önemli Başlıklar