bugün

mutluluk

pek değerli yasujiro ozu'muzun late spring namı diğer banshun geç gelen bahar filminde pek güzel ifade ettiği gibi; ''mutluluk umulan değil yaratılan bir şeydir.''

https://youtu.be/kswwLFUcEpA

bu mutluluk yaratabilme becerisi duygusal ve ruhsal zeka ile de yakından alakalı keza insanın karakteri ile de. en nihayetinde bu yaratıcı özgürlük yolu seçimi sartre'cığımıza çıkıyor ; ''insanın özgürlüğü, kendisine yapılanlara karşı takındığı tavırda gizlidir.''
tüm bunlardan mütevellit özgürlüğü en temel varoluş unsuru olan özgür ruhlar için her koşulda mutluluğu yaratabilme becerisi doğuştan dna'ya kodlu oluyor. ve zamanla bu beceri daha bir yetkinleşiyor. çünkü özgür ruhlu insan için hayat; dayatılan değil kendinin yaşamak istediğidir, diğer her türlüsünde köle ya da figüran olur ki bu varoluşuna aykırıdır. o hayatında hep özgür ve başrol olmak ister ancak böyle kendisini tam hisseder.

buraya kadar hepsi eyvallah da. şu sıralar bu yaratımın bambaşka bir üst seviyesi olduğunu deneyimliyorum ki akıllara zarar güzellikte.
sanırım bir noktadan sonra; bireysel bilinçaltı ile toplumsal bilinçaltının kozmik eş zamanlı titreşimlerinin yarattığı kuantum sıçraması devreye giriyor. yani öncülleri bile bu kadar mutluluk verici ise tam efsane bir şey geliyor. harbiden hem hayat hem insan harikulade güzellikte. mucizelerle dolu, masmavi bir düş içindeki görkemli mavi, ufuktaki mavi raslantı.

ingeborg bachmann'a sonsuz sevgilerle; ''benim mavim, benim içinde tavus kuşlarının gezindiği, görkemli mavim, benim uzakların rengi olan mavim; ufuktaki mavi rastlantım. ''
güncel Önemli Başlıklar