bugün

terekeme

Terekeme yahut Karapapak Türkleri sanırım dünyanın en kesin ve net davranan insanlarıdır. Ruslar ve Ermeniler başta olmak üzere Türk milletine düşman olan hiçbir milleti affetmezler. Milli konularda fazlasıyla kindar ve intikamcı olurlar. Bir Karapapak Türkü için ana avrat küfürden daha ağır laf "urus tohumu" veya "ermeni dölü" olabilir ancak.

Öte yandan aile hayatlarında eşleri ve çocuklarına karşı sonsuz bağlılık duygusu vardır. Bir Terekeme erkeği seviyorsa sevdiği kızı ne yapar eder alır. Terekeme kızı ise sevdiği erkeği ömür boyu sadakatle bekleyebilir. Çok sadık ve mert insanlardır. Aile yapılarında kadın ve erkek tam olarak birbiriyle eşittir. Hatta kadının sözüne daha çok değer verilir. Bu Türk boyunun kızları ince ve narin görünüşlerine zıt olarak asker karakterli olurlar. Erkekler ise uzun boylu ve kalıplı olurlar genelde. Tam asker olacak insanlardır yani.

Edebiyat ve sanata çok yatkın olurlar. Aşık atışması denince akla bu Türk boyu gelir. Genelde Misafirperver ve sevecen olurlar. Kendileri aç kalır ama misafire ikram ederler öyle söyleyeyim. Türk düşmanı olmadığınız sürece çok iyi anlaşırsınız. Ayrıca Türk olmayana kız vermezler, Türk olmayandan kız almazlar. O nedenle de son derece baskın ve saf bir Türk topluluğudur.

Alakalı Başlıklar

Devamını Görüntüle

Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.