bugün

immortal beloved

1994 yapımı 121 dakikalık biyografi/dram/müzik kategorisindeki, bernard rose'nin yazıp yönettiği muhteşem film. 7.5 imdb puanına sahip, hakkında sadece 5 entry olmasına üzüldüm. Şahsi puanım 8.6 Zira oldukça underrated kalmış bir filmdir, izlenmesi şiddetle tavsiye olunur. Bir amadeus bir de bu film türünün en harika örneğidir. amadeus kadar müzik geçmişine değinmese de, şimdiye kadar yapılmışların en iyisidir. Türkçeye ölümsüz sevgili olarak çevrilmiştir, beethoven'in müzikle karışık aşk hayatını anlatır görsel

--spoiler--
Dahi oyuncu gary oldman, dahi müzisyen ludwig van beethoven'i muhteşem canlandırmıştır. son kez sahneye çıkıp, neşeye övgü çalınırken geçmişe gitmesi akabinde eser bitince dinleyicilere dönüp eğilerek selam vermesi müthiştir! Gençliği ayrı, olgun hali ayrı güzel olmuştur. Kaç kez izlesem de, yüzündeki o çaresizlik ifadesini unutamam. Neden aksi ve huysuz bir adam olduğu güzel anlatılmış. Karl'dan çalmasını isteyip yatağında oturuyor, onunla birlikte müziği biz de duymuyoruz, sonra hissetmeye başlıyor ve elleri ile duyuyormuş gibi müziğe eşlik ediyor. Duygulanıp yatağa uzanıyor, o mavi gözlerin doluşu ve acı içinde kendinden geçmesi.. anlatılamaz..
Beethoven'in sevgilisine yazdığı mektup içimi burktu, son sahnede gözyaşlarıma hakim olamadım* My angel'le başlayıp, forever'le bitiriyor ya aman yarabbi!
Başını piyanonun üzerine koyup, ay ışığı sonatını çalması akabinde masum bakışları ile sanki duyuyormuş gibi bakması mükemmeldir. Gary oldman'ın piyano yeteneğine hayran olmamak elde değil* Bir piyano Anca bu kadar duygulu çalınabilirdi, kontesle birlikte ben de ağladım.. görsel
--spoiler--