rang de basanti

olayların ilerleyişi, hikayenin aldığı hal vs. eleştirilir yönleri elbette var. gerçekte böyle olmaz bakışıyla izlerseniz tat almamanız olası. ama bu filmin olayı o değil bana kalırsa. anlatılanlar, eleştirilen olay ve durumlar ülkemizin günceliyle, geçmişiyle o kadar fazla kesişiyor ki. sırf bunun için bile izlenesi bir film. ve böyle bir filmi çekemeyeceğimizi düşünerek ayrıca üzülüyorum.

süresi uzun gelebilir ama anlatım yöntemini anlayınca bu uzunluğa hak verdim. hedef kitlesi gençler olan bir film bence. bu sebeple onların ilgisini çekecek eğlenceli sahneler de var ve bu hikayeye bolywood usulü yedirilmiş durumda.
dikkatimi çeken bir nokta ise toplumsal benzerliklerimizin yanında hintlerin bizle ortak kullandığı birkaç kelimeye denk gelmiş olmam. *

hint sineması denince aklıma gelecek birkaç filimden biri oldu. izleyin mutlaka tarihine, ülke gerçeklerine duyarlı, zülfü yare dokunan bir film izlemek istiyorsanız.

bunu izleyen bunları da izler : (bkz: motorcycle diaires), (bkz: La battaglia di Algeri)